Akné je spájané hlavne s pubertou. Vy by ste si na tú svoju už takmer nepamätali, nebyť vyrážok, ktoré sa ani po niekoľkých rokoch nechcú vzdať svojho miesta na vašej pleti.
Prečo ani po tridsiatke nechcú zmiznúť?
Akné nemusí byť len problémom tínedžerov. Svoje o ňom vie aj mnoho dospelých ľudí, ktorí s ním stále bojujú. Existuje nespočetné množstvo kozmetických prípravkov, ktoré garantujú víťazstvo nad týmto kožným ochorením. Ak ste už vyskúšali takmer všetko a akné z vašej pleti nemizne, niekde musel nastať problém. Zistite, čo vyvoláva akné v dospelosti a vyliečte svoju pokožku raz a navždy.
Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke
Prečo sa akné tvorí?
Tvorbu akné má na svedomí zvýšená produkcia mazu a premnoženie baktérií, ktoré ho vyvolávajú. Rovnako ako v puberte. Tento stav je vyvolaný kolísaním hormónov z rôznych príčin. Môže za ním stáť tehotenstvo, menštruačný cyklus, menopauza či vysadenie hormonálnej antikoncepcie.
Veľkú úlohu pri tvorbe vyrážok hrá aj nevhodný mejkap, zlé stravovanie, fajčenie a pitie alkoholu, infekcie v organizme či dedičnosť tohto kožného ochorenia. Za príčiny tvorby akné považujeme aj stres a depresie. Tie môžu nepriaznivo ovplyvniť kvalitu pleti.
Bude vás zaujímať: Čo so začatým víkendom? Tipy ako si ho užiť naplno
Vyliečte svoju pleť
Je zbytočné dúfať, že pretrvávajúce akné sa jedného dňa vyparí bez vašej pomoci. Zapálené a hnisajúce vyrážky neprospievajú vašej kráse ani psychike. Znižujú sebavedomie, a preto je potrebné dať im navždy zbohom. Pri silnej forme tohto kožného ochorenia pomôže najlepšie kvalifikovaný dermatológ.
Nenechajte liečbu akné na domáce recepty a zverte sa do rúk odborníka, ktorý vylieči vašu pleť. Ten vám určí vhodnú liečbu, ktorá môže pozostávať z vonkajšej a vnútornej dezinfekcie pokožky. Predpísať vám môže čistiaci roztok na vonkajšie použitie, ale aj hormonálnu antikoncepciu. Ďalším stupňom sú antibiotiká, ktoré sú založené na prijímaní vitamínu A. Tento druh liečby je v tehotenstve neprípustný. Lieky zabezpečia trvalé odstránenie ťažkých foriem akné.
Bude vás zaujímať: Detox: Zbavte sa toxickej závisti
Skrášlite sa vďaka technológiám
Ak by ste pred liečbou liekmi radšej uprednostnili niečo iné, vhodná pre vás môže byť laseroterapia. Je inšpirovaná slnečným svetlom. Liečba laserom je založená na aplikácii opakovaných impulzov monochromatického svetla do povrchovej časti tkanív, kože a slizníc. Pri liečbe akné môže pomôcť vďaka silným protizápalovým, protibolestivým, protibakteriálnym a protivírusovým účinkom. Ako každá liečba, aj táto si musí nájsť správneho pacienta, aby bola úspešná. Výsledok liečby závisí od typu pleti a formy akné, ktorou pacient trpí. Ak sa rozhodnete podstúpiť laseroterapiu, prekonzultujte to najskôr s kožným lekárom.
Bude vás zaujímať: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom
Mikrodermabrázia predstavuje ďalší spôsob liečby akné. Jej podstatou je neinvazívne a šetrné odstraňovanie odumretých buniek, maziva a nečistôt vo vrchnej vrstve pokožky. Nemýľte si ju s dermabráziou, čo je staršia metóda mechanického invazívneho obrusovania kože.
Funguje na princípe jemného a šetrného peelingu. Výsledkom je rozžiarená a viditeľne omladená pleť bez povrchových nedokonalostí. Pred zákrokom je ale vhodné poradiť sa s lekárom.
Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku
Na čo pri liečbe akné nezabúdať?
1.Nevytláčať a nechytať. Čistenie pokožky nechajte sa odborníka. Mohli by ste si spôsobiť nepekné jazvičky a zhoršiť stav akné.
2.Vyberte vhodnú kozmetiku. Zaobstarajte si kozmetiku, ktorá hydratuje pleť, ale nadmerne ju nemastí.
3.Nepoužívajte mejkap, ktorý upcháva póry. Vyhnite sa kozmetickým prípravkom na báze oleja.
4.Obmedzte fajčenie a pitie alkoholu.
5.Nebojte sa navštíviť kožného lekára. Výsledok vás prekvapí.
Bude vás zaujímať: Nespavosť už nebude váš problém: Privoďte si opäť sladké sny
kamzakrasou.sk