Brusnica obyčajná sa pre obsahové látky znova dostáva do popredia záujmu, a to ako náhrada za drogu medvedice lekárskej, ktorá je úplne chránená. Je rozšírená v strednej a východnej Európe, Ázii a v Amerike. Rastie najmä vo vyšších polohách až po alpínsky stupeň a darí sa jej v kyslej, chudobnej a nevápenatej pôde. Nájdeme ju taktiež v suchých borovicových lesoch, na ich okrajoch, na vresoviskách, rašeliniskách a podobne.
Brusnica obyčajná je vždyzelený poloker vysoký asi 10 až 20 centimetrov, rozkonárený a často poliehavý. Listy brusnice sú striedavé, obrátene vajcovité a neopadavé. Kvety brusnice sú zoskupené do koncových hustých a ovisnutých strapcov, kde majú cípovitý kalich s tyčinkami. Mladé konáriky majú malé chĺpky a ich plodmi sú mnohosemenné, okrúhle a biele bobule, ktoré sú v čase zrelosti nápadne lesklé a červené. Sú jedlé s mierne horkou a trpkou chuťou.
Odporúčame prečítať: Pozitívne účinky agátu bieleho
Brusnica kvitne od mája do júla, keď prebieha ich zber. Uskutočňuje sa pred kvitnutím, v čase kvitnutia alebo až po odkvitnutí. Listy sa trhajú ručne a treba si dať pozor na ich stláčanie, pretože sú citlivé na lámavosť. Je ich nutné rýchlo vysušiť, pretože pomalým sušením by mohlo prísť k ich znehodnoteniu. Plod brusnice sa oberá nie celkom dozretý, ručne alebo s hrebeňom, a odovzdáva sa zväčša do zberní na konzervárenské účely. Plody je možné konzumovať nielen v čerstvom stave, ale je možné ich aj vysušiť.
Hlavnou účinnou látkou listu je fenolový glykozidarbutín s antiseptickou vlastnosťou, metalurbín a iné. Okrem toho sú prítomné triesloviny, organické kyseliny, hyperozid či flavonoidy. Plody obsahujú asi desať percent cukru, kyselinu jablčnú, kyselinu benzoovú, farbivá či vitamín C. Pre podobné látkové zloženie sa používa ako náhrada za medvedicu lekársku, ktorá sa stala chránenou. Jej účinky sú však slabšie ako pri medvedici.
Odporúčame prečítať: Ruža šípová a jej zázračné účinky
V medicíne a vo farmaceutickom priemysle sa používa jej dezinfekčná vlastnosťmočových a žlčníkových ciest, na zastavenie preháňania a na podporu činnosti tráviacej sústavy. Plody sa používajú pri paradentóze, hypovitaminóze a na podporu regenerácie očného purpuru. Droga sa využíva najmä ako súčasť čajovín, či už ide o urologické, diuretické, antireumatické či antidiabetické čaje. V potravinárskom priemysle a v domácnostiach sa spracúvajú plody najmä na kompóty, lekváre a podobne. Brusnica je tiež vhodným zdrojom nektáru pre včely.
Odporúčame prečítať: Čo všetko dokáže vyliečiť Rumanček kamilkový?
Plody brusnice sú známe obsahom kyseliny šťaveľovej, preto by ju nemali užívať ľudia náchylní na tvorbu obličkových kameňov.
Recepty:
Macerát – čajovú lyžičku listovej drogy macerovať 10 hodín v jednom pohári vody – piť po jedle 3 – 4 lyžice asi 4- až 5-krát za deň.
Zápar – lyžica rozdrobenej listovej drogy na pohár vody – teplý zápar na výplach ústnej dutiny pri paradentóze.
Macerčný odvar – 1 – 3 lyžice listovej drogy macerovať 12 hodín v ½ litri vody a potom krátko povariť, denná dávka môže byť až 10 g na vnútorné použitie.
Odporúčame prečítať: Imelo biele - spoznajte jeho liečivé účinky
Autor: G. Švec, www.hab.sk