Takzvaná kokedama alebo guľa z machu je skutočne netradičná bytová dekorácia, no zato mimoriadne pozoruhodná. Dokáže dodať šmrnc a nápaditosť aj tej najfádnejšej domácnosti. A ak vám pojem kokedama vôbec nič nehovorí, ide o rastlinku, ktorá je zavesená kdekoľvek v priestore a práve to ju robí takou jedinečnou a očarujúcou. Kokedama vnesie krásu do každého bytu či domu. Neveríte? Inšpirujte sa!
Kokedama zaručene upúta pozornosť
Kokedama je inšpirovaná japonským pestovaním bonsajov. Samotný názov pochádza z pôvodného Ko Key Da Ma, čo v preklade znamená machová guľa. Ak vám teda netradičné spôsoby pestovania nie sú úplne cudzie, kokedama alebo takzvaná levitujúca rastlina bude pre vás ako stvorená. Je mimoriadne atraktívna napohľad, zaručene upúta pozornosť a v neposlednom rade je finančne nenáročná. Čo viac chcieť? Kokedamu si dokáže vypestovať doslova každý a je naozaj nenáročná na starostlivosť. Môžete si buď zakúpiť v kvetinárstve už hotovú kokedamu alebo vyrobiť samy doma. Potrebujete na to len izbovú rastlinku, mach, substrát na izbové rastliny, hydrogél, povrázok, prípadne misku. Pridať môžete aj trochu rašeliny či ílu. Kokedama vám nebude vysychať, ak použijete japonský pálený íl, ktorý na seba viaže vodu a živiny. Potom si už len nájdite jeden z návodov a postupov, ktorých je na internete neúrekom a veselo do toho.
Neprehliadni: Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!
O čo menšia starostlivosť, o to väčšia radosť
V porovnaní s pestovaním bonsajov, ktoré vyžadujú trpezlivosť a dlhoročnú starostlivosť, kokedama vás bude stáť len pár hodín a k tomu trochu šikovnosti. Ušetríte zároveň čas pri výbere správneho kvetináča a peniaze, ktoré by vás stála jeho kúpa. A nezaberá žiadne miesto na poličke. Kokedamu jednoducho omotáte povrázkom, a to vďaka jej guľatému tvaru. Koreňové baly rastlín sú osadené v machu a týmto spôsobom môžete pestovať prakticky akúkoľvek rastlinu. Najčastejšie sa využívajú izbové rastliny, ako orchidea, papraď, fikus, malé citrusy, ale aj bylinky a sukulenty. Týmto spôsobom však pokojne môžete pestovať aj levanduľu.
Unikátne na tomto pestovaní je, že rastlinu takto môžete pestovať aj dolu hlavou. Jediné, čo kokedama potrebuje, je voda, vzduch a svetlo. Netreba ju však zalievať príliš často. Kokedama sa zavlažuje tak, že ju na určitý čas vložíte do misky alebo malého vedra s vodou. Tento krok bude sprevádzať bublanie, čiže keď ustane, rastlina je dostatočne zavlažená. Následne guľu necháte odkvapkať a opäť zavesíte na svoje miesto. Ak chcete dotvoriť ilúziu voľne poletujúceho kvetu, namiesto klasického povrázku na zavesenie použite neviditeľný rybársky vlasec.
Pozri aj: Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí
Kokedama sa nepresádza, takže raz za čas pridajte do vody, ktorou ju zavlažujete, aj hnojivo. Aby mach vydržal zelený, nepoužívajte na zalievanie chlórovú vodu. Samotnú rastlinku môžete zastrihávať, ale do koreňov nezasahujte. Rastliny, ktoré sa doslova vznášajú v priestore, uchvátia každú návštevu, no predovšetkým budú tešiť vás. A ak vám príliš nevonia možnosť zavesiť si kvetinku do priestoru, môžete kokedamu jednoducho uložiť na misku alebo tanierik. Takáto malá záhradka na povrázku sa hodí skutočne všade – do kuchyne aj obývačky. Najmä v západných krajinách sa tento štýl pestovania rastlín nazýva aj string garden. Vpustite do svojho príbytku oveľa viac zelene a prírody, ako aj nádych výnimočnosti, vďaka kokedame!
Neprehliadni: Zázrak menom zeler: Odteraz ho budeš konzumovať ešte radšej!