Nosenie slnečných okuliarov už dávno nepatrí výlučne medzi módne doplnky. V prvom rade má funkciu chrániť náš zrak pred nebezpečným ultrafialovým žiarením, ktorému sa pri každom pobyte na slnku vystavujeme. To môže zrak pri dlhodobom a intenzívnom žiarení vážne poškodiť a zanechať doživotné následky.
Čo sa skrýva pod pojmom UV žiarenie
Ultrafialové žiarenie, prípadne UV žiarenie ako sa väčšinou označuje, je neoddeliteľnou súčasťou slnečného svetla. Jeho intenzita je závislá od slnečného svitu a jedná sa o vysokoenergetické žiarenie, ktoré bolo objavené v roku 1801 nemeckým fyzikom J. W. Ritterom.
UV žiarenie sa delí na tri druhy: UVA žiarenie, ktoré môže opáliť pokožku, UVB žiarenie (280 - 315 nm), ktoré je škodlivé pre živé organizmy, pretože je schopné rozkladať bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a UVC žiarenie (100 - 280 nm), ktoré vedie k starnutiu kože a vzniku rakoviny.
Odporúčame prečítať: Zaspávajte v spálni príjemne
Vplyv žiarenia na zrak
Ultrafialové žiarenie má aj pozitívne a negatívne vplyvy. Medzi tie pozitívne patrí fotosyntéza, ktorá vďaka žiareniu prebieha na rastlinách. Medzi negatívnymi je treba spomenúť ochorenia kože a očí, ktoré sú spôsobené najmä UVB žiarením. Príliš silné vystavenie tomuto žiareniu môže poškodiť váš zrak natoľko, že môžete dostať veľmi silný zápal očných rohoviek.
Kvôli ochrane zraku by ste nemali počas slnečných dní zabúdať na slnečné okuliare, ktoré zabránia rôznym zdravotným rizikám. Je však potrebné vyberať kvalitné okuliare, ktoré budú spĺňať potrebné parametre pre ochranu vašich očí.
Odporúčame prečítať: Farbami a kvetmi proti zlej nálade
Slnečné okuliare s UV filtrom
Funkciou UV filtra je odfiltrovanie nebezpečných UV lúčov zo slnečného spektra. Na výber máte z piatich kategórii, pričom bezfarebný filter, ktorý patrí do kategórie 0, prepustí 80 - 100% nebezpečného slnečného žiarenia a veľmi tmavý filter v kategórii 5 len 3 – 8% žiarenia.
Pri kúpe slnečných okuliarov preto dbajte na to, aby UV filter prepúšťal čo najmenej ultrafialového žiarenia, najmä ak plánujete dovolenku v prímorských destináciách. Odporúča sa používať aspoň stredne tmavé filtre, ktoré prepúšťajú 18 – 43% nebezpečných UV lúčov. Nepodceňujte výber slnečných okuliarov a chráňte si svoj zrak.
Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s „depkou“ ?
www.thinkstockphotos.com