Koniec roka sa blíži a plánovanie osláv na posledný deň v roku je v plnom prúde. Najdôležitejšou súčasťou je kvalitný prípitok. Väčšina ľudí volí šampanské, niektorí víno. Viete podľa čoho si vybrať ten najvhodnejší prípitok na tento slávnostný večer?
„Otvárajte kasíno, dostal som chuť na víno..." Ale na aké? Dôvodom, prečo si volíme šampanské práve na oslavy, sú bublinky a výnimočná chuť, ktorá znásobuje šťastné chvíle. Hlavný rozdiel medzi týmito bublinkovými nápojmi, je spôsob akým sa dostali do fľaše, ktorý im dodáva tú charakteristickú chuť a vôňu. Prečítajte si všetky základné informácie, na základe ktorých si vyberiete to pravé bublinkové!
Šumivé vína a sekty
Pre šumivé vína sú charakteristické bublinky, ktoré im dodáva oxid uhličitý. Bublinky sa do vína môžu dostať rôznym spôsobom, ktorý je pre každé víno špecifické. Avšak všetky šumivé vína sa pripravujú zaujímavým spôsobom, a to dvojitým kvasením. Môžeme si to predstaviť tak, že z hotového vína sekundárnym kvasením vznikne už tradične známe šumivé víno.
Medzi šumivé vína teda zaraďujeme všetky tie, ktoré prešli dvojitým kvasením a obsahujú bublinky. Klasické šampanské k ním patrí tiež, avšak treba pri ňom rozlišovať medzi tým originálom vyrobeným v Champagne a „napodobeninami", ktoré môžeme označiť ako sekty. Na okraji tejto rozsiahlej skupiny vín stoja perlivé a sýtené vína, ktoré medzi šumivé vína nezaraďujeme. Obsahujú bublinky, ale ich príprava je odlišná.
Musíš vidieť: Recepty na Silvestrovské nápoje
Ako sa vyrábajú?
Existuje niekoľko možností, ako pripraviť bublinkové víno, my vám však predstavíme dve najbežnejšie metódy. Šumivé víno vzniká tradičnou metódou, tzv. dvojnásobným zušľachťovaním hrozna. Ide o proces, známy už vyše 300 rokov, ktorý pochádza z Francúzska – z oblasti Champagne. Kvasenie vína prebieha v uzavretej fľaši, v ktorej sa bude hotový nápoj neskôr aj predávať. Za presne stanovených podmienok tak oxid uhličitý nemá kam uniknúť a viaže sa na víno, ktorému dodáva známe bublinky. Kvasenie trvá pár dní, ale zrenie vína aj niekoľko mesiacov až rokov.
Šumivé vína priemernej kvality sa vyrábajú Charmatovou metódou, ktorá sa líši od predošlej iba tým, že druhotné kvasenie prebieha v tankoch. Po kvasení sa víno prefiltruje, aby sa odstránil kal a výsledkom tohto procesu je zachovanie čerstvosti vína a možnosť kontroly kvality. Celá výroba trvá o niečo kratšie ako tá tradičná a je menej náročná.
Šampanské je len jedno
Ak si vyberiete šampanské, nezvolíte si len klasický prípitok ale aj dlhoročné skúsenosti a overený pôžitok v jednej fľaške. Príbehy o vzniku prvého šampanského sa viažu k francúzskemu Champagne, a preto jediné pravé šampanské pochádza iba z tejto oblasti a z konkrétnej odrody hrozna.
Prvým nefrancúzskym mestom, kde sa začal tento sekt vyrábať tradičnou metódou, bola Bratislava. Firma Hubert je známa dodnes, a svoju povesť výroby čistého a luxusného vína si nepretržite udržiava.
Toto ťa zaujme: Bublinky bez cukru, to si pochutnáme
Perlivé vína a sýtené vína
Perlivé vína nie sú klasické šumivé vína, aj keď spôsob ich výroby je rovnaký – vznikajú druhotným kvasením vo fľaši alebo v tankoch. Ale obsah oxidu uhličitého v týchto vínach je oveľa nižší, než u šumivých vín. Preto majú jemnejšie bublinky a celkovo je ich chuť delikátnejšia.
Sýtené vína sú tou najlacnejšou alternatívou zo všetkých šumivých vín. Zaujímavé sú tým, že nevznikajú druhotným kvasením. Bublinky, ktoré obsahujú, sú výsledkom dodatočného pridania oxidu uhličitého do už hotového vína.
Ako si vybrať?
Na každej fľaši sú všetky informácie o víne, ktoré vám tiež uľahčia rozhodovanie a prezradia vám ako veľmi kvalitné šumivé víno je. Na etikete nájdete metódu, ktorou bolo víno pripravené, jeho pôvod, obsah alkoholu a obsah cukru.
Aby ste si ešte ľahšie vedeli vybrať medzi šumivými vínami, pripájame delenie šumivých vín, podľa obsahu cukru:
Brut nature (obsah cukru 0-3 g/l)
Extra brut – extra suché (obsah cukru 0-6 g/l)
Brut – suché (obsah cukru 0-12 g/l)
Extra dry – polosuché (obsah cukru 12-17 g/l)
Sec – mierne sladké (obsah cukru 17-32 g/l)
Demi-sec – polosladké (obsah cukru 32-50 g/l)
Doux – sladké (obsah cukru nad 50 g/l)
Pozri aj: Recepty na netradičné vianočné nápoje
Vanilková mimóza
Budeme potrebovať :
- fľašu šampanského
- 3 dcl mlieka
- 3 dcl pomarančového džúsu
- 3 veľké kopčeky vanilkovej zmrzliny
- 6-8 malých kopčekov vanilkovej zmrzliny
Veľké kopčeky zmrzliny, pomarančový džús a mlieko rozmixujeme. Na dno pohára dáme malý kopček zmrzliny, zalejeme vanilkovou zmesou a dolejeme šampanským.
Malé kopčeky zmrzliny si môžete deň vopred nabrať do misky a nechať ich zvlášť zmrznúť, aby vydržali na dne pohára.
Margarita so šampanským
Budeme potrebovať:
- 120 ml čerstvej limetkovej šťavy
- 100 ml striebornej tequily
- 120 ml šampanského
- limetková kôra na ozdobenie
Do mixéra alebo do shakeru dáme ľad, limetkovú šťavu, tequilu a poriadne rozmixujeme. Zmes prelejeme do dvoch pohárov a doplníme šampanským a limetkovou kôrou.
Dostane ťa: Piňa Colada či Hugo? Vieš, ako vznikli názvy populárnych cocktailov?