Pri slove lepok alebo glutén, sa mnohým „zježia" chlpy na tele. Niektorí ľudia majú naň alergiu, iní intoleranciu. Lepok je pritom prírodnou zmesou látok, ktoré sa vyskytujú v obilninách a patria do nášho jedálnička už skoro 10 000 rokov.
Prečo však posledné roky stúpa počet ľudí, ktorí ho nesmú konzumovať? Prečo k týmto ľuďom patria aj starší, ktorí ho mohli desiatky rokov pokojne jesť? Pozrite sa s nami na dôvody, ktoré vás možno prekvapia!
Bez pečiva ani na krok
Neznášanlivosť lepku, ktorá sa prejavuje ochorením – celiakiou, patrí k autoimunitným ochoreniam. Súčasné masívne rozšírenie tejto choroby sa pripisuje obrovskému nárastu konzumácie lepku – na raňajky rožok s džemom, na obed mäso s cestovinami a na večeru chlieb so šunkou, pomedzi to pár koláčikov a máme zarobené, minimálne na alergiu.
Rovnako sa mení aj štruktúra obilia - vplyvom rôznych chemikálií v pôde, postrekov, smogu, a podobne. V porovnaní s minulosťou sa zmenil aj spôsob spracovania obilia. Toto všetko môže ovplyvňovať to, či ste celiatik alebo nie. Jediný dostupný spôsob liečby zatiaľ predstavuje bezlepková diéta a jej správne dodržiavanie.
Určite si pozri: Dokáže ťa paleo životný štýl zbaviť mnohých zdravotných problémov?
(Bez)Lepkové potraviny
Potraviny, v ktorých sa vyskytuje lepok sú:
- pšenica a potraviny s jej obsahom
- jačmeň a potraviny s jeho obsahom
- špalda a potraviny s jej obsahom
- ovos – pokiaľ sa pestoval v blízkosti pšenice
- otruby a potraviny s ich obsahom
- slad a sladové potraviny
Mimo tohto zoznamu môže byť lepok súčasťou bezlepkových potravín, pri ktorých je podmienkou, aby hodnota lepku bola menšia ako 20 mg/kg. To je povolená hranica podľa príslušných úradov, ktorá nepredstavuje nebezpečnú hodnotu. Menej nápadné sú proteínové tyčinky, rôzne jogurty a kečupy, ktoré môžu obsahovať modifikovaný škrob. Ten v sebe takisto skrýva malé množstvo lepku. Podľa mnohých odborníkov tieto potraviny, našťastie, nepredstavujú pre celiatikov žiadne problémy.
Ďalej sa môže vyskytovať v sójovej omáčke, v instantných polievkach a v iných potravinách, ktoré obsahujú hydrolyzované rastlinné bielkoviny, škrob, modifikovaný škrob, príchute, arómy, dextrín. Zaujímavosťou je, že ho môžete nájsť aj v rúži či v lepidle, na známkach alebo obálkach.
Odporúčame: Ako využiť škoricu v domácnosti? 5 nevšedných spôsobov ťa dostane!
Nový typ liečby nablízku!
Výskum v oblasti pomoci pre celiatikov prebieha veľmi intenzívne. Počeť ľudí trpiacich celiakiou na Slovensku presahuje 60 000 pacientov, v Amerike predstavujú chorí 2 milióny obyvateľov. A to sú počty ľudí, ktorí o svojej chorobe vedia! Prvým variantom, na ktorom vedci pracujú, je úprava vlastností pšeničnej múky tak, aby ju pacienti dokázali stráviť.
Druhým spôsobom liečby by mala byť látka, ktorá sa naviaže v tráviacom trakte na lepok a zabráni vyvolaniu nežiadúcej imunitnej reakcie. Táto látka by mala byť vo forme tabletky, ktorú pacient užije 5 - 10 minút pred jedlom, a následne môže skonzumovať potravinu s lepkom. Prvé úspešné pokusy s ľuďmi prebehli minulé leto a vedci plánujú do troch rokov začať s predajom. Jediným negatívom je, že táto tabletka by sa nemala užívať pravidelne. Vedci skúmajú aj možnosti ovplyvnenia črevných baktérií tak, aby sa dokonca znížilo riziko vzniku celiakie.
Zaujme ťa: Skrýva sa lepok v kozmetike? Na toto si daj pozor!