Jar je tu a s príchodom jari sa spája aj Veľká noc plná rôznych tradícii. Predovšetkým hovoriť môžeme o oblievačke a šibačke, na ktorú sa tešia najmä chlapci. K Veľkej noci však patria aj rôzne maškrty, ktoré sa v tomto období pripravujú.
Niekde sa pečú vianočky a mazance, inde zase veľkonočná páska (čistá alebo s tvarohom), šúľance, pripravuje sa domáci chren a podobne. Avšak v mnohých domácnostiach nemôže chýbať veľkonočná šunka, respektíve údené mäso, ktoré by sa podľa správnosti malo pripraviť vopred, aby malo čo najlahodnejšiu chuť.
Veľká noc a šunka: Neodmysliteľná dvojica sviatočného stola
Veľká noc je nielen duchovným a symbolickým sviatkom, ale aj oslavou jari, nového života a rodinných tradícií. K tým najvýraznejším zvykom patria veľkonočné jedlá, z ktorých údená alebo varená šunka zaujíma čestné miesto. Už odpradávna sa podávala ako prvé mäsité jedlo po skončení pôstu a stala sa symbolom hojnosti, pohody a domáceho tepla.
Šunka počas Veľkej noci nie je len kulinárskou pochúťkou – je aj spôsobom, ako si pripomenúť spoločné chvíle, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Jej chuť, vôňa i samotná príprava vytvárajú sviatočnú atmosféru, ktorú si užívame s rodinou pri bohato prestretom stole.
Tradičná Veľká noc – ako variť šunku na Veľkú noc?
- Ako variť veľkonočnú šunku, aby bola šťavnatá?
- Je potrebné z nej odstrániť sieťku pred varením?
- Ako dlho by sa mala variť?
- Treba ju pred varením namáčať?
Máme pre vás všetky užitočné informácie, čítajte ďalej!
Shutterstock®Šťavnatá veľkonočná šunka – pätoro prípravy veľkonočnej šunky na veľkonočnú hostinu
- Namáčanie – ak nechcete, aby bola šunka príliš slaná, tak ju deň vopred (pred varením) namočte do vody a nechajte ju namáčať počas celej noci.
- Sieťka – ak ste si kúpili šunku v sieťke, tak ju pred varením uvoľníte, pretože pri varení sa sieťka stiahne a zavarí do šunky.
- Vriaca voda – údená šunka sa vkladá do vriacej vody. Tú nemusíte vôbec soliť, nanajvýš môžete pridať bobkový list, čierne a nové korenie, cibuľu a cesnak. Niektorí šéfkuchári odporúčajú pridať aj biele víno.
- Ako dlho sa varí šunka – platí zásada, že šunka by sa mala variť v závislosti od svojej hmotnosti. Ak má vaša šunka 1,5 kg, tak ju varte hodinu a pól. Ak 2 kg, tak ju varte 2 hodiny.
- Chladenie šunky – šéfkuchári odporúčajú nechať šunku vychladnúť vo vode, v ktorej sa varila. Takto si uchová svoju peknú farbu a bude šťavnatá.
Alternatívne spôsoby prípravy šunky
Ak nechcete zostať len pri tradičnom varení, existuje viacero chutných možností, ako šunku pripraviť:
- Pečenie v rúre: Uvarenú šunku potrite glazúrou (napr. z medu a horčice) a krátko zapečte pre výraznejšiu chuť a karamelizovaný povrch.
- Varenie v alobale: Šunku zabaľte do alobalu a varte v jemne ochutenej vode – zostane šťavnatá a krásne sa rozpadáva.
- Pomalé varenie (slowcooker): Ideálne pre extra jemné mäso – varenie trvá dlhšie, ale výsledok je fantastický.
- Dusenie s koreninami: Šunku môžete dusiť s bielym vínom, bylinkami, cibuľou a cesnakom – vznikne delikátny vývar.
Zásady, ktoré treba pri príprave veľkonočnej šunky dodržiavať
Šéfkuchári neodporúčajú kupovať vákuovo balenú šunku, pretože tá zväčša obsahuje príliš veľké množstvo vody. Zaplatíte tak skôr za vodu než za mäso, čo rozhodne nie je potešujúce.
Ak nevaríte šunku zabalenú v alobale, tak vodu, v ktorej sa šunka varila, môžete použiť na prípravu polievky alebo v nej môžete uvariť zemiaky. Ak sa vám šunka zvýši, môžete ju pridať do rôznych nátierok. Poprípade si po Veľkej noci môžete pochutnať na údenom mäsku so zemiakmi a bielou, prípadne červenou kapustou.
Shutterstock®Tipy na servírovanie veľkonočnej šunky
Veľkonočná šunka nemusí byť len obyčajným kúskom mäsa na tanieri – správne podaná sa môže stať ozdobou celej sviatočnej tabule. Záleží nielen na výbere kvalitného údeného mäsa, ale aj na tom, ako ho naservírujete, s čím ho skombinujete a ako dotvoríte celkový dojem z veľkonočného obeda. Šunku môžete podávať teplú aj studenú, nakrájanú na tenké plátky alebo na hrubšie rezance – podľa toho, ako ju plánujete servírovať.
Aby šunka zažiarila na vašom stole nielen chuťovo, ale aj vizuálne, skúste tieto jednoduché tipy:
- Podávajte ju s tradičnými prílohami: chrenom, cviklou, domácim chlebom alebo vajíčkami natvrdo.
- Skvele sa hodí aj k jarným šalátom – napríklad z rukoly, reďkoviek, mladej cibuľky a vajíčka.
- Zo zvyškov šunky pripravíte chutné nátierky, cestovinové šaláty či slané koláče.
- Vývar z varenej šunky môžete použiť ako základ na polievku alebo na varenie zemiakov s intenzívnejšou chuťou.
Veľkonočná šunka nie je len o mäse – je o spomienkach, vôňach a chutiach, ktoré k týmto sviatkom neodmysliteľne patria. Či už ju pripravíte klasicky varenú, jemne zapečenú alebo kreatívne dochutenú, jedno je isté – bude stredobodom vašej sviatočnej tabule. A práve v tom tkvie čaro Veľkej noci – v zdieľaní jednoduchých, ale výnimočných chvíľ s tými, ktorých máme najradšej.
Anketa: Pripravujete si aj vy veľkonočnú šunku?
Odpovedalo 62 ľudí
97%
2%
2%
Aktualizovaný článok: 19.04.2025