Čítanie kníh je voľnočasová aktivita, ktorej sa môžeme venovať po práci či štúdiu. Mnohí však uprednostňujú iné druhy oddychu, napríklad pozeranie televízie.
To je však veľká škoda, pretože čítanie blahodarne vplýva na naše zdravie.
Pri tejto aktivite je stimulovaná psychická či citová stránka človeka a ovplyvnená je aj jeho slovná zásoba a činnosť mozgu. Prečítajte si o týchto siedmich výhodách čítania, ktoré vás presvedčia, že otvoriť dobrú knihu sa skutočne oplatí!
Výhody čítania kníh:
1. Rozšírenie našej slovnej zásoby
Pri čítaní rozličných kníh dokážeme ľahko prebrať množstvo nových slov, s ktorými sme predtým vôbec nemuseli prísť do kontaktu. Najlepšie je preto siahnuť po knihách rôznych žánrov. Pestrejšia slovná zásoba je nápomocná pri štúdiu i v kariérnom raste. Rovnako zvyšuje úroveň našich vyjadrovacích schopností. Výhodné je aj čítanie kníh v cudzom jazyku. Je to skvelý spôsob, ako sa zlepšiť v angličtine, nemčine, či v akomkoľvek inom jazyku.
Odporúčame: Prečo je jablčný ocot zázrak? Pozorne čítaj o jeho benefitoch!
2. Eliminovanie stresu
Viaceré výskumy dokázali, že čítanie chráni človeka pred stresom oveľa viac, ako napríklad prechádzka v prírode, hudba či bylinný čaj. Pritom stačí otvoriť knihu už na pár minút a proces čítania dokáže rýchlo rozptýliť našu myseľ, spomalí srdcový rytmus a uvoľní svaly. Stres je v dnešnej uponáhľanej dobe problémom mnohých ľudí a často stojí i za rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Kniha je teda skvelým pomocníkom, ako pred týmto nepríjemným stavom rýchlo uniknúť.
3. Zvýšenie koncentrácie
Milovníci kníh by určite súhlasili, že niektoré publikácie dokážu človeka priam vtiahnuť do iného sveta. Pri čítaní kníh sa sústredíme na každé ďalšie slovo, na každý detail opísaný autorom a na celkový vývoj príbehu. To nás postupne dokáže naučiť sa lepšie sa koncentrovať a sústrediť na určitú činnosť. Ak máte problém udržať pozornosť pri práci či učení, skúste si pred týmito povinnosťami vždy otvoriť dobrú knihu aspoň na 30 minút.
4. Zlepšenie pamäte
Čítanie je skvelým spôsobom, ako posilniť svoju pamäť. Pri tejto aktivite si totiž musíme postupne pamätať viac a viac vecí. V hlave si držíme zoznam postáv, opisy prostredia i vývoj celého príbehu. Informácií, ktoré si mozog musí zapamätať, je skutočne veľa. Každá nová spomienka však v ňom vytvára nové synapsie, čiže prepojenia medzi mozgovými bunkami, a tiež posilňuje tie staré. Čítaním teda podporujeme i dlhodobú pamäť.
5. Posilnenie mozgu
Pri čítaní je výrazne stimulovaná činnosť nášho mozgu. Je to vďaka vizualizácii, ktorá pri tejto aktivite stále prebieha. Ak totiž v knihe čítame o potoku za lesnou drevenou chatou, v mysli si tento obraz vieme dokonale predstaviť. Taktiež sa snažíme pochopiť myšlienky, ktoré autor v knihe podsúva a prepájame jednotlivé fakty príbehu. Všetky tieto stimuly trénujú našu logiku i obrazotvornosť. Pravidelným čítaním zásobíme náš mozog stále novými podnetmi, čo ho dokáže lepšie chrániť napríklad pred demenciou či inými ochoreniami.
6. Budovanie empatie
Čítanie kníh nemusí mať vplyv len na nás samotných, ale i na naše okolie. Kým čítanie odbornej literatúry nám prináša nové vedomosti, pri čítaní fikcie sa prehlbujú naše znalosti o vzťahoch či rôznych typoch ľudí. Nezáleží na tom, či siahneme po detektívke alebo romantike. V každej knihe sa totiž stretneme s inými postavami, ktoré rozlične premýšľajú a prežívajú určité udalosti či situácie. Pri čítaní zisťujeme, ako sa jednotlivé postavy cítia a prečo konajú tak, ako konajú. Podľa psychológov je toto ideálna cesta, ako zlepšiť svoje sociálne schopnosti a vybudovať si silnejšiu empatiu.
7. Zlepšenie nálady
Čítanie kníh má, okrem vyššie spomenutých bodov, v prvom rade prinášať radosť samotnému čitateľovi. Kniha nám poskytuje relax a vnútornú pohodu. Keďže nás zbaví stresu, nič nebráni tomu, aby sme prišli na lepšie myšlienky. Kníhkupectvá nám ponúkajú veľké množstvo žánrov, takže si v nich ľahko nájdeme knihu, ktorá nám poskytne potrebný oddych aj zábavu a zlepší nám náladu.
Pozri aj: Ako sa treba starať o orchideu v zime? Vieme ako na to!