Keby sa vás známy z cudzej krajiny opýtal na dve miesta, ktoré by mal rozhodne na Slovensku navštíviť, ktoré by to boli? Tatry by sme zrejme všetci spomenuli ako prvé, ale čo by nasledovalo? My hlasujeme za Čičmany! A prečo? Ak ste tam už boli, určite odpoveď poznáte. A ak nie, čítajte ďalej a zistite, čím je toto miesto také výnimočné!
Ak ste ich aj osobne nenavštívili, určite sú vám dobre známe aspoň fotky a zábery z tejto špecifickej obce. My Slováci už nad ňou pravdepodobne toľko nehíkame, ale pre cudzincov sú Čičmany nezabudnuteľným miestom s absolútne unikátnou architektúrou. Ak ste toto miesto naposledy navštívili v rámci školského výletu, je najvyšší čas si túto návštevu po čase zopakovať, čo poviete? Čičmanom podľahla aj známa česká modelka Simona Krainová a o tento výlet sa podelila aj so svojimi sledovateľmi na Instagrame.
Pozri aj: Kam za krásou na Slovensku: Banská Štiavnica a jej tajné zákutia
Kde sa vlastne Čičmany nachádzajú?
Čičmany nájdete v blízkosti Žiliny (asi 40 kilometrov) a krásnu scenériu im dotvárajú Strážovské vrchy a Malá Fatra. O tom, čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Čičmany, určite polemizovať nemusíme. Sú to drevenice s charakteristickou ornamentálnou výzdobou bielej farby. Táto najvyššie položená obec Žilinského kraja zachováva podobu života, aký žili naši prapraprarodičia, a práve tým je toto miesto také vzácne.
S niečím podobným sa už totiž vieme stretnúť len v skanzenoch a útržkovito v múzeách. Je preto len pochopiteľné, že časť obce bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu.
Čičmianske domy už pozná celý svet
V súvislosti so vznikom Čičmian sa hovorí o silnom bulharskom vplyve, čo nie je na Slovensku ani trochu obvyklé. Maľované zrubové čičmianske drevenice sú však známe po celom svete. Zaujímavosťou je, že autorkami ornamentov na týchto domoch boli ženy. Určite to každá z nich poňala ako účinnú arteterapiu na odreagovanie sa od všedných starostí. ;-)
Spočiatku na zdobenie dreveníc využívali hlinu, neskôr aj vápno. Tieto esteticky cítiace ženy zdobili domy podľa ornamentov, ktoré sa nachádzali na ich krojoch. Nájdete tu všetko – od krížov, špirál, cez rôzne vlnovky, až po obrázky zvierat.
Odporúčame: Sladké drievko: Elixír života so zvláštnou príchuťou ťa vzpruží!
Ako v perníkovej chalúpke... našťastie len AKO
Človek sa tu jednoducho cíti ako v rozprávke o perníkovej chalúpke. A hoci pomaľované čičmianske domčeky sú dodnes obývané, nemusíte sa báť, že by vás chcel niekto hádzať do pece a konzumovať. Naopak, ľudia vás tu radi privítajú a porozprávajú čo-to o tom, ako sa v obci s takou jedinečnou architektúrou žije. A hoci Čičmany napohľad pôsobia ako skanzen, ide skutočne o živú obec, na začiatku ktorej vás rozhodne nebude čakať pani na stolčeku, pýtajúca si od vás nemalé vstupné. Ak sme vás inšpirovali a vyberiete sa na výlet do Čičmian, nezabudnite si do auta pribaliť aj pletený košíček, pretože okolie tejto obce ponúka celú škálu liečivých byliniek, o ktorých sa postupne dozvedáte aj z našich článkov. :-)