Objavte čaro slovenských jaskýň

I keď sa o chvíľu ich sezóna končí, ešte stále máte možnosť obdivovať krásy našich sprístupnených slovenských jaskýň. Majú čo ponúknuť, a preto vám prinášame dvanásť sprístupnených jaskýň

 

I keď sa o chvíľu ich sezóna končí, ešte stále máte možnosť obdivovať krásy sprístupnených slovenských jaskýň.

 

Slovenské jaskyne majú čo ponúknuť, a preto vám prinášame dvanásť sprístupnených jaskýň, ktoré stoja za vašu návštevu.

 

 

 

Belianska jaskyňa

 

Táto jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená jaskyňa Tatranského národného parku (TANAP -u). Krasová jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu a nájdete tu i jaskynné jazierka. Zaujímavosťou jaskyne okrem mnohých stalagmitov, dómov a priepastí je tzv. Hudobná sieň, ktorá svoje pomenovanie dostala vďaka zvukom dopadajúcich kvapiek na hladinu jazierka.

 

Objavte čaro slovenských jaskýň
 
 

Bystrianska jaskyňa

 

O stalaktity, stalagmity a záclonovité závesy nie je núdza ani v tejto jaskyni. Jaskyňa nachádzajúca sa v banskobystrickom kraji zohrala dôležitú úlohu počas druhej svetovej vojny, kedy v nej obyvatelia dediny Bystrá našli svoje útočisko pred útokom Nemcov. V jaskyni strávili 21 dní.

 

 

Demänovská jaskyňa slobody

 

Patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Slovenska. Jej vstupný otvor je prekopaný umelým spôsobom . Medzi hlavné dominanty tejto jaskyne patrí mnohofarebnosť jaskyne, čarokrásne jazierka i podzemný tok riečky Demänovky.

 

Objavte čaro slovenských jaskýň

 

Demänovská ľadová jaskyňa

 

Zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách, jedna z komplexu Demänovských jaskýň. Jej zaujímavosťou je fakt, že samotný ľad sa začal tvoriť približne pred 500 rokmi. Tak, ako majú svoju knihu návštev mnohé významné múzeá, podobnú nájdete i v tejto jaskyni s podpismi historicky významných osôb už od roku 1714.

 


Dobšinská ľadová jaskyňa

 

Je zaradená medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je Dobšinská ľadová jaskyňa zaradená i do svetového prírodného dedičstva. Hrúbka podlahového ľadu dosahuje až 25 metrov a v jaskyni vás očaria najmä mohutné ľadové stĺpy či ľadopády.

 

Objavte čaro slovenských jaskýň

 

Jaskyňa Domica

 

Bohatá kvapľová výzdoba a pestrosť radia túto jaskyňu do rebríčka našich najkrajších jaskýň. Nakoľko ide o riečnu jaskyňu, návštevníkom sa tu preto ponúka možnosť plavby po podzemnej riečke Styx. Jaskyňa je i významným archeologickým náleziskom mnohých predmetov z neolitickej doby.

 

 

Jaskyňa Driny

 

V porovnaní s ostatnými sprístupnenými jaskyňami, patrí Driny medzi menšie jaskyne s užšími puklinovými chodbami, čo sa páči najmä najmenším obyvateľom jaskyne – netopierom, ktorí z času na čas preletia nad prechádzajúcimi návštevníkmi. V jaskyni sa vyskytuje až 11 druhov netopierov.

 

Objavte čaro slovenských jaskýň

 

Gombasecká jaskyňa

 

Patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne. Napriek tomu má monumentálnu výzdobu, na ktorej môžete nájsť odtiene žltej až po okrovú. Raritou sú biele brčká, ktoré sú hrubé 2-3 mm. Táto jaskyňa je často označovaná za rozprávkovú, pretože tu pri troche predstavivosti ponachádzate mnohé výjavy a bizarné tvary.

 

 

Harmanecká jaskyňa

 

Táto kvapľová jaskyňa sa nachádza v Kremnických vrchoch pri Harmanci. V určitých častiach jaskyne sa nachádzajú jazierka so vzácnymi jaskynnými perlami. Farba jaskynných útvarov je zväčša biela, iba občas prechádza do žltej.

 

Objavte čaro slovenských jaskýň

 

Jasovská jaskyňa

 

Jasovská jaskyňa je považovaná za najstaršiu sprístupnenú jaskyňu na Slovensku. Jaskyňa je spätá s viacerými archeologickými nálezmi, ale aj so zaujímavou históriou. Milovníci netopierov si prídu na svoje, pretože práve tu majú široké druhové zastúpenie.

 

 

Ochtinská aragonitová jaskyňa

 

Je prírodnou a národnou pamiatkou, ktorá je zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Jaskyňa predstavuje prírodný fenomén, vďaka bohatej aragonitovej výzdobe – kríčkovitých útvarov, ktoré pripomínajú kvety.

 

Objavte čaro slovenských jaskýň

 

Važecká jaskyňa

Charakteristické sú nízke priestranné sály, ktoré skrášľuje modro-bielo-žltá výzdoba. Nechýbajú ani početné stalaktity, brčká či jazierka. Svojou dĺžkou (230 m) patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne na Slovensku.

 

 

Zdroj foto: www.spisskabela.sk, www.skmagazine.eu, www.onlineslovensko.sk, www.ssj.sk, www.visitliptov.sk, www.hiking.sk, www.enviroportal.sk, www.slovakia360.com, www.milujemcestovanie.sk, www.enviromazagin.sk, www.mojliptov.sk, www.donovalyspiezovec.sk, www.mojabystrica.sk, www.roznava.sk, www.cztip.cz
5 komentárov
Stanka Adamčíková

Stanka Adamčíková

12.10.2013 14:30

krásne, treba navštíviť

Vaše meno:

Stanka

Stanka

14.10.2013 14:46

Slovensko je jaskynná veľmoc :-)

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

17.01.2014 20:14

ani velasom netušil že ich je tak vela niektoré som prešiel a sú famózne

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

09.09.2014 16:30

až mi je ľúto že som v žiadnej jaskyni ešte nebola.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

05.05.2020 10:06

Naposledy som bola v Belianskej jaskyni a bol to zážitok, hlavne v hudobnej sieni, kde majú pripravené aj špeciálne predstavenie :-) Na okamih zhasnú všetky svetlá, takže Ste tam v úplnej tme a potom zapnutú nádhernú hudbu, ktorá sa krásne ozýva a za zvukov hudby sa postupne po častiach rozsvieti jaskyňa. Krása, ktorú treba zažiť :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE