Maximálna denná dávka kalórií: Koľko môžeš denne jesť a nepriberieš?

Od nového roka sa denne hovorí o predsavzatiach, ktoré sme si dali. Niekto túži skôr po materiálnych hodnotách, niekto si stanovil nejaké svoje vysnívané ciele, ale mnohí z nás sa rozhodli schudnúť. Zhodiť nejaké tie kilečká a vyformovať si postavu do plaviek, aby sme na pláži boli za skutočné bohyne. Predstavy krásne, ale čo realita? Začali ste už pre seba niečo robiť?

Potiť sa v posilňovni? Aj to je riešenie

Keď začíname chudnúť, ako prvé naše kroky vedú do posilňovne, a to na skupinové cvičenia či do telocvične. V nádeji, že sa tam „zničíme“, odchádzame domov so svalovicou a slovami, že už nikdy viac. Cvičenie je síce skvelým spôsobom, ako posilňovať svaly a formovať postavu, pre niekoho to však môže byť utrpením.

No cvičiť sa dá aj doma. Stačí si len pohľadať cviky na formovanie postavy (a že na YouTube ich je skutočne viac než dosť, to asi ani nemusíme hovoriť) a zacvičiť si v pohodlí domova, kde na vás nebudú zazerať cudzie oči. Drepy, výpady, „brušáky“, kardio, plank...  – vďaka nim bude vaša postava ako lusk a vaše sebavedomie oveľa pevnejšie. No ani cvičenie nemusí byť úspešné!

Pozri aj: Nový trend – cvičenie nalačno: Povieme ti, kedy zaberá a kedy nie!

nezdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Kalórie naše milované!

Pri chudnutí častokrát zvažujeme diétu a prikloníme sa na jej stranu. Aj vy ste ich už nejaké vyskúšali? Ktorá vás pohltila – ovocná, polievková, sacharidová...? Akékoľvek 30-dňové diéty vám skutočne pomôžu schudnúť, avšak po ich skončení a vrátení sa k pôvodnému jedálničku, naše telo zažíva skutočný jojo efekt, preto to, čo sme počas tých 30 dní schudli, dokážeme pribrať v priebehu niekoľkých dní. Diéty nie sú skutočne účinné, pokiaľ niekomu chýba pevná vôľa. Čo tak sa radšej pozrieť na svoj denný príjem kalórií?

Niekto môže zjesť čokoľvek a vôbec nepriberie a iní priberajú, obrazne povedané, aj zo vzduchu. Tajomstvo úspechu sa však ukrýva v bazálnom metabolizme, ktorý udáva počet bezpečných kalórii, ktoré môžete počas dňa prijať. Ak za deň zjete toľko kalórií, koľko vydáte energie, tak nemáte šancu pribrať.

Za všetkým teda treba hľadať kalórie. Povolené denné množstvo kalórií si dokážete vypočítať podľa jednoduchého vzorca.

tip, ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Výpočet denného množstva kalórií u žien:

  • 655 + (9,6 x hmotnosť v kg) + (1,8 x výška v cm ) – (4,7 x vek)

Výpočet denného množstva kalórií u mužov:

  • 66 + (13,7 x hmotnosť v kg) + (5 x výška v cm ) – (6,8 x vek)

Vaším výsledkom je maximálny denný príjem kalórií, ktoré môžete počas jedného dňa prijať. Je to denný príjem kalórií, ktoré dokáže vaše telo premeniť na energiu a spotrebovať ju. Ak však chcete schudnúť, tak si upravte dennú dávku kalórií a prijmite ich menšie množstvo. A v prípade, ak ste počas dňa vykonali fyzickú aktivitu, môžete kalórií prijať o trošku viac.

Dávajte si však pozor na už vyššie spomínaný jojo efekt. Ak raz začnete prijímať menšie množstvo kalórií, nikdy sa nevráťte k väčším porciám, na ktoré ste boli zvyknutí pred chudnutím. Kalórie by sa mohli na vás „nalepiť“ a celé chudnutie by bolo márne!

Odporúčame: Ovsené vločky a chudnutie: Pomôžu alebo kvôli nim priberieš?

8 komentárov
Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

26.02.2019 11:13

U mňa zaberá , ak posledné jedlo mám okolo 17.00 a potom už len tekutiny ...večer si zacvičim spevňujúce cviky . Vtedy viem do týždňa zhodiť a vidím výsledok. No nie vždy to dodržím, lebo sú dni, kedy som unavená a nič sa mi nechce, ale jedlo môžem. :O)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.02.2019 18:51

Hlavne sa hýbať, chôdza, bicykel, nie sa všade, ešte aj do fitka sa vyvážať autom.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

27.02.2019 09:54

treba jesť s mierov a to čo každému chutí

Vaše meno:

Miriama Tamasova

Miriama Tamasova

27.02.2019 15:29

Presne takto som začala chudnúť asi pred polrokom. Potom som to vzdala lebo sledovať to je neskutočné a keď v obchode strávite vyše hodiny len kvôli tomu, že počítate kalórie, verte že aj vy by ste to vzdali. Teraz som si upravila stravu, nenazývam to diétou jem proste s rozumom a snažím sa vyhýbať potravinám ktoré mi žalúdok zaťažujú a ktoré nedokáže môj metabolizmus spracovať.

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

05.03.2019 21:19

Najlepšia kombinácia je kardio+posilňovanie+vyvážená zdravá strava.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

06.03.2019 17:55

dobrý výpočet aj na váhe mi približne toľkoto udáva

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

01.04.2019 17:15

počítať kalórie je sprostosť hlavné je hýbať sa,dostatočne piť a neprejedať sa

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

22.04.2019 17:10

Ja jem čo mi chutí, ale zároveň nie je moc kalorické. A cvičenie je jednoznačne super aj doma.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE