SUV autá sú tu s nami už nejaký ten piatok. Za tú dobu sa o nich vytvorili mýty, ktorým ľudia veria dodnes. Často môžu ovplyvniť výber vášho ďalšieho auta. Ak chcete mať jasno v tom, čo vám tento typ auta ponúknuť môže a čo nie, čítajte ďalej.
Mýtus č. 1: Sú pomalé
Veľké autá si často spájame s nízkou rýchlosťou. Predsa len, sú ťažšie a majú horšiu aerodynamiku. SUV autá sú však často luxusnejšie, a teda majú aj výkonnejší motor. Dnes už dokonca máme na trhu kategóriu športových SUV, ktoré dosiahnu 100 km/h pod štyri sekundy. S takým zrýchlením zahanbíte nejedno športové kupé. Druhou kategóriou sú elektrické SUV, ktoré tak ako iné elektrické autá nemajú so zrýchlením problém.
Pozri aj: Ako jazdiť na kruhových objazdoch s dvoma pruhmi? Je to jednoduché!
Mýtus č. 2: Sú dobré na offroad
Aj keď bol tento typ vozidla pôvodne určený na občasné schádzanie z asfaltu, dnes to už nemusí vždy platiť. Mnohé SUV sú dnes len obyčajné veľké autá. Ich tlmenie, podvozok či výkon motora nie sú uspôsobené na zaobchádzanie, akému sa na nerovnej poľnej ceste nevyhnete.
Dnes už mnoho modelov dokonca nemá ani pohon štyroch kolies. Samozrejme, to neznamená, že sú všetky nepoužiteľné. Mnoho výrobcov sa stále drží pôvodnej myšlienky odolného mestského auta a vyrábajú schopné autá.
Mýtus č. 3: Sú nebezpečnejšie
Tomuto mýtu vďačia taktiež pre svoju veľkosť. Majú jeden zásadný problém – vysoké centrum rovnováhy. V praxi to znamená, že pri zle vybranej zákrute alebo šmyku sa ľahšie pretočíte na strechu. Okrem toho majú SUV pre vyššiu hmotnosť aj dlhšiu brzdnú dráhu.
Ak však odhliadneme od ich jazdných vlastností a pozrieme sa čisto na ich konštrukčnú odolnosť, karta sa obráti. Pri zrážke s iným autom máte až o 50 % vyššiu šancu vyviaznuť živí. Ak ste vodičom pri čelnej zrážke, vaša šanca na prežitie je až 7x vyššia. Aj keď na tomto mýte nejaká pravda je, nemali by ste mu prikladať veľkú váhu.
Mýtus č. 4: Je v nich viac miesta
Vďaka nadvihnutému kufru má SUV viac miesta na batožinu. Čo je však častým problémom, je miesto na zadných sedadlách. Kvôli väčším kolesám a nádržiam je v SUV autách vzadu prekvapivo málo miesta. Niektoré modely sú dokonca porovnateľné s mestskými hatchbackmi. Neplatí to však napríklad pri elektrických SUV, kde je batéria uložená v spodnej časti auta, nie pod sedadlami.
Mýtus č. 5: Ťažko sa šoférujú
Aj keď v zákrutách či pri obiehaní nie sú také obratné ako sedany, už to nie je to, čo to bývalo. Pred vekom elektronických asistenčných systémov a vyladenými posilňovačmi riadenia boli veľké autá nočná mora šoférov. Každá zákruta bola bojom o volant a strachom o život.
Táto spomienka je tu s nami dodnes. Šofér, čo šoféroval jeho posledné SUV pred 20 rokmi, vám bude tvrdiť, že je to najhorší typ auta, ktorému sa musíte zďaleka vyhnúť. Ak by však sadol do moderných modelov, bol by milo prekvapený, ba až zaskočený ich jednoduchým a pohodlným riadením.
A práve na základe týchto informáciu vám už určite bude jasné, že predaj áut SUV každým mesiacom rastie. Tešia sa postupne väčšej a väčšej obľube medzi šoférmi a samozrejme aj šoférkami, ktoré oceňujú hlavne priestor, ktorý poskytujú pre potreby celej rodiny.
Zaujme ťa: Kedy prezuť pneumatiky na letné? Oplatí sa počkať alebo je už neskoro?