Lymfedém je veľmi nepríjemné, progresujúce a pomerne aj často sa vyskytujúce ochorenie, ktoré súvisí s poruchou lymfatického systému človeka. Medzi jeho charakteristické prejavy radíme napríklad opuch postihnutej končatiny, ktorý zvyčajne nie je bolestivý. Podnietiť vznik tohto zdravotného problému pritom môže množstvo rozličných faktorov. V nasledujúcom článku si povieme, čo je lymfedém, prečo vzniká a ako sa prejavuje. Je možná liečba tohto ochorenia? Aj to sa dozviete v našom článku!
Čo je lymfedém?
Pod pojmom lymfedém rozumieme lymfatický opuch, ktorý vzniká v dôsledku poruchy funkcie lymfatického systému. Tento systém, nazývaný aj miazgový, predstavuje súbor viacerých orgánov. Tvoria ho napríklad lymfatické cievy či uzliny a preteká ním takzvaná lymfa. Miazgová sústava má v tele množstvo dôležitých funkcií. Okrem iného sa podieľa aj na imunitných pochodoch organizmu. Ak však tento systém pracuje nedostatočne a nedokáže odoberať nadbytočné tekutiny z tkanív, môže dôjsť až k hromadeniu lymfatickej tekutiny a následne ku vzniku spomínaného opuchu. Lymfedém postihuje primárne končatiny, a to vo väčšej miere hlavne dolné končatiny.
Rozoznávame primárny a sekundárny lymfedém. Primárny lymfedém vzniká na základe vrodenej poruchy vývoja miazgového systému. Veľkú rolu pri vzniku tohto zdravotného problému zohráva práve dedičnosť. Zvyčajne sa rozvíja v období puberty. Sekundárny lymfedém naopak zvyčajne vzniká po druhotnom poškodení lymfatickej sústavy. Môže vzniknúť po operácii, úraze, zápaloch alebo v súvislosti s iným pretrvávajúcim ochorením, ba dokonca kvôli dlhodobej imobilite. Tento zdravotný problém sa približne v rovnakej miere dotýka mužov aj žien.
Odporúčame: Vieš, čo vlastne ješ? Toto je rozdelenie cestovín podľa zloženia!
Aké príznaky upozorňujú na tento problém?
Lymfedém má niekoľko štádií. Ide totiž o chronické ochorenie, ktoré postupom času progresuje. Postihnutému môže teda spôsobovať čoraz väčšie ťažkosti. Prvé štádium ochorenia je zvyčajne skryté a opuch nie je prítomný. Pacient môže pociťovať napríklad len nešpecifické bolesti nôh alebo rúk či akúsi ťažobu a únavu končatín. V ďalšom štádiu je už u pacienta značne viditeľný opuch, a to najmä po celodennej záťaži. Po oddychu či spánku však často mizne. Rozvojom ochorenia však dochádza postupne k tuhnutiu postihnuté tkaniva.
Ak je miesto opuchu zatlačené, zostáva na ňom akási jamka. Postihnutá končatina sa postupne zväčšuje a opuch už nemizne ani po oddychu. Posledné štádium ochorenia je nazývané aj elefantiáza. U pacienta s takto rozvinutým lymfedémom dochádza k zmene tkaniva a celkového tvaru končatiny. Taktiež to môže viesť až k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov. Medzi ďalšie príznaky ochorenia radíme aj bledú a o niečo chladnejšiu kožu v postihnutej oblasti. Opuch nemusí byť bolestivý, no časom výrazne zdeformuje konkrétnu končatinu.
Liečbu nie je vhodné podceňovať!
Lymfedém nie je rozumné ignorovať. Pri pretrvávajúcom opuchu totiž môže dôjsť k rozvoju mnohých komplikácií. Často dochádza napríklad ku vzniku zápalov kože, ktoré sú sprevádzané začervenaním postihnutej oblasti aj horúčkou. Pridružiť sa tiež môžu zápalovo-reumatické ochorenia, ekzémy či mykózy. Po diagnostike lymfedému stanovuje vhodnú liečbu lekár. Cieľom liečby je najmä zmierniť fyzické prejavy ochorenia. Dôležité je podporiť správnu činnosť lymfatického systému, zmierniť opuch a eliminovať vznik a rozvoj spomínaných komplikácií.
Pacientom pomáha napríklad kompresívna liečba, čiže konkrétne bandáž postihnutej končatiny pomocou kompresívnych obväzov či elastických rukávov a pančúch. Veľmi účinná je manuálna lymfodrenáž. Tento druh masáže má napomôcť uvoľniť lymfatické cesty a podporiť správny tok lymfy. Taktiež je nevyhnutná každodenná pohybová aktivita a cvičenie. Stav jedinca môže výrazne zlepšiť napríklad plávanie. Vhodné je i vykladanie končatiny do zvýšenej polohy. Pacientom sú tiež často podávané diuretiká, ktoré majú znižovať opuch. Liečba lymfedému predstavuje dlhodobý proces.
Pozri aj: Vieš, čo je to alopécia? Zisti, ako sa prejavuje toto ochorenie!