Spôsobí vnútromaternicové teliesko atopické akné?

Žijeme v pokrokovej dobe, v ktorej existuje nespočetne veľa technológií a vynálezov. V súčasnosti poznáme približne 15 druhov ochrany pred otehotnením, ktoré sú poväčšine určené najmä ženám.

 

Najznámejšou a najpoužívanejšou metódou stále zostáva hormonálna antikoncepcia. Avšak, nie každá žena môže antikoncepciu užívať. V prípade, ak má zdravotné problémy alebo alergiu, stáva sa pre ňu nepriateľom. Aj preto sa čoraz viac začína preferovať nehormonálny typ antikoncepcie, ktorý je známy ako vnútromaternicové teliesko.

 

Odporúčame prečítať:  4 jogové pózy, ktoré pôsobia lepšie ako zázračný krém

 

 

Čo je vnútromaternicové teliesko?

 

Vnútromaternicové teliesko je forma antikoncepcie, ktorá sa aplikuje na začiatku menštruácie do maternice. Je určená na dlhodobé chránenie pred otehotnením. Aplikuje sa ambulantne gynekológom bez anestézie.

 

Telieska sú cenovo dostupné a vyrábajú sa prevažne z plastovej hmoty, doplnenej medeným, ale aj strieborným, zlatým alebo zinkovo-strieborným drôtom. Existujú rôzne veľkosti, aby vyhovovali tvaru a veľkosti každej maternice.

 

 

Výhody a nevýhody vnútromaternicového telieska

 

Výhody: Sú cenovo dostupné a ide o dlhodobejšiu formu antikoncepcie. Za výhodu sa považuje aj samotná nenáročnosť jeho aplikácie.

 

Nevýhody: Zväčša nepravidelné krvácanie, ktoré sa môže zosilniť alebo vymiznúť úplne.  Keďže neobsahuje hormóny, teliesko nechráni ženu pred nádormi a cystami. Nezabraňuje mimomaternicovému tehotenstvu, no ani nezvyšuje riziko jeho vzniku. Veľmi zriedkavé poranenie maternice pri aplikovaní a vyberaní telieska či prípadnom vypadnutí. 

 

Odporúčame prečítať: Celeste Buckingham: V líčení preferujem najmä prirodzenú krásu

atopicke akne, vnutromaternicove teliesko, video

Zdroj: Shutterstock®

Nevýhoda podľa amerických ,,youtube hviezdičiek" a mnohých žien z praxe:

 

Jeden z komentárov: „Tri roky mi trvalo, pokiaľ som zistila, z čoho mám akné. Napriek dospelosti bola moja pleť ako v puberte. Celá začervenaná a plná pupienkov, ktoré boli zapálené. Až po vybratí vnútromaternicového telieska sa všetko zlepšilo a po dvoch mesiacoch som mala naspäť svoju krásnu a čistú pleť. Radšej tabletky, ako problémy. “

 

Carly Humbert povedala: „Po zavedení vnútromaternicového telieska sa mi objavili vyrážky. Avšak, tie moje boli priam atopické. Každý deň som plakala a začala som mať depresie. Po zverejnení mojich videí mi napísali rôzne ženy a povedali, že majú podobný problém z vnútromaternicového telieska. Tak som išla k lekárovi, ktorý potvrdil možný súvis. Okamžite som si dala teliesko vybrať a trvalo mi ešte 6 mesiacov, pokiaľ som dosiahla úplné vyliečenie.“ Carly predtým zverejňovala videá na youtube, v ktorých radila ženám a dievčatám, ako si aplikovať na atopickú pleť make-up tak, aby ju prekryl a vytvoril dokonalý vzhľad. Po vyliečení zverejnila video, v ktorom opísala svoje zdravotné problémy a poďakovala sa za rady.

 

Odporúčame prečítať: VIDEO: VYROBTE SI ZÁZRAČNÉHO BOJOVNÍKA PROTI AKNÉ

 

 

Gynekologička Hilda Y. Hutcherson sa vyjadrila:

 

„Väčšina mojich pacientov, ktorí mali tento nežiaduci účinok, boli schopní používať lokálnu liečbu akné a udržať si vnútromaternicové teliesko. Myslím, že je to veľmi účinný spôsob antikoncepcie, ktorý je vhodný pre väčšie množstvo žien. Praktické a výhodné používanie preváži nad nepohodlím z akné a následným liečením."

 

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.01.2016 07:12

je to tak,kazda zena je ina ...

Vaše meno:

Miroslava Zelinkova

Miroslava Zelinkova

01.03.2016 09:54

Mám ho už skoro 3 roky a nemôžem sa sťažovať podľa mna lepšie ako do seba pchať hormony

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

04.03.2016 15:04

neviem posúdiť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE