Bez rozličných druhov korenín to v kuchyni nejde. Aj keby sme veľmi chceli, pokrm iba soľou skrátka nedochutíme. Na to práve slúžia rôznorodé koreniny, ktoré dokážu zintenzívniť chuť aj vôňu jedla.
Dalo by sa povedať, že v každom kúte sveta sú používané trochu iné koreniny. Napríklad pre francúzsku kuchyňu je charakteristický estragón či šalvia, pre taliansku bazalka či rozmarín, v kuchyniach smerom na východ sa zase často využíva šafran, kurkuma či kardamóm.
Určite niektoré zo spomenutých korenín a pravdepodobne i mnohé ďalšie využívate pri varení aj vy. No skúsili ste siahnuť aj po rozličných exotickejších koreninových zmesiach? Niektoré z nich vám predstavíme v nasledujúcom článku.
Čubrica
Pod pojmom čubrica sa ukrýva tradičná balkánska koreninová zmes. Základom tejto zmesi je saturejka záhradná, ktorá je vo všeobecnosti charakteristická pre stredomorskú kuchyňu. Saturejka má priaznivý vplyv na trávenie. Účinne bojuje s plynatosťou, preto je často využívaná v pokrmoch, ktoré spôsobujú nadúvanie.
Zmes čubrica ďalej pozostáva zo senovky gréckej a chilli. Niekedy sa pridáva soľ a mletá červená paprika. Čubrica je veľmi vhodná do strukovinových pokrmov, práve tie mnohým spôsobujú spomínané ťažkosti. Taktiež je skvelá na ochutenie mletého mäsa (napr. aj do plnenej papriky), hodí sa do jogurtových dresingov, zapekanej zeleniny, slaných nátierok.
Pozri aj: Ako skladovať koreniny? Vďaka týmto tipom vydržia dlhú dobu!
Adžika
Ak máte radi mierne pikantné pokrmy, môžete vyskúšať zmes zvanú adžika, ktorá je typická pre gruzínsku a arménsku kuchyňu. Základ zmesi tvorí soľ, korenie, cesnak, pridáva sa i červená paprika (sladká aj štipľavá), v závislosti od konkrétneho druhu i bylinky (napr. koriander). Pojem adžika v preklade znamená červená soľ.
Táto zmes korenia sa dokonale hodí k mäsu, a to hlavne pečenému, ale aj grilovanému a dusenému. Môžete ňou tiež ochutiť rôzne plnky z mletého mäsa či jedlá zo strukovín aj zemiakov. Adžika je skvelá aj na grilovanú zeleninu (napr. patizón či baklažán).
Mahá
Zmes korenia mahá pochádza z južných častí Európy a severu Afriky, pôvod však možno hľadať aj v indickej kuchyni. Ide o zmes rasce, koriandra a horčičných semien. Vďaka svojmu zloženiu má táto zmes priaznivý vplyv na zdravie. Napríklad spomenuté horčičné semienka podporujú trávenie a činnosť čriev, bojujú proti zápalom a prispievajú k normálnemu krvnému tlaku.
Korenie mahá nachádza v kuchyni všestranné využitie. Hodí sa do gulášov, zeleninových prívarkov, omáčok, polievok, nátierok aj zemiakových či strukovinových jedál. Skvelo sa kombinuje s hubami.
Garam masala
Pomerne známou a obľúbenou koreninovou zmesou aj u nás je garam masala. Ide o pomerne pikantnú a aromatickú zmes, ktorá je typická hlavne pre indickú kuchyňu, taktiež nepálsku. Čo sa týka zloženia, existujú isté obmeny v závislosti od konkrétnych regiónov a ich kuchýň.
Bežne však v tejto zmesi nájdeme hlavne škoricu, badián, rímsku rascu, kardamóm, zázvor, bobkový listy, koriander a čierne korenie. Taktiež sa používajú klinčeky či muškátový oriešok. Túto zmes je vhodné pred použitím nasucho opražiť. Hodí sa do rozličných indických pokrmov (karí), k mäsu, do marinád, strukovinových jedál či paradajkových omáčok.
Päť korení
Päť korení, tiež zmes piatich korení alebo korenie piatich vôní, predstavuje jednu z najznámejších zmesí ázijskej kuchyne, alebo konkrétne čínskej kuchyne. Táto zmes je vytvorená tak, aby prinášala všetkých päť chutí, a to sladkú, slanú, horkú, kyslú aj umami, resp. pálivú.
Na prípravu zmesi sa používa badián, škorica, klinčeky, fenikel a korenie (sečuánske). Túto zmes musíte mať doma rozhodne v prípade, ak obľubujete čínsku kuchyňu. Päť korení sa hodí k mäsu, rybám i zelenine, taktiež k tofu a pokrmom, do ktorých sa využíva aj sójová omáčka.
Dobre sa kombinuje s ryžou a zemiakmi. Hodí sa však aj do sladkých pokrmov, napríklad múčnikov, do ktorých sa bežne využíva škorica či klinčeky.
Harissa
Ako poslednú ešte spomenieme zmes korenia harissa. Ide o pomerne ostrú zmes z Afriky, konkrétne pochádza z Tuniska. Rozšírená a obľúbená je tiež v alžírskej či marockej kuchyni, do jedál je však pridávaná naprieč celou kontinentálnou Afrikou.
Základ zmesi tvoria spravidla chilli papričky, cesnak, rímska rasca a koriander, pridáva sa tiež mletá paprika, v rôznych regiónoch i mnohé ďalšie prísady. Harissa sa hodí k všetkým druhom mäsa, k bravčovému, hydine aj rybám.
Siahnuť po nej môžete pri grilovaní aj pečení. V kombinácii s bielym jogurtom z nej pripravíte zaujímavú marinádu na mäso. Harissa je tiež skvelou voľbou do pikantných omáčok či dresingov.
Pozri aj: Top 3 najzdravšie koreniny: Spoznaj všeliek so skrytým potenciálom!