Vedeli ste o tom, že ideálna teplota na spánok sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 stupňov? Najmä v letných mesiacoch je to prakticky nemožné dosiahnuť.
Horúce letné noci vedia oddych počas spánku poriadne znepríjemniť. Ťažšie sa nám zaspáva a aj keď sa nám to už podarí, neraz sa v noci prebudíme na pocity dusného vzduchu, ktorý stojí v miestnosti.
Ak ani vy neviete v noci spať a prehadzujete sa v posteli zo strany na stranu dlho do noci, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov a trikov. Pomôžu vám rýchlejšie zaspať, skvalitnia spánok aj počas horúčav a ráno sa tak prebudíte svieži!
Ochlaďte sa vodou
Najjednoduchší a zároveň veľmi účinný spôsob, ako sa pred spánkom schladiť, je dopriať si sprchu. Ak máte s horúcimi nocami skutočne problém, osprchujte sa vo vlažnej až mierne studenej vode. Zaleje vás pocit príjemného chladu a zaspávať sa vám bude oveľa ľahšie.
V prípade, že sa na pocity nepríjemného tepla zobudíte počas noci, zľahka si opláchnite tvár. Rovnako si vodou schlaďte miesta, na ktorých si meriate pulz. Osviežte si zápästie i krk. Ochladiť telo môžete i zvnútra, a to pohárom jemne studenej vody. Ľadové nápoje nie sú veľmi účinné, z tela sa totiž rýchlo vyparujú.
Bude ťa zaujímať: Pozor, aj nadbytok spánku škodí. Koľko spánku je priveľa?!
Domácim miláčikom nájdite miesto mimo postele
Ste zvyknutí spávať so svojou mačkou alebo psom? Cez zimu je to ideálne riešenie, ako nahnať do postele trochu viac tepla. Srsť domácich miláčikov príjemne hreje, lenže počas teplých letných nocí by ste potrebovali presne opačnú službu.
Preto bude lepšie, keď svoje zvieratá aspoň v lete pošlete spať do vlastných pelechov. Zbytočné teplo vám však môže do postele vnášať akákoľvek spoločnosť. Ak máte možnosť spať osamote, určite to vyskúšajte. Vyspíte sa totiž omnoho kvalitnejšie.
Inšpiruj sa: Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!
Prineste si do postele chlad
V prípade horúcich až tropických letných nocí môžete pristúpiť aj k trochu menej bežným spôsobom schladenia. Keď nebudete vedieť v noci zaspať, vyskúšate čokoľvek, aby sa vám to podarilo. Napríklad aj použiť termofor. Ten je síce primárne určený na ohrievanie, no ak ho v lete naplníte vodou a dáte na chvíľu do mrazničky, dopraje vám presne opačný pocit. Stačí ho uložiť pod vankúš.
V prípade potreby vám rovnako pomôže i umelá fľaša. Za pokus stojí i schladenie obliečok. Vložte ich do igelitového vrecúška a na pár minút ponechajte v chladničke či mrazničke. Nezostanú síce chladivé celú noc, minimálne vám však pomôžu rýchlejšie zaspať.
Skúste chladiace podložky do postele
Máme ešte jeden tip, ako priniesť do postele chlad. V obchodoch s nábytkom a bytovými doplnkami alebo na internete sa môžete poobzerať po chladiacich podložkách do postele. Môžu mať formu klasických podložiek, ktoré sa položia na matrac alebo tiež formu návlekov na matrac. Dostupné sú i v menších rozmeroch, ktoré sú určené na vloženie do vankúša alebo položenie na vankúš.
Menšie podložky je obvykle podľa možností ponechať krátko aj v chladničke pre ešte chladivejší efekt. Takéto podložky do postele sú vhodné nielen počas horúčav, ale hodia sa napríklad aj pri nočnom potení v čase menopauzy.
Na spánok sa čo najlepšie pripravte
Na spánok by ste sa mali vopred pripraviť. A začnite rovno spálňou. Ak budete mať celý deň v izbe otvorené okno a vytiahnuté žalúzie, naženiete si do nej iba nepríjemnú horúčavu a váš plán, poriadne vyvetrať, zlyhá. Slnečné lúče budú navyše cez sklo vyvolávať pocit, akoby ste boli v skleníku. Namiesto toho nechajte cez deň zavreté a zastreté a vyvetrajte až pol hodinu pred tým, než pôjdete spať.
Teplotu v izbe rovnako ohrievajú aj svietidlá a elektronické zariadenia. Preto je vhodnejšie večer už nesvietiť. Pred spaním taktiež veľa nejedzte. Ľahšia strava v podobe zeleniny a ovocia je vo všeobecnosti odporúčaná, no vo večerných hodinách by mala byť samozrejmosťou. Po veľkých porciách totiž telo musí vydávať veľa energie na spracovanie všetkej potravy, a tým sa aj zvyšuje teplota tela.
Odporúčame: Problémy so zaspávaním? Predspánková joga môže byť riešením
Skúste šikovný trik od Egypťanov či Peržanov
Egyptskú metódu pozná celý svet. Ide o spôsob, akým sa počas horúcich nocí ochladzovali samotní Egypťania. Tí sa prikrývali vlhkou až mokrou prikrývkou. Vymeňte paplón za ľahkú plachtu a tú namokrite. S vlhčením to však nemusíte veľmi preháňať, aby vás látka nechladila až príliš a zbytočne ste neprechladli. Stačí, ak rozprašovačom na kvety plachtu len jemne zvlhčíte a tá vás bude príjemne chladiť celú noc.
Svoj vlastný trik, ako sa popasovať s nočnými horúčavami, mali i starí Peržania. Používali bambusové rolety, po ktorých nechávali stekať vodu. Ide o jeden z variantov starodávnej klimatizácie. V súčasnosti sa tým môžeme inšpirovať. Vyskúšajte do okna zavesiť navlhčený uterák alebo plachtu a vzduch nechajte voľne prúdiť dnu. Teplota v miestnosti sa zníži a vy tak navyše budete chránení i pred hmyzom.
Prečítaj si aj: Spánok mužov a žien sa líši. Zisti, aké sú najväčšie rozdiely!
Zvoľte vhodné pyžamo
Mnohí ľudia uprednostňujú spať v lete úplne nahí. Aj keď je zaspávanie v Adamovom alebo Evinom rúchu bezpochyby príjemné, v skutočnosti sa vám bude spať v noci horšie. Ľudské telo sa počas spánku prirodzene potí, pričom tento pot účinne zachytáva práve vhodne zvolené pyžamo. Spanie bez neho sa vám nevyplatí. Pot nasaje priamo posteľná bielizeň, ktorú tak budete musieť meniť častejšie.
Ideálne je preto zvoliť kvalitné bavlnené pyžamo, ktoré dokáže vyprodukovaný pot ľahko odsať. Nezabúdajte pyžamo pravidelne zamieňať. Chybu neurobíte ani výberom jemnej saténovej nočnej košieľky, ktorá môže telo príjemne ochladiť.
Aktualizovaný článok: 17.7.2023