Dôveruj prírode: Toto sú najlepšie bylinky proti ženským ťažkostiam!

Byť ženou je úžasné. No zároveň si všetky dobre uvedomujeme aj úskalia tejto „funkcie“. A medzi ne rozhodne patria ochorenia ženských orgánov alebo ťažkosti, s nimi súvisiace. Tieto problémy sa nevyhýbali ani našim prababičkám a predsa s nimi dokázali účinne bojovať, aj bez ibalginov a rôznych výdobytkov súčasnej medicíny. Skúste preto aj vy dôverovať prírode a pozrite sa s nami na tie najlepšie bylinky proti ženským ťažkostiam!

 

Zaujme ťa: Nízke libido: Zisti, prečo k nemu dochádza a ako ho opäť pozdvihnúť!

bažanka ročná

Zdroj: Shutterstock®

Bažanka ročná

Bažanka ročná (Mercurialis annua) je pomerne vzácna liečivá rastlina a jej výskyt na našom území určite nie je samozrejmý. Aj tam, kde rastie (predovšetkým polia, záhrady a vinice), sa považuje skôr za burinu. S touto bylinou sa môžete stretnúť aj v listnatých alebo zmiešaných lesoch a kvitne od apríla do októbra, nenápadnými zelenými kvietkami.

Na prvý „čuch“ vôbec nie je príjemná, dokonca je jedovatá pre zvieratá, avšak ľuďom neškodí (pri vonkajšom použití!), práve naopak, vňať bažanky je pre človeka mimoriadne prospešná. Veď jej liečivú moc vraj objavil už boh Merkúr – podľa neho dostala aj svoj latinský názov. Už v období antiky sa bažankou liečili všetky druhy ženských ochorení, neskôr rozšírila „pole pôsobnosti“ aj na pomoc proti reume či dne. Ako sme už teda spomenuli, bažanka ročná je veľmi nápomocná a skvelá rastlina na vonkajšie použitie (napríklad na sedací kúpeľ). Náš TIP: Bažankový kúpeľ si pripravíte tak, že za hrsť sušenej vňate bažanky ročnej zalejete troma litrami studenej vody, privediete do varu a varíte jednu minútu. Odvar následne sceďte a zrieďte s dvoma litrami vlažnej vody.

kotúč poľný

Zdroj: Shutterstock®

Kotúč poľný

Kotúč poľný (Eryngium campestre) je, takisto ako bažanka, zaradený do skupiny burín. Záhradkári ho príliš na milosť neberú a niet sa čo čudovať, vie sa zakoreniť až do dvoch metrov a držať sa zubami-nechtami v pôde. Kotúč je výrazne odolný aj voči silným mrazom. Má však vynikajúce močopudné a protikŕčové vlastnosti. Čo by však nás – ženy malo zaujímať najviac, to je liečivá sila kotúča poľného pri menštruačných ťažkostiach a v minulosti to bolo jedno z najosvedčenejších prírodných afrodiziak. Dokonca má schopnosť vyliečiť kašeľ a nadúvanie či rozpustiť žlčníkové kamene.

Túto rastlinu možno poznáte pod ľudovými názvami kotačka, mačka poľná, mužská viera, toito, vetrník, zrádca alebo kráľovské zelí. Akokoľvek si túto bylinu nazvete, nazbierajte si jej vňať od júla do septembra, koreň na jar a na jeseň. Náš TIP: Čaj z kotúča poľného si pripravíte tak, že jednu lyžičku sušených koreňov zalejte šálkou vriacej vody, lúhujte asi desať minút a sceďte. Pite trikrát denne.

rimbaba obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Rimbaba obyčajná

Rimbaba obyčajná (Chrysanthemum parthenium) je priam ako stvorená na liečbu migrény, menštruačných bolestí a ženských ťažkostí ako takých. Napríklad počas menštruácie aj počas menopauzy starostlivo „upratuje“ hladinu hormónov. V tejto oblasti takmer nemá konkurenciu. Má zároveň silné antibakteriálne, antibiotické a protizápalové účinky a má schopnosť zabojovať s akoukoľvek bolesťou.

 

Na liečivé účely sa používajú kvety a vňať rimbaby, hoci ešte stále je táto rastlina väčšinou pestovaná len na okrasu. Nazbierať a nasušiť si ju môžete od júna do augusta, sušte ju v tieni a z času na čas opatrne obráťte. Po usušení má rimbaba celkom výraznú arómu, takže ju určite skladujte v uzatvárateľnej nádobke. Rimbabu môžete poznať tiež pod ľudovým pomenovaním marunka a hrdí sa sympatickými bielo-žltými kvietkami.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.07.2018 07:41

Tieto bylinky som ešte neskúsila, ďakujem za inšpiráciu!

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

15.07.2018 18:57

zatial ich nemám otestované ale dobre vedieť že majú takéto účinky

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

15.07.2018 21:57

Rimbaba Kotúč , Bažanka - tak to som ani netušila ,že také bylinky u nás rastú .. Zaujímavý článok ,určite dobré rady .. Dakujem.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.07.2019 21:44

Poznám a používam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.