Najväčší zber rebarbory končí podľa nepísaných pravidiel záhradkárov 24. júna, teda na Jána.
Dovtedy si však môžeme z červených stoniek tejto zeleniny pripraviť rôzne koláče, sirupy alebo omáčky, ktoré dodajú každému jedlu príjemne kyslú chuť. Jej vysoký obsah vody a kyseliny pantoténovej prospieva našej pokožke a pomáha zlepšiť kvalitu vlasov.
Pestovanie v záhrade
Hoci sa rebarbora používa najčastejšie do sladkých koláčov, nie je to ovocie. Jej charakteristická kyslá chuť sa počas zrenia zvyšuje, preto je skoršia úroda najsladšia. Ak sa ju rozhodnete pestovať v záhrade, ideálnym obdobím na sadenie je marec. Rastlina môže dorásť do výšky až 70 centimetrov a hrúbky 8 centimetrov. Keďže je rebarbora viacročná rastlina, dokáže počas zimy prezimovať a na jar môžete vždy očakávať novú úrodu.
Odporúčame prečítať: Sú bio výrobky naozaj zdravé?
Čo rebarbora obsahuje?
Hoci je rebarbora tvorená prevažne vodou, nájde sa v nej aj nemalé množstvo minerálnych látok ako sú vápnik, draslík, horčík alebo železo. Z iných významných látok sa v rebarbore nachádzajú vitamíny A a B, v menšom množstve aj vitamín C.
Rebarbora taktiež obsahuje kyselinu listovú, ktorá ovplyvňuje správnu funkciu nervovej sústavy a kyselinu pantoténovú, ktorá zlepšuje kvalitu vlasov a pokožky.
Odporúčame prečítať: Ako úspešne bojovať proti jarnej únave?
Môže pomôcť, ale aj uškodiť
Rebarbora dokáže pomôcť pri znižovaní vysokého cholesterolu, odstrániť zápchu, zlepšiť celkovú imunitu organizmu a stabilizovať hladinu krvného cukru. Všetky pozitívne účinky na zdravie však platia len v prípade, že budete rebarboru konzumovať s mierou.
Ak trpíte problémami s obličkovými kameňmi, kyselina šťavelová v rebarbore by vám mohla spôsobiť zdravotné problémy. V organizme sa viaže s vápnikom a môže sa v podobe kamienkov usadzovať v močových cestách.
Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli
www.shutterstock.com