Jarná cibuľka je jednoznačne jednou z potravín, na ktoré sa tešíme celú zimu. Poznáme ju aj pod názvom mladá alebo lahôdková cibuľa. A keďže jar konečne prišla, môžeme si túto sympatickú zeleninu naplno vychutnať na pečive či v nátierkach a šalátoch. A viete, prečo vlastne? Čím nám vie jarná cibuľka tak dobre poslúžiť? Pozrite sa na to spolu s nami!
Jarná cibuľka je vlastne mladá cibuľa, ktorá sa zbiera ešte predtým, než úplne dozreje na legitímnu veľkú cibuľu. Jej sezóna býva väčšinou od začiatku apríla do konca júna. Aby sme sa však dostali k pointe, prečo je jarná cibuľka taká zdravá a prospešná a prečo by nemala chýbať na žiadnom tanieri počas tohto krásneho ročného obdobia, nahliadnime priamo do nej! Odhliadnuc od toho, ako výborne mladá cibuľka chutí, obsahuje vitamíny A, B, C a K a celú škálu prospešných minerálnych látok (vláknina, železo, horčík, draslík, fosfor, meď).
Pozri aj: Ako využiť cibuľu pre svoje zdravie? Týchto 5 trikov musíš vyskúšať!
Takmer žiadne kalórie, no zato množstvo vitamínov
Jarná cibuľka sa môže pýšiť nízkym obsahom kalórií (100 gramov má len 30 kalórií) a vďaka obsahu alicínu má silný antibakteriálny účinok. Je teda skvelým liekom proti nachladnutiu a kašľu, dokonca aj proti astme. Jarná cibuľka by mala byť súčasťou vášho jedálnička predovšetkým vtedy, keď bojujete s jarnou únavou a zároveň stresom. Dokonale vás totiž nabudí, no popritom aj upokojí.
A keď už je reč o tom nabudení, je zároveň významným afrodiziakom. Ak teda budete mladú cibuľku konzumovať pravidelne, poďakuje sa vám za to nielen váš partner, ale aj vaše srdce, pečeň, žalúdok, kosti, ako aj imunitný systém.
Jarná cibuľka ako mladý silný bojovník
Mladá cibuľka má schopnosť chrániť pred baktériami a infekciami, znižovať krvný tlak a bojovať proti krvným zrazeninám. To všetko, pochopiteľne, pri pravidelnej konzumácii, teda minimálne dvakrát týždenne, čo by pri jej výbornej chuti a nízkej cene nemal byť žiadny problém, čo poviete? A zabudnúť nesmieme ani na zelenú vňať mladej cibuľky.
Tá obsahuje vitamín A a množstvo kyseliny listovej. Určite ju preto zužitkujte tiež, napríklad namiesto pažítky. A keďže mnohí už majú určite svoju grilovaciu sezónu v plnom prúde, je načase vyskúšať aj ugrilovanú jarnú cibuľku. Získa tým mierne nasladlú chuť, čo je doslova gurmánsky zážitok.
Zaujme ťa: Dokonalá mama - fenomén dnešnej doby alebo skutočnosť?
Mladá cibuľka na surovo aj v jedlách
Jarná cibuľka býva zároveň skvelou prísadou do slaných koláčov alebo zapekaných jedál. Niekto si bez nej nevie predstaviť omeletu, zeleninovú polievku alebo zemiakovú kašu. Ideálna je však, samozrejme, v surovej forme. Mnohí z nás na ňu nedajú dopustiť preto, že je oveľa lahodnejšia, jemnejšia a menej ostrá, než klasická cibuľa.
To znamená, že aj ľudia, ktorým klasická cibuľa sťažuje trávenie, môžu mladú cibuľku konzumovať bez najmenších problémov. Keď si budete v obchode vyberať jarnú cibuľku, siahnite po pevnej, nezvädnutej, s tmavozelenou vňaťou. Alebo si ju jednoducho samy vypestujte, pokojne aj na balkóne či parapetnej doske. :-)