Okrem mora či krásnej pláže sa často tešíme na dovolenku aj kvôli typickým pokrmom. Pre Chorvátsko, Bulharsko, Srbsko aj iné krajiny je typický ajvar. Je jednou z mála pochúťok, ktoré si môžeme pripraviť aj doma. Ak vám táto tradičná prímorská nátierka nič nehovorí, zbystrite svoje zmysly, hlavne jazyk a pripravte si ju spolu s nami!
V celej juhovýchodnej Európe patrí ajvar k vyhľadávaným pochúťkam. Je dokonca označený za „srbský zeleninový kaviár“. Prinášame vám ten najlepší, tradičný recept, vďaka ktorému sa budete cítiť ako pri mori.
Príprava balkánskeho kaviáru
Po celej Európe nájdeme rôzne varianty a obmeny tradičného receptu - základ však tvorí pečená paprika. Príprava ajvaru je náročná, hlavne kvôli paprikám, z ktorých treba pracne stiahnuť šupku. Podľa tradície sa celá rodina, poprípade aj susedia stretávali práve pri spoločnom šúpaní. Používala sa vždy zrelá mäsitá paprika, ktorá sa opiekla na otvorenom ohni a dnes sa okrem toho zvykne piecť aj v trúbe. Aspoň takto ju pripravujú Chorváti či Srbi.
Balkánska chuťovka sa používa buď ako nátierka na chlieb, ako príloha alebo ako marináda na mäsá. Podľa množstva kapsaicínu z papriky sa môžete pri prvom súste tešiť buď na mierne pikantnú alebo jemnú chuť. Zaujímavosťou je, že ak ajvar obsahuje paradajku, hovorí sa tomu pindjur a ak baklažán, nazýva sa malidzano. My vám prinášame recept, ktorý obsahuje všetky tri základné ingrediencie.
Vyskúšaj: Recept na tatarák z cukety: Na nerozoznanie od toho pravého!
Budeme potrebovať:
-
3 kg červenej papriky – ideálne kapie
-
1 kg baklažánov
-
500 g paradajok
-
1 feferónku
-
150 ml olivového oleja
-
3 polievkové lyžice vínneho octu
-
3 polievkové lyžice trstinového cukru
-
1 polievkovú lyžicu himalájskej soli
-
1 čajovú lyžičku čierneho mletého korenia
Postup:
Z červenej papriky vyberieme jadrovník a poriadne ju umyjeme. Na plech si rozložíme papier na pečenie a poukladáme naň papriky. Vložíme do trúby a pečieme pri 200 °C 35 až 40 minút, avšak môžeme ju grilovať priamo na ohni, až kým jemne nesčernie. Upečenú či ugrilovanú papriku vložíme do nádoby a prekryjeme fóliou, aby sa nám sparila. Asi po hodine z nej stiahneme šupku. Baklažán umyjeme a poprepichávame, aby sa poriadne prepiekol. Paradajku taktiež umyjeme, nakrojíme do kríža a spolu s baklažánom upečieme rovnako ako papriku.
Po upečení z paradajok taktiež stiahneme šupku a z baklažánu vyberieme dužinu. Papriku, paradajky aj baklažán dáme do veľkého hrnca a ponorným mixérom rozmixujeme na kašu. Pridáme do nej nadrobno nakrájané feferónky a zvyšné suroviny. Následne varíme do požadovanej hustoty. Korenie a soľ pridáme podľa chuti. Horúcu zmes prelejeme do pripravených zaváraninových pohárov a sterilizujeme.
Odpadneš: Recept na pečené artičoky: Vynikajúca zdravá príloha ako lusk