Nie je to až tak dávno, čo bola súčasťou každej kuchyne bravčová masť, u niekoho aj husacia alebo kačacia, z olejov len slnečnicový, repkový, ale aj ten palmový. Dnes už si môžeme, našťastie, vyberať a oleje už pre nás nie sú tichými zabijakmi, ale naopak, cestou ku zdraviu. Bodliakový olej je toho dokonalým príkladom. Zaraďuje sa k tým najzdravším olejom, akými sú tekvicový, ľanový alebo olivový. Pozrime sa mu však bližšie „na zúbok“!
Bodliakový olej ako voľba číslo jeden pre zdravú pečeň
Bodliakový olej by mal byť rozhodne neodmysliteľnou súčasťou jedálnička tých, ktorí majú problémy s pečeňou, a to od degenerácie pečene, zanesenie žlčovodov, rôzne ekzémy či žltačky, až po chemoterapiu alebo nadmerné užívanie alkoholu. Fakt, že ide skutočne o vzácny liečivý produkt, dokazujú aj jeho skvelé výsledky pri liečbe krčových žíl a hemoroidov.
Takisto účinne detoxikuje organizmus od ťažkých kovov (alkohol, žiarenie, rôzne lieky). Blahodarné účinky bodliakového oleja boli preukázané aj pri krvnom obehu, cievach, nízkom tlaku a ochoreniach kardiovaskulárneho systému.
Pozri aj: Chceš vedieť, ako sa zbaviť nafukovania? Urob si tieto 3 nápoje!
Vzácny vďaka unikátnemu obsahu
Za svoje jedinečné účinky na zdravie vďačí bodliakový olej vysokému, až takmer 80%-nému obsahu viacnásobne nenasýtených mastných kyselín, ako aj vitamínu E. Jeho nenahraditeľnou zložkou je takzvaný silymarín. Ten podporuje regeneráciu poškodených buniek pečene a chráni tie nové pred zničením tou istou látkou. V tomto ohľade je podstatne výkonnejší, než vitamíny C a E.
Silymarín má zároveň silné antioxidačné účinky. Ide o olej, lisovaný za studena, zo semien bodliaka mariánskeho alebo požltu farbiarskeho. Táto rastlina má pôvod v Stredomorí, kde sa bežne pestuje v záhradách, predovšetkým v tých teplejších oblastiach.
Nevoľnosť pri cestovaní alebo migréna?
Bodliakový olej vám pomôže aj pri migrénach, závratoch a nevoľnosti z cestovania. Siahnuť by ste po ňom mali aj vtedy, ak vás trápi senná nádcha, žihľavka alebo astma. Svoje využitie má bodliakový olej aj v kozmetike. Regeneruje totiž zvädnutú a ochabnutú pleť tváre a zabraňuje vypadávaniu vlasov a lámaniu nechtov. Napomáha však aj rastu svalov.
Zároveň je vhodný na liečbu drobných jazvičiek a iných poranení kože, ale pozor, nepoužívajte bodliakový olej na otvorené rany. Bodliakový olej je potrebné skladovať na tmavom a chladnom mieste, do 22°C. Po otvorení je dôležité spotrebovať ho do troch mesiacov. V kuchyni bodliakový olej využijete do šalátov či na prípravu dressingov a pomazánok. Výborný je aj s koreňovou zeleninou a cuketami. Hodí sa tiež do hotových teplých pokrmov, no nie je vhodný na vyprážanie a pečenie.