Ako sa správne robí peeling tváre? Je vhodný na domáce použitie?

Domáca starostlivosť je neoddeliteľnou súčasťou v pravidelnom dennom programe starostlivosti o našu tvár. História peelingu siaha do antických dôb, keď ho používala už egyptská kráľovná Kleopatra. Peeling nám slúži na odstránenie odumretých buniek z pleti, otvorí póry a uľahčí odchod mastnoty a zanesených častíc. Pôsobí na celkové zjemnenie a omladenie pleti. Peelingy rozdeľujeme do troch kategórii, a to na mechanický peeling, enzymatický peeling a .chemický peeling. Dnes sa budeme venovať peelingu, ktorý ako jediný je možné aplikovať doma.

Mechanický peeling

Tu ide o mechanické obrusovanie pleti pomocou špeciálnych krémov a pást s brúsiacim účinkom, napr. krémy s morským pieskom či drvenou pemzou. Mechanický peeling však nie je vhodný pre citlivú a suchú pleť so sklonom k podráždeniu, na kuperóznu pleť a v žiadnom prípade nie na mastnú a aknóznu pleť!

Pozri aj: DIY pleťová maska zo sedmokrások: Ktorej pleti pomôže najviac?

domáci peeling

Zdroj: Shutterstock®

Osobne však neodporúčam mechanické peelingy na domáce ošetrenie vôbec. Zbytočne dráždia pleť a môžu spôsobovať podráždenie, začervenanie pleti a následne jej zápal, ktorý nám zbytočne spôsobuje traumu pleti, a tým jej starnutie. Pri mastnom type pleti, pri akné, abráziou pokožky ľahko prenesieme hlboko ukryté baktérie na iné časti pleti, čím spôsobujeme opačný efekt, a to rozšírenie vyrážok, akné. Na aknóznu pleť odporúčam enzymatický alebo chemický peeling. Ak sa ale predsa rozhodnete doma aplikovať peeling, odporúčam domáci, a to buď cukrový alebo soľný.

Pozri aj: Domáci výživný krém na ruky: Ako si ho pripraviť?

mechanický peeling

Zdroj: Shutterstock®

Cukrový peeling je jemnejší k pleti, použijem buď biely cukor alebo hnedý a pridám k nemu buď esencialne oleje, alebo ovocie či zeleninu podľa "chuti", tiež je vhodný na peeling tela. Tu kombinácia cukor a esenciálne oleje pôsobia veľmi zjemňujúco a zvláčňujúco. V žiadnom prípade však neodporúčam túto kombináciu na tvár – hrozia alergické reakcie.

Soľný peeling – pri ňom sú rovnaké postupy, len treba pamätať, že je ozaj silnejší a ten odporúčam skôr na telo a použijem skôr morskú soľ. Nanesiem, nechám pôsobiť cca 10 minút a opláchnem.

Takže ak to zhrnieme, na domáce použitie vám skôr neodporúčam používanie peelingu, nechajte to radšej na vaše kozmetičky, ktoré vám zvolia ten správny. Lebo aplikácia peelingu raz za mesiac je vo väčšine typov pleti až až. Ak máte potrebu si prečistiť pleť medzi jednotlivými návštevami u vašej kozmetičky, zvoľte radšej čistiace masky.

Zuzana Mlčochová – Drolma - beauty a relax centrum

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Alena Čabáková

Alena Čabáková

03.01.2014 15:06

Ďakujem za veľmi zaujímavé rady :)

Vaše meno:

Pavlína Jankovičová

Pavlína Jankovičová

03.01.2014 21:18

Ja mám s domácim použitím kupovaného peelingu dobrú skúsenosť, používala som rôzne značky a vždy som bola spokojená. Je to veľmi individuálna záležitosť, tak ako pri každom druhu kozmetiky, čo jednému robí dobre, druhému nemusí.

Vaše meno:

Diana Malíková

Diana Malíková

06.01.2014 13:47

krása,krása

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.01.2014 22:43

zas som sa dočítala niečo nové

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

23.10.2014 18:22

najviac ma zaujal soľný peeling o tomto som ešte nepočula :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.