Už ste niekedy počuli o črevnom ochorení menom šigelóza? Na Slovensku síce nie je až tak známa, keďže sa tu ňou nakazí iba približne tisícka ľudí ročne, no vo svete je o to viac obávaná. Baktéria Shigella, spôsobujúca toto ochorenie, zabije ročne približne milión ľudí, pričom sa ňou nakazí až 165 miliónov ľudí ročne na svete. Ide teda o vražedné ochorenie, ktoré v žiadnom prípade netreba podceňovať. Kde sa vysoko nákazlivému neduhu darí najlepšie a ako sa ochorenie prejavuje?
Silnejšia ako E.coli
V našich zemepisných šírkach sa v oblasti črevných ochorení stretávame skôr s baktériou E.coli, ktorá je veľmi podobná Shigelle, no slabšia. Hlavným prejavom šigelózy nie je len silná hnačka, ale aj sprevádzajúce bolesti až kŕče v bruchu a horúčky. Niekedy sa prejavuje aj vracaním. Šigelóza sa najviac a najrýchlejšie šíri v krajinách, ktorým hygiena nie je práve najvlastnejšia. No stretneme sa s ňou aj v škôlkach či v nápravných zariadeniach s vyššou koncentráciou ľudí. Baktéria Shigella sa do organizmu dostáva cez ústa do žalúdka a usádza sa v črevách, kde sa prejavuje ako črevné ochorenie. Telo opúšťa v stolici.
Zaujme ťa: Piješ kupované ovocné šťavy? Povieme ti, prečo džúsy nie sú zdravé
Ako sa prenáša?
Možno sa pýtate, ako sa dostanú ľudské výkaly k ústam iného človeka. Nie je to také ťažké. Najčastejšie v civilizovanom svete chorobu prenášajú malé deti, pri ktorých sa stane, že pri vymieňaní plienok dôjde k priamemu styku so stolicou nakazenou baktériou. Vtedy stačí už len veľmi málo. Verte či nie, no Shigellu môžete do tela dostať aj cez ovocie a zeleninu v prípade, že ste nedôslední pri ich umývaní. Tieto čerstvé produkty sa mohli do kontaktu s nakazenou ľudskou stolicou dostať ešte na poli, na ktorom vyrástli. V neposlednom rade môžete so Shigellou opustiť verejné bazény, teda plaváreň či wellness centrum.
Liečba šigelózy
Šigelóza je nepochybne nepríjemné ochorenie, z ktorého sa však veľká väčšina pacientov dokáže dostať úplne sama. Stačí oddych a veľa, veľa tekutín, ktoré vaše telo hnačkovaním a zvracaním stráca. Rekonvalescencia po šigelóze trvá zväčša maximálne týždeň. Kedy však s chorobu navštíviť lekára? Ako vždy vtedy, keď máte pocit, že si vaše telo nevie samé rady. Pri veľkých bolestiach a taktiež pri veľmi silnej hnačke či nezastaviteľnom vracaní. Červeným signálom môže byť aj krv v stolici alebo vysoká horúčka. Obzvlášť rizikovou skupinou pacientov sú seniori a novorodenci, s ktorými je potrebné navštíviť lekára ihneď.
Prevencia je kľúč
Keďže na šigelózu neexistuje vakcína, vašou jedinou šancou je poriadna prevencia v podobe striktnej hygieny. Pamätajte, že človek môže byť nositeľom Shigelly aj keď nemá príznaky, čo z baktérie robí naozajstné nebezpečenstvo. Umývajte si ruky, dávajte si pozor, čo jete a pri prebaľovaní vášho dieťatka sa vyhýbajte priamemu styku so stolicou.