Pamätáte sa, ako sa chodievalo kedysi na dovolenky? Nabalili ste si dvanásť konzerv Májky, aspoň päť kilo cestovín, obľúbený vankúš a ponáhľali ste sa na miesto nástupu, aby ste si vybrali najlepšie miesto v autobuse. Bruchatý šofér presne o deviatej večer naštartoval Karosu a spolu s vysmiatymi turistami smeroval na Makarskú riviéru. Veľa z nás má pekné spomienky na prvé cestovateľské zážitky. Čvachtanie v mori, pesnička Dedinka v údolí znejúca celým autobusom, nepríjemný zápach povyzúvaných nôh a ponúknutá pálenka od spolucestujúceho z tretej rady. Dnes sa nájde ešte zopár „dobrodruhov”, ktorí sa vyberú na dovolenku autobusom, vlakom či autom. Pre niektorých je to pohodlnejšie, finančne výhodnejšie a zábavnejšie.
Väčšina ľudí ale cestuje lietadlom. Je to rýchle, pohodlné a tento spôsob dopravy otvára nové pohľady na svet a umožňuje spoznávať aj tie najvzdialenejšie krajiny. Lietanie je však stále akosi záhadou a tajomstvom, no a často nám v hlave vŕtajú rôzne otázky a pýtame sa sami seba, prečo musia byť vypnuté svetlá pri pristávaní a odkiaľ vlastne dýchame kyslík, kým sme niekoľko tisíc kilometrov nad zemou? Čítajte s nami ďalej a dozviete sa zaujímavé informácie, ktoré ste asi radšej vedieť nechceli.
Neprehliadni: Dovolenka v zahraničí: Vieš, čo je potrebné naučiť sa pred odchodom?
Čo dýchame?
Premýšľali ste niekedy o tom, odkiaľ prichádza kyslík, ktorý počas letu dýchame? Áno? Máme pre vás odpoveď. Kyslík prechádza z motora. 25 percent je vpúšťaného do kokpitu a zvyšný do tela lietadla.
Majú letušky tajomstvá?
Palubný personál medzi sebou komunikuje pomocou zvukových signálov. Spomínate si na pípnutie pri vzlietnutí alebo pristátí? Niekoľko kombinácií zvukov letušky využívajú na oznámenie, rozhovor bez toho, aby sme my cestujúci vedeli, čo sa deje. Existujú napríklad špecifické signály pre silnú turbulenciu, pre komunikáciu s kokpitom. Dve pípnutia za sebou znamenajú, že pilot sa chystá zahájiť pristávací manéver.
Vytiahnite roletu
Pri pristátí letušky upozorňujú, aby ste vytiahli rolety na oknách. Prečo? Práve pristátie je jednou z najkritickejších fáz letu. Pasažieri môžu lepšie vidieť ako posádka, čo sa deje mimo lietadla a upozorniť na dym z motora, ľad na krídlach alebo inú nepríjemnú situáciu.
Dám si šlofíka
Asi ste počuli príbehy o tom, ako pilot zaspal počas letu. Áno, je to pravda. Pilot si môže pospať s tým, že sa vopred dohodne s druhým pilotom, ktorý zatiaľ riadi lietadlo. Môže lietadlo pristáť s autopilotom? Lietadlo môže vzlietnuť, letieť i pristáť s autopilotom. Načo potom treba pilotov? Automatické riadenie lietadla nedokáže riešiť nečakané situácie.
Stlmenie svetiel
Pri pristávaní letušky skontrolujú, či máte zapnuté bezpečnostné pásy, usadia sa a svetlá v kabíne sa stlmia. Nie, nie je to preto, aby vám pilot umožnil ešte dospať to, čo ste počas letu nestihli. Je to pre prípad evakuácie. Vaše oči sú už privyknuté na tmu, takže v prípade núdzového pristátia sa budete vedie lepšie v tme zorientovať.
Nedýchajte zhlboka
Pri úvodnej inštruktáži a bezpečnostných pokynoch, ktoré letušky vysvetľujú ešte predtým, ako lietadlo vzlietne, ukazujú aj umiestnenie žltých kyslíkových masiek. Vedeli ste, že táto maska poskytuje kyslík na pätnásť minút? Je to dostatok času na to, aby pilot priviedol lietadlo do nižšej nadmorskej výšky, kde je možné normálne dýchať.
Vyklápací stolík
Stolíky pripevnené na sedadle pred vami, ktoré nedočkavo otvárate a čakáte na jedlo, sú jednou z najšpinavších vecí na palube. Zvyčajne sú čistené raz za deň. Radšej si noste so sebou vlhčené obrúsky a predtým, ako sa zahryznete do sendviča, utrite si svoj stolík.
Instagram počká
Počas vzlietnutia a pristávania sme napomínaní, aby sme vypli všetky elektronické prístroje. Počas letu môžeme používať telefón v režime lietadlo. V dnešnej vyspelej dobe už niektoré letecké spoločnosti umožňujú pripojenie na wifi a pohodlné surfovanie na internete na palube lietadla.
Prečo musíme mať vypnuté elektronické prístroje? Dôvodom je, že by sme mohli narušiť navigáciu a komunikáciu kokpitu s letiskom. Nebojte sa, zrútenie lietadla váš zapnutý telefón spôsobiť nemôže. Ale keď si polovica lietadla ten telefón naozaj nevypne...
Nebezpečný suvenír
Pamätáte si váš prvý let? Určite ste si chceli vziať papierové vrecko, vreckovku s logom leteckej spoločnosti alebo umelý pohárik ako suvenír. Neverili by ste, ale niektorí ľudia si ako pamiatku berú záchranné vesty spod sedadiel. Táto nevinná krádež je považovaná za trestný čin a môže ohroziť životy pasažierov. Palubný personál nie je povinný po každom lete kontrolovať, či majú dostatočný počet viest. Lietadlo lieta niekoľko trás za deň a v prípade havárie alebo nešťastia môže chýbajúca záchranná vesta znamenať stratu života.
Jednoducho otvorte
Vedeli ste, že toalety sa dajú jednoducho otvoriť zvonku, a to aj keď sú zamknuté? V niektorých lietadlách, údajne za nápisom „no smoking”, je ukrytý mechanizmus, ktorým sa dá uvoľniť zámok.
Pozri aj: Návod, ako poraziť jet lag: Takto sa spamätáš z časového posunu!
Splnený sen?
Možno ste premýšľali o tom, čo robia letušky, keď lietadlo pristane a rozlúčia sa so všetkými pasažiermi. Niekedy ostávajú v destinácii celý deň, niekedy len zopár hodín. Aký majú krásny život, samé nákupy, cestovanie, oddych. Myslíte si. Precestujú celý svet, vylihujú na pláži, zabávajú sa. Pozor však, palubný personál je striktne kontrolovaný. Podľa predpisov nemôžu užívať alkoholické nápoje osem hodín pred letom. Hocikedy môžu byť požiadaní na vykonanie testu na hladinu alkoholu v krvi. Keď sme pri tých letuškách, takisto dovolenku si nemôžu vziať, kedy chcú. Veľa letušiek sa snaží vymeniť si služby a dokonca neváhajú aj zaplatiť kolegyni, aby mohli tráviť Vianoce so svojimi blízkymi. Okrem toho, letušky nie sú len pekné dlhonohé čašníčky v lietadle. Majú veľkú zodpovednosť a často čelia situáciám, ktoré si ani nevieme predstaviť. Peniaze a cestovanie v tomto prípade nie sú všetko, ako sa nám môže zdať.
Dobrú chuť, pán pilot!
Počuli ste o tom, že pilotom sa servíruje odlišné jedlo? Dokonca majú prísny zákaz ochutnať z porcie toho druhého. Je to preto, aby v prípade, ak jedlo niektorému z nich nesadne alebo mu spôsobí ťažkosti, v horších prípadoch by mohlo byť otrávené, jeden z nich bude v poriadku a môže bez problémov pristáť.
Nezabudnite si vankúš
Ak si myslíte, že deka zabalená v igelitovom obale, ktorú vám podala letuška, je nová alebo čerstvo prinesená z práčovne či čistiarne, tak sa mýlite. Zvyčajne sa deky a vankúše neperú po každom použití.
Ak už máte vybranú dovolenku alebo kúpenú letenku, možno ste tento článok čítať nemali. :) Niekedy je možno lepšie vedieť menej. Niektoré informácie vás možno prekvapili a iné zase zodpovedali vaše otázky. Nebojte sa, nikto nezomrel na palube lietadla preto, že zaspal na vankúši od milej letušky alebo si zabudol vypnúť telefón. Veľa ľudí má napríklad strach z lietania a preferuje radšej iné spôsoby prepravy. Napriek niekoľkým leteckým katastrofám, únosom a pádom lietadiel, lietanie je najbezpečnejším spôsobom prepravy. Tak, už vám len ostáva zbaliť si veci a odletieť si užiť vašu dovolenku.