Chodíte behať? Alebo radšej preferujete rýchlu chôdzu, bicyklovanie, spinning, korčuľovanie, steper či veslovanie v miernom tempe na trenažéri v posilke? Toto všetko patrí k trendu dnešnej doby a je to skvelá voľba pokiaľ máme len minimálne ciele v zlepšovaní zdravia alebo sme leniví cvičiť vysoko intenzívny intervalový tréning. Spomenuté cvičenia sa tešia veľkej obľube hlavne kvôli odporúčaniam mnohých „expertov", napriek tomu, že nám skôr škodia ako pomáhajú stať sa zdravšími a chudšími.
Cesta nižšieho odporu
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo je na uliciach toľko bežcov? Pretože je veľmi jednoduché obliecť si krátke nohavice a tričko, obuť tenisky, vyjsť von a prekladať jednu nohu za druhou. Nie je to vôbec namáhavé. Aj keď je jasné, že sa človek po čase spotí, zvlášť, keď je vonku 30 stupňov. To sme spotení už pri zaväzovaní šnúrok na bežeckej obuvi. A aj keď vám beh zvýši kondíciu, tak verte, že vášmu zdraviu skôr uškodí. Určite sa pýtate ako. Poďme si o tom povedať viac.
Pozri aj: Horčík: Každý už o ňom počul, ale načo je vlastne dobrý?
Dôsledky ľahkých kardio tréningov
Jedna štúdia sa zaoberala tým, ako je možné, že trénovaný maratónec dostane počas preteku infarkt. Zistilo sa, že dlhé behy poškodzujú srdce. Ide o to, že pri dlhotrvajúcej aktivite vášmu telu pomaly dochádza hlavný zdroj energie - sacharidy. Následne začne spaľovať energiu zo svalov. A keďže aj srdce je sval, telo začína odoberať energiu aj z neho.
Tiež si takto zvyšujete množstvo zápalov v tele. Počas aktivity musíte totiž viac dýchať, čím telo produkuje viac oxidantov. „Vďaka" nim stúpa v tele množstvo oxidatívnych poškodení a ruka v ruke s nimi aj počet zápalov.
K tomu všetkému ešte tieto aktivity zvyšujú množstvo kortizolu. Kortizol je bežne vyskytujúci sa hormón v tele, ktorého dlhodobo zvýšené množstvá spôsobujú zdravotné problémy. Okrem zvýšeného stresu a vzniku depresií, oslabenia imunity, znižujú množstvo testosterónu.
Aby toho nebolo málo, máme pre vás výsledok ešte jednej štúdie. V nej boli kontrolované dve skupiny ľudí so sedavým spôsobom života. Obe sa stravovali rovnako, no jedna z nich behávala resp. vykonávala nejakú aerobnú aktivitu 60 minút, 6-krát do týždňa. Po roku sa zistilo, že muži schudli tri kilá a ženy dve kilá naviac oproti druhej skupine. No uznajte sami. Má toto význam?
Odporúčame tiež: Predávkovanie potravinami: Aké vedľajšie účinky nám hrozia?
Je to lepšie ako nič
Tento článok vás nemá odradiť od aktivít, ktoré máte radi. Berte to len ako rozšírenie prehľadu a možno inšpiráciu, pre pestovanie nového športu. Aeróbne aktivity, ak sú prevádzané v správnej miere, pomáhajú znižovať zápaly v tele, riziko kardiovaskulárnych chorôb, zlepšujú náladu a dokážu zvýšiť výkon mozgu. No ak máte vyššie ciele, a teda byť zdravý a chcete schudnúť, tieto aktivity nie sú úplne to pravé orechové. A ešte ak to s nimi pravidelne preháňate môžete si škodiť spomínanými spôsobmi.