Jedzte orechy, semiačka, zeleninu a ovocie, pretože sú veľmi zdravé. Jedny sú bohaté na dobré tuky, iné na vitamíny a minerály. No napadlo vás už niekedy, prečo aj napriek ich obrovskému prospechu pre zdravie, dodávajú odborníci pri ich konzumácii aj vety typu: Dajte si iba zopár alebo za hrsť bude stačiť? Zrejme sa mnohí pýtate, odkiaľ toto odporúčanie prišlo? Prečo vlastne máme jesť len obmedzené množstvá týchto potravín, keď sú také zdravé? Odpoveďou na všetky tieto otázky sú antinutrienty.
Čo sú vlastne tie antinutrienty?
Antinutrienty sú látky, prirodzene vyskytujúce sa v rastlinách, ktoré im slúžia na ochranu. Totižto pôsobia tak trochu ako jedy. Ak si z nich odhryzne nejaký menší tvor, nabudúce si ich konzumáciu určite dvakrát premyslí. V prípade ľudí, nie sú dôsledky ich konzumácie ľahko pozorovateľné, no s určitosťou vieme, že nám zabraňujú vyťažiť zo stravy maximum. Konkrétne ide o znížené využitie vitamínov, minerálov, bielkovín a ďalších prospešných látok z práve konzumovanej stravy.
Pozri aj: Len piť vodu nestačí: Jedz týchto 7 hydratujúcich potravín
Druhy antinutrientov
Prirodzené antinutrienty delíme na štyri väčšie skupiny:
Oxaláty
Tiež známe aj ako šťavely sa nachádzajú v strukovinách, keli, špenáte, cvikle čiernom korení, čokoláde, maku a v mnohých orechoch a v bobuľovitom ovocí. V tele sa dokážu naviazať na vápnik, s ktorým vytvárajú drobné kryštáliky. Tieto kryštáliky sa môžu dostať do celého tela, kde následne vo svaloch spôsobujú bolesti. Dokonca v prípade, ak sa dostanú do obličiek, dokážu spôsobiť obličkové kamene. Sú tiež častou príčinou nevoľností a pocitu pálenia v ústach, ušiach a očiach. Ich množstvo v potravinách môžeme znížiť varením alebo namáčaním v kyslých nálevoch (ocot, citrónová štava).
Mykotoxíny
Sú to toxíny, ktoré vylučujú plesne nachádzajúce sa v potravinách. Pretože sú neviditelné, je ťažké zamedziť ich príjmu a preto ich väčšina ľudí aj bežne prijíma vo svojej strave. Je veľmi dôležité eliminovať ich, pretože čím viac ich prijmeme, tým väčší dopad majú na naše zdravie. Vo väčšom množstve môžu mať neblahé účinky dokonca aj na naše kognitívne schopnosti.
Vyskúšaj aj: Jediný recept na medovníky, ktorý potrebuješ: Mäkkosť ťa prekvapí
Fytáty
Dokážu sa viazať na minerály, čím vlastne znižujú konzumentovi ich využiteľnosť z potravy. Vo väčšom množstve sa nachádzajú v semenách, obilninách a orechoch. Na fytátoch je zaujímavé, že pôsobia aj ako antioxidant, takže okrem negatívnych účinkov, majú aj nejaké pozitívne. Celkovo sa im je takmer nemožné vyhnúť, ale zníženie ich množstva v strave nám môže jedine pomôcť. U fytátov je ich eliminácia zložitejšie, pretože ani varenie a ani namočenie do niečoho kyslého nemusí úplne pomôcť.
Lektíny
Sú bielkoviny a poznáme z nich tisícky typov. Niektoré sú toxické iné nie. Tie toxické môžu napádať tenké črevo a kĺby. Vo veľkom ich môžeme nájsť v niektorých obilninách, orechoch, strukovinách. Môžu spôsobovať migrény, kožné problémy a boľavé kĺby. Našťastie vieme veľké množstvo lektínov eliminovať vhodnou tepelnou úpravou.
Odporúčame: Spôsoby, ako sa zbaviť nechtovej mykózy: Jednoduché a účinné!