Dôležité informácie o vitamínoch: Čo by sme o nich mali vedieť?

Medzi základné zložky potravy človeka radíme cukry, tuky a bielkoviny. Okrem toho je však dôležité, aby človek prijímal i mnohé ďalšie látky, napríklad vodu, minerálne látky a taktiež vitamíny. Práve na tie sa bližšie pozrieme i v nasledujúcom článku. Vitamíny sú pre život človeka nevyhnutné, pretože v našom tele majú rôznorodé úlohy. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to vlastne vitamíny sú a aký je ich význam, ako ich delíme, aké sú možnosti ich dopĺňania, aj čo môže spôsobiť ich nedostatok alebo naopak nadbytok. 

Čo sú vitamíny a prečo sú potrebné?

Vitamíny predstavujú organické zlúčeniny, ktoré ľudský organizmus v určitých menších množstvách potrebuje pre svoju existenciu. V tele človeka napĺňajú viaceré funkcie, pričom každý vitamín možno charakterizovať rôznorodými vlastnosťami. Vo všeobecnosti majú vitamíny napríklad funkciu katalyzátorov biochemických reakcií. Patria medzi najdôležitejšie zložky enzýmov, hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii metabolických procesov a podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Niektoré v našom tele plnia úlohu antioxidantu, pričom eliminujú škodlivé účinky voľných radikálov, ďalšie vitamíny majú vplyv na imunitné reakcie v organizme. Celkovo vplývajú alebo sú potrebné pri viacerých procesoch v ľudskom tele.

Pozri aj: 7 dôvodov, prečo jesť petržlen: Jeho účinky ťa presvedčia!

vitamínové doplnky

Zdroj: Shutterstock®

Dokáže ich telo produkovať?

Až na pár výnimiek si ľudské telo vitamíny syntetizovať nedokáže, a preto je nevyhnutné, aby sme tieto látky v dostatočnom množstve prijímali prostredníctvom pestrej stravy. Možným zdrojom vitamínov sú aj výživové doplnky, ktorých užívanie je však vždy vhodné prekonzultovať s lekárom. Ak je strava rozmanitá, spravidla nie je potrebné dopĺňanie vitamínov tabletami. Môže to však byť potrebné v prípade rozličných zdravotných problémov, pri ktorých napríklad dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu určitých látok a podobne. Dopĺňanie vitamínov touto cestou môže byť tiež potrebné v prípade nadmernej záťaže a stresu, v tehotenstve, u športovcov, vegetariánov a vegánov či v iných prípadoch, kedy má jedinec vyššiu potrebu daného vitamínu.

Ako sme však už spomenuli, existujú i nejaké výnimky medzi vitamínmi. Napríklad vitamín D, prezývaný aj slnečný vitamín, si dokáže telo samo syntetizovať v koži vplyvom slnečného žiarenia. Táto produkcia však môže byť sťažená napríklad v zimných mesiacoch, preto je vhodné aj jeho dopĺňanie prostredníctvom stravy. Jeho zdrojmi sú napríklad ryby či vajcia. Okrem toho si naše telo v určitom menšom množstve produkuje aj vitamín K2 a biotín (vitamín B7), konkrétne v tráviacom trakte. I v tomto prípade je tiež vhodné prijímanie vitamínov aj pestrou stravou.

vitamín A

Zdroj: Shutterstock®

Rozpustné vo vode a rozpustné v tukoch

Vitamíny, ktoré človek potrebuje pre svoj život a zdravie, spravidla delíme na dve základné skupiny, a to na vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch. Do prvej kategórie radíme známy vitamín C, dôležitý pre funkciu imunitného systému, taktiež vitamíny skupiny B, ktoré majú význam pre nervový systém, látkovú premenu, vývin a rast, ale aj pokožku či vlasy. Tieto vitamíny sa v našom tele neukladajú do zásoby a ich prebytok sa bežne vylučuje von z tela močom. Práve preto je nevyhnutné, aby sme svojmu telu zabezpečili dostatočný každodenný prísun týchto látok.

Mnohé z týchto vitamínov sú citlivé na teplo a ich obsah v konkrétnych potravinách sa pri tepelnej úprave výraznejšie znižuje. Keďže sú rozpustné vo vode, rovnako sa v určitom množstve tieto vitamíny strácajú, respektíve sú uvoľňované do vody aj pri varení. Medzi vitamíny rozpustné v tukoch radíme vitamíny A, D, E a K. Vitamín A je dôležitý pre zrak, pokožku aj imunitu, vitamín D má význam z hľadiska obranyschopnosti aj dobrej kvality kostí. Vitamín E pôsobí ako antioxidant a vplýva na kožu aj cievy, vitamín K je zas nevyhnutný pre zrážanie krvi. Aby sa tieto látky mohli v našom tele dobre vstrebávať, je potrebné, aby sme s nimi v strave prijímali aj tuky. Spomenuté vitamíny si pritom naše telo dokáže ukladať do zásob. 

vitamíny v potravinách

Zdroj: Shutterstock®

Škodí nedostatok aj nadbytok

Nedostatok vitamínov, odborne hypovitaminóza, môže spôsobiť celý rad rozličných zdravotných problémov. Nedostatočný prísun vitamínu C v extrémnych prípadoch spôsobuje takzvaný skorbut, ktorým v minulosti často trpeli námorníci, pretože pri dlhších plavbách nemali dlhodobo prístup k čerstvej zelenine a ovociu. Dlhodobý úplný deficit tejto látky môže viesť k smrti. Bežne sa nedostatok céčka môže prejaviť krvácaním ďasien, padaním vlasov aj náchylnosťou k infekciám. Prejavy nedostatku vitamínov skupiny B závisia od toho, o ktorý vitamín konkrétne ide.

Napríklad úplný nedostatok vitamínu B1 spôsobuje ochorenie beri-beri, úplný deficit vitamínu B3 zase spôsobuje pelagru. Vo všeobecnosti však nedostatok týchto vitamínov súvisí najmä s rozvojom problémov s nervovým systémom, únavou, vyčerpaním, ale aj kožnými problémami a ďalšími ťažkosťami. Nedostatok vitamínu A sa spája so šeroslepotou, chýbajúci vitamín D má negatívny vplyv na kosti. Nedostatok vitamínu E môže viesť k poruchám nervového systému, ale aj k suchej pokožke. Deficit vitamínu K zase spôsobuje poruchy zrážanlivosti krvi.

Škodiť však môže nielen nedostatok vitamínov, ale aj ich nadbytok, čo je takzvaná hypervitaminóza. Rizikový je v tomto prípade najmä nadbytok vitamínov rozpustných v tukoch. Ako sme spomenuli vyššie, vitamíny rozpustné vo vode sa pri nadbytku vylučujú z tela von, vitamíny rozpustné v tukoch sa v našom tele ukladajú do zásoby. Toxický pre nás môže byť nadbytok vitamínu A, môže spôsobiť zvracanie, nevoľnosti, padanie vlasov, poškodenie pečene i problémy s kožou a sliznicami. Škodlivý tiež môže byť nadbytok vitamínu D. Môže viesť k zvýšenej koncentrácii vápnika v krvi a následnej kalcifikácii mäkkých tkanív. Dopĺňanie vitamínov rozpustných v tukoch prostredníctvom doplnkov je preto vhodné konzultovať s lekárom.

Pozri aj: Odborníci radia: Najlepšie potraviny pre kĺby, aby nevŕzgali a neboleli

10 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

11.02.2021 12:25

Treba rozumný kompromis pri uživaní vitamínov.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

11.02.2021 14:31

Netreba to preháňať ani s vitamínmi,pestra strava je základ.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.02.2021 17:20

Výborné informácie!

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

12.02.2021 08:34

ani jeden lekár mi nepovie, koľko a ako užívať vitamíny rozpustné v tukoch- nedostatok by mali určiť asi z krvného vyšetrenia....?Nepáči sa mi, že na krabičkách vitamínov sú uvedené rôzne údaje, čo sa týka dennej dávky: mcg, IU, mg. Tiež mi na krabičkách chýba údaj potreby podľa veku

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

15.02.2021 20:24

Osobne mám problém s tým, že mi zvykne chýbať železo. Už keď začínam pociťovať zvýšenú únavu viem že mi chýba a vtedy si ho doplním rôznymi výživovými doplnkami.

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

25.02.2021 10:33

Všetkého s mierou, lebo aj veľa dobrého škodí. Je potrebné vnímať potreby svojho tela a neriadiť sa rôznymi tabuľkami. Nie všetci sme rovnakí.

Vaše meno:

Zuz Kosle

Zuz Kosle

04.12.2022 15:38

brat zbytocne vela vitaminov je podla mna este horsie ako nebrat ziadne, ja uzivam vitaminy len velmi vynimocne

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

07.12.2022 13:34

pri kyseline listovej som sa radila s gynekologickou v akej davke ju uzivat

Vaše meno:

Lea Junsk

Lea Junsk

11.12.2022 19:34

vitaminy vzdy beriem len v odporucanej davke, nikdy ju nejako neprekracujem, teraz uzivam ogestan

Vaše meno:

Zita Zadr

Zita Zadr

14.12.2022 14:42

urcite netreba uzivanie vitaminov nejako prehanat

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE