Ženy, ktoré sú v radostnom očakávaní, si väčšinou chcú všetko potrebné pripraviť dopredu ešte pred pôrodom. Ste na tom rovnako? Zháňate kočík, postieľku, zásobíte sa oblečením či plienkami pre drobca, no myšlienky sa vám pristavia aj pri kozmetike. Ktorú zaobstarať a je vôbec vhodná pre malé bábätko? Citlivá a krehká pokožka novorodenca si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie. Možno na ňu použiť aj bežnú kozmetiku z drogérie? V článku si zodpovieme na túto, ale aj na iné otázky ohľadom starostlivosti o pokožku bábätka.
Špecifiká detskej pokožky
Na začiatok si je nutné uvedomiť, že koža kojenca je v porovnaní s pokožkou dospelého človeka oveľa tenšia, a to predovšetkým v jej najvrchnejšej vrstve. Z tohto dôvodu je aj oveľa priepustnejšia pre látky, ktoré na ňu nanášate v podobe čistiacich detských prostriedkov či krémov. Citlivosť kože bábätka treba rešpektovať a myslieť na to nielen pri hygiene, ale napríklad aj pri praní jeho oblečenia. Vyrážka sa totiž môže objaviť aj pri použití agresívnejšieho pracieho prostriedku. Neodporúča sa ani využívanie aviváže.
Pozri aj: Mamičky by mali zbystriť: Viete, ako sa starať o detské vlásky?
Menej je viac
Prvých šesť týždňov dieťatko nepotrebuje žiadne mydlo, keďže jeho citlivú pokožku príliš vysušuje a zbavuje prirodzeného mazu. Až po tomto období sa odporúča začať veľmi striedmo využívať aj jemné detské mydlo. Najlepšie také, ktoré neobsahuje zbytočné farbivá a je bez vône alebo aspoň bez silnej parfumácie. Detské mydlo budete využívať najmä na umývanie kožných záhybov, no na ostatné časti tela postačí použiť čistú vodu.
Okrem jemnučkého detského mydla si môžete pripraviť aj krém proti zapareninám a detský olej, ktorý však môžete nahradiť aj olejom olivovým. Zo začiatku sa teda nemusíte veľmi zásobovať detskou kozmetikou. A nepreferujte ani veľké balenia. Či už kvôli tomu, že ešte neviete, čo dieťatku naozaj „sadne“, ale aj kvôli dátumu spotreby (a to najmä v prípade bio-kozmetiky, ktorá máva kratšiu trvanlivosť).
Prevencia proti suchej pokožke
Pokožka bábätka býva po narodení suchá, ba dokonca sa môže na niektorých miestach aj olupovať. Preto je dôležité zabezpečiť jej premasťovanie. Kožu dojčaťa treba krémovať alebo olejovať najmä po kúpaní.
Samostatnou kapitolou v starostlivosti o jemnú detskú pokožku je ochrana pred mrazivým počasím a tiež pred slnečným žiarením. Oboje má potenciál kožu dieťatka vysúšať. Preto zabezpečte bábätku mastnejší krém na tvár do veternejších a chladných dní. No čo sa týka tých slnečných, treba si pamätať, že malé dojča na priame slnko rozhodne nepatrí a pri tých väčších ratolestiach je nutné využívať detský opaľovací krém či mlieko s vysokým ochranným faktorom.
A čo na pokožku hlavičky?
Pri novorodencoch sa odporúča umývať hlavičku denne ako prevenciu proti „novorodeneckej čiapočke“, ktorá sa prejavuje žlto-hnedými lupinami pri koreňoch vlasov. Na vlásky a pokožku hlavy najmenších však nemusíte používať šampón, postačí aj čistá voda. Po treťom mesiaci môžete vlasy umývať čistou vodou a jeden či dvakrát do týždňa aj jemným detským šampónom.
Ak by sme si mali problematiku zhrnúť, tak na prvom mieste v starostlivosti o pokožku novorodenca je predovšetkým čistá voda. Keď príde čas, môžete použiť aj kozmetiku z drogérie, avšak pri nej si treba dávať pozor na zloženie. Pri výbere mydiel, čistiacich gélov či šampónov, s ktorými treba pri kúpaní dieťatka šetriť, dbajte na neutrálne pH a na to, aby neobsahovali dráždivé látky, napr. alkohol či nadbytočné parfumácie. Pri krémovaní a olejovaní jemnej detskej pokožky dajte prednosť prírodným alternatívam, pričom za ideálne sa javia oleje – olivový (v lekárenskej kvalite), mandľový či marhuľový.