Lipóm (tuková hrčka) je útvar pod kožou, často neškodný a nebolestivý. Presné príčiny vzniku lipómu nie sú známe. K jeho vzniku môže dôjsť v dôsledku chronických ochorení (Dercumova choroba) alebo dedičnosti (Gardnerov syndróm). Najčastejšie vzniká tukový lipóm medzi 40. a 60. rokom života a môže byť podporený nezdravou stravou, nadváhou, zlými návykmi (fajčenie a konzumácia alkoholu), ako aj úrazom a injekciami inzulínu alebo kortikosteroidov.
Čo je lipóm a ako vyzerá?
Lipóm — je nezhubný podkožný tukový nádor okrúhleho alebo oválneho tvaru. Lipóm vyzerá ako hrášok s hladkými okrajmi telovej farby (v prípade zápalu červenohnedej). Tukový nádor spoznáte podľa:
lokalizácia (lipóm sa zvyčajne objavuje na tvári, krku, ramenách, chrbte, bruchu, rukách a stehnách);
textúra (na dotyk je hrbolček na tele mäkký a drobivý, po stlačení prstom pohyblivý);
veľkosť (zvyčajne nepresahuje 5 centimetrov, ale môže dosiahnuť až 15 centimetrov).
Zväčšenie tukového útvaru spôsobuje stláčanie okolitých nervov alebo ciev, čo vyvoláva bolesť, necitlivosť alebo mravčenie. Niekedy sa útvar vyskytuje vo vnútorných orgánoch (pľúca, srdce a mozgové blany).
Prečo sa lipómy zväčšujú?
Tukové nádory zvyčajne rastú veľmi pomaly. Lipóm pod kožou môže rásť rýchlo, ak sa vytvoria atypické lipomatózne nádory (benígne nádory so stredným stupňom malignity), čím sa zvyšuje riziko, že sa vyvinie do rakoviny (liposarkóm). V prípade rýchleho rastu je potrebné tukový nádor vyrezať, aby sa predišlo fyzickým ťažkostiam, ako aj komplikáciám a malignite nádoru.
Je lipóm nebezpečný a kedy by sa mal odstrániť?
Väčšina tukových nádorov nespôsobuje komplikácie a je asymptomatická. Tukový nádor môže byť nebezpečný kvôli rastu vo vnútorných orgánoch, čo spôsobuje bolesti hlavy, kŕče, poruchy dýchania, krvného obehu a črevnej motility. V prípade nepríjemných pocitov, bolestivosti alebo zväčšenia veľkosti novotvaru sa lipom lieči kozmeticky alebo chirurgicky.
Ako sa diagnostikuje lipóm?
Diagnostiku lipomu vykonáva dermatológ. Pri prvom stretnutí si lekár vypočuje ťažkosti, zozbiera anamnézu, vykoná vonkajšie vyšetrenie (posúdi stav kože, nahmatá novotvar kvôli jeho štruktúre, pohyblivosti a bolestivosti). Na diferenciálnu diagnostiku môže lekár predpísať laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia. Diagnostika tukového nádoru zahŕňa:
zobrazovacie vyšetrenia (ultrazvuk mäkkých tkanív, počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia);
krvné testy na zápalové a infekčné procesy;
biopsia (odber vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie).
Diagnostika tukového nádoru zahŕňa aj testy na onkomarkery. Na zistenie príčiny vzniku nádoru môžu byť potrebné ďalšie konzultácie so špecializovanými lekármi (endokrinológ, neurológ alebo onkológ).
Chirurgické odstránenie lipómu
V prípade nepríjemných pocitov alebo zvýšeného rizika komplikácií sa lipóm odstraňuje chirurgicky. Excízia nádoru sa vykonáva po konzultácii s dermatológom. Medzi etapy chirurgického odstránenia lipómu patria:
Antiseptické ošetrenie postihnutej oblasti.
Aplikácia lokálnej anestézie.
Odrezanie kože, vyrezanie nádoru spolu s kapsulou.
Zošitie a uloženie sterilného obväzu.
Po odstránení tukových lézií dermatológ poskytne odporúčania na rehabilitáciu. Rekonvalescencia po odstránení lipómu zahŕňa každodennú výmenu obväzov a ošetrenie stehov. Úplná rehabilitácia po chirurgickom odstránení tukového útvaru trvá jeden až dva mesiace v závislosti od veľkosti nádoru.
Prečo by ste nemali odstraňovať lipóm samostatne?
Samostatné odstránenie útvaru pod kožou môže byť nebezpečné kvôli riziku zápalu. Ak sa nelieči, zapálená tuková hrčka spôsobuje hnisanie, abscesy (vriedky) a infekciu. Pri samovoľnom odstraňovaní je tiež pravdepodobné, že dôjde k neúplnému odstráneniu, čo spôsobí opätovný rast nádoru.
Zdroj úvodnej fotky: doktorpro.sk