Lupiny častokrát predstavujú chronický stav na pokožke, ktorý sa vyznačuje odlupovaním kože na samotnej pokožke hlavy. Skvelou správou je fakt, že lupiny nie sú nákazlivé a obvykle nepredstavujú závažný zdravotný problém. Na druhej strane však platí, že lupiny sú neestetické a môžu prispievať ku vzniku trápnych situácií a dokonca niekedy môžu byť ťažko liečiteľné.
Dobrou správou je, že vznik lupín dokážeme všetci ovplyvniť. A to buď zmenou životného štýlu, zmenou stravovania, ale aj správnou starostlivosťou o pokožku hlavy. Najdôležitejšie v prípade lupín je rozoznať, s akým druhom máte dočinenia. Pretože ani ten najlepší šampón vám nemusí pomôcť, ak neviete, aké lupiny vás trápia. Ako to teda zistiť?
Neprehliadni: Aké vlasy sa mužom páčia na ženách najviac? Budeš prekvapená!
Čo ste o lupinách možno (ne)vedeli
- Patria medzi časté kožné ochorenia, s ktorými sa stretávajú všetci bez ohľadu na vek alebo pôvod. Dokonca sa môžu vytvárať kdekoľvek na tele, kde sa nachádzajú vlasové folikuly – teda sa môžu vytvárať aj na hrudníku, brade, obočí...
- Najčastejšie sa ľudia stretávajú so suchými lupinami, ktoré vyzerajú ako suchá, šupinatá koža na hlave a niekedy dokonca aj so zápalom pokožky. Častokrát sú sprevádzané svrbením a pálením.
- Mnohí ľudia nepozorujú žiadne pridružené príznaky lupín – sťažujú si len na biele padajúce vločky, ktoré sa usádzajú na ramenách, obzvlášť viditeľné na tmavom oblečení.
- Hoci nie sú nevyliečiteľné, v dôsledku nesprávnej hygieny alebo v dôsledku používania nesprávnych vlasových prípravkov, sa môžu obnovovať a vytvárať v rôznych časových intervaloch.
Ako rozlíšiť jednotlivé druhy lupín?
Lupiny sú asi najčastejším prejavom problémov s pokožkou hlavy. Avšak, keď sa povie lupiny, tak všetci si automaticky predstavia biele vločky, ktoré sa nachádzajú na povrchu hlavy. Z časti je to skutočne tak. Avšak v tomto prípade je dôležité rozlišovať medzi 2 základnými druhmi lupín.
V prvom rade ide o suché lupiny, ktoré predstavujú biele nepriľnavé šupinky. Tie sa oddeľujú od pokožky hlavy, v dôsledku čoho môžu svojvoľne padať a byť viditeľnejšie pre okolie. Mastné lupiny sú naopak charakteristické mastnými žltými šupinkami, ktoré ostávajú prilepené na pokožke hlavy alebo vo vlasoch. Čo však platí v prípade oboch, tak oba druhy lupín môžu spôsobovať svrbenie, pálenie a tým aj následné začervenanie pokožky hlavy.
Forforin pre suché aj mastné lupiny
Azda najjednoduchším riešením pri problémoch s lupinami je ošetrovanie vlasov a vlasovej pokožky prostredníctvom správne zvoleného šampónu. V prípade suchých lupín odporúčame vyskúšať Forforin Clinical Šampón proti lupinám – suché lupiny obsahujúci jemné tenzidy. Tie vytvárajú na pokožke ochranný film, nevysúšajú a zároveň obsiahnutý mätový olej zmierňuje svrbenie.
V prípade mastných lupín sa spoľahnite na Forforin Clinical Šampón proti lupinám – mastné lupiny, ktorý zmierňuje svrbenie, zabraňuje nadmernej produkcii mazu a odstraňuje nadbytočný maz. Obsiahnutý rozmarínový olej príjemne chladí pokožku hlavy, pridané ošetrujúce látky a farmaceutický kofeín navyše ošetrujú vlasy a zanechávajú ich vitálne a lesklé.