Nový rok je pre nás novým začiatkom. Milióny ľudí po celom svete vstupujú do nového roka s mnohými očakávaniami a predsavzatiami. Želáme si, aby nám nádej a odhodlanie na začiatku roka vydržali. Prevažná časť novoročných predsavzatí nefunguje a ľudia ich počas krátkej doby opúšťajú a vracajú sa k svojim pôvodným návykom. Prečo je to tak?
Dokážeme splniť naše novoročné predsavzatia v priebehu jedného roka? Čo robiť, aby naše novoročné predsavzatia fungovali po celý rok?
Pozri aj: Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.
Klameme samých seba?
Keď si niečo zaumieniš, v prvom rade vidíš seba v budúcnosti. Vidíš presne to, čo by si chcel zmeniť a v predstavách to i skutočne robíš. Problém je v tom, že mozog vníma naše budúce „ja" ako iného človeka. Je preto jasné, že keď v prítomnosti robíš niečo nesprávne, mozog ti klame a tvári sa, akoby následky musel znášať až iný človek v budúcnosti. Je preto veľmi jednoduché stanoviť si cieľ, i keď nie vždy sme o ňom na sto percent presvedčení.
Všetky predsavzatia z kategórie „zbaviť sa, vzdať sa, prestať alebo začať", sú vždy najmenej dodržiavané, najmä pre tieto dôvody:
- Sú ťažké na realizáciu.
- Sú nepohodlné.
- Vyžadujú plánovanie alebo štúdium.
- Odmena za ne je príliš vzdialená.
Ak niečo chceš, načo čakať až na Nový rok?
Odďaľovanie nepríjemných úloh je ľudské. No pri novoročných predsavzatia by sme sa mali vždy najprv zamyslieť nad otázkou, či to nie je iba spôsob, ako oddialiť výkon svojho predsavzatia. Túžiš prestať fajčiť? Netreba s tým predsa čakať do prvého januára. Začni hneď! Je vedecky dokázané, že novoročné predsavzatia sú len forma, ako oddialiť niečo, do čoho sa nám ani zďaleka nechce. Ty síce vieš, že by to bolo pre teba správne, no nechce sa ti do toho. Čakáš a vyhováraš sa na nový rok, no v novom roku to dopadne podobne.
Zaručene ti pomôže, ak pri posudzovaní tvojich novoročných predsavzatí budeš vedieť analyzovať situáciu. Ak to splníš:
- Prečo si bez toho neviem predstaviť život?
- Skutočne po tom túžim?
- Ako mi to pomôže do budúcnosti?
- Budem bez toho/s tým šťastná/ý?
Vyskúšaj tiež: Pýtaš sa, čo so zvyškami baliaceho papiera?
Frustrácia z nesplneného predsavzatia
Ak si už na začiatku myslíš, že tvoje predsavzatie aj tak nesplníš, ani si ho nedávaj. Pocit prehry je nepríjemný a ľahko ťa demotivuje do budúcnosti. Ak si totiž uvedomíš, že si niečo nezvládla, ten pocit si veľmi dobre zapamätáš. A nabudúce, keď sa pokúsiš niečo znova spraviť, táto spomienka sa ti vráti. Povieš si, že to aj tak nezvládneš, a boj je vopred prehratý. Preto je lepšie dávať si radšej menšie a kratšie úlohy. Ich úspešná realizácia v tebe postupne vybuduje pocit „aj toto som zvládol".
4 dôležité kroky k naplneniu svojich cieľov
- Zapíš si svoj cieľ na papier a ulož ho niekam, kde bude jasne viditeľný.
- Stanov si presný cieľ s konkrétnym dátumom časom a pod.
- Hovor o tom svojim blízkym, aby aj oni boli pozitívnym stimulom na tvojej ceste.
- Stanov si kratšie a ľahšie zrealizovateľné úlohy.