Vždy hľadáme nejaký spôsob, ako zhodiť z brucha a spevniť svaly, ktoré sa pod tým nánosom tuku ukrývajú. Nejde nám ani tak o tie tehličky, ako o plochejšie brucho, ktoré nebude prevísať cez spodnú bielizeň alebo naše obľúbené rifle. Áno, odborníci upozorňujú na fakt, že len cvičenie nie je účinné. Cvičenie ide ruka v ruke so zdravou stravou a len v takejto kombinácii si dokážete vyformovať svoje brucho.
Kým kedysi najlepším na brucho bol cvik ľah-sed (brušáky), dnes sa k nemu pripája ďalší skvelý cvik, ktorý je veľmi efektívny, pretože pri jeho cvičení do pohybu zapájate všetky svaly. Cvik horolezec je skvelý aj v tom, že na jeho vykonávanie nepotrebujete žiadne športové náčinie. Postačí vám len športové oblečenie a tenisky, vďaka ktorým budete mať pevnejší členok a cvik sa vám bude vykonávať o niečo jednoduchšie. Tento jednoduchý cvik pomáha zvyšovať tepovú frekvenciu, vďaka čomu je výborný aj na chudnutie.
Cvik horolezec – ako ho vykonávať?
Je to jeden z mála cvikov, pri ktorom dáte zabrať svalom na celom tele. Aj keď ide o cvik prioritne zameraný na brucho a stred tela, zameriava sa aj na posilnenie celého svalstva na tele. V prvom rade pri ňom zapájate svaly stredu tela, svaly stehien (predných aj zadných), chrbtové svaly, tricepsové svaly a rovnako aj lýtkové svaly.
Východisková pozícia sa podoba kľuku alebo vysokému planku, ale jednou nohou vykročíte vpred. Postupne nohy striedate a vytvárate tak simuláciu pohybu lozenia po stene. Toto je základná verzia, no existujú aj ďalšie obmeny tohto cviku. Nohu, ktorou vykračujete pred môžete krížiť (skvelé na šikmé brušné svaly) alebo môžete vytáčať do strany – smerom von.
Dôležité však je, aby ste pri jeho vykonávaní nedvíhali zadok nahor, neprehýbali kolena a aby vám hlava nepadala nadol. Nezabúdajte ani na pravidelne dýchanie a hlavne na správne dýchanie. Vždy, keď je koleno pod telom, tak silno vydýchnite. Aj správne dýchanie má nemalý vplyv na posilnenie brušných svalov.