Iste sa každý riadi dátumom spotreby na potravinách a liekoch, no čo tie nepotravinové veci? Niektoré veci, ako napríklad autosedačky a zemiaky, môžu byť skutočne nebezpečné, keď sú po svojom „dátume spotreby“. Iné veci, ako napríklad opaľovací krém a bielidlo, jednoducho prestanú po určitom čase fungovať.
A na ostatných veciach, ako sú holiace strojčeky či riasenka, sa môžu začať množiť baktérie po tom, čo boli použité viac, ako bolo vhodné. Nie je žiadna norma, ktorá by upravovala nutnosť dátumu spotreby na týchto úžitkových veciach, pretože vraj účinnosť a bezpečnosť každého výrobku závisí od vedomostí spotrebiteľa, dátumu výroby a správneho skladovania.
Odporúčame: Toto sú tie najzbytočnejšie funkcie auta! Uhádneš, ktoré sú to?
Shutterstock®Detská autosedačka
Autosedačka môže zachrániť život vášho dieťaťa, takže sa budete chcieť uistiť, že je umiestnená správne a nie je po dátume spotreby. Áno, každá autosedačka má dátum expirácie a zvyčajne je vytlačená na spodnej strane sedadla. Životnosť autosedačky sa líši podľa dátumu výroby a značky. Niektorým dátum spotreby vyprší po šiestich až desiatich rokoch, je však vhodné pravidelne ho kontrolovať.
Pozri aj: Čo je palmový olej a prečo kvôli nemu vymierajú nielen orangutany?
Shutterstock®Krém na opaľovanie
Váš opaľovací krém nemusí mať dátum expirácie, ale to neznamená, že je dobrý večne. Ak dátum spotreby má, riaďte sa podľa neho. Odborníci hovoria, že opaľovacie krémy sú všeobecne účinné len tri roky, po ktorých začnú strácať svoju silu. Pozor by sme si však mali dať, ak sme ho už otvorili. Na obale nájdeme informáciu, do koľkých mesiacov od otvorenia ho treba spotrebovať. Preto odporúčame nalepiť si nálepku s dátumom kúpy a dátumom otvorenia, aby ste vedeli, dokedy ho môžete bezpečne používať.
Slnečné okuliare
Neobťažujte sa pri hľadaní malého dátumu vytlačeného na vašich slnečných okuliaroch – nenájdete ho. Ale bolo by užitočné, keby ste mohli, pretože okrem tienenia očí pred slnkom, slnečné okuliare blokujú aj škodlivé UV žiarenie, ktoré by mohlo spôsobiť šedý zákal alebo dokonca rakovinu. Bohužiaľ, podľa výskumníkov sa časom sklíčka stávajú menej účinnými pri blokovaní UV žiarenia. Čiastočne je to kvôli normálnemu opotrebovaniu, počas ktorého sa môžu sklíčka poškriabať. Tieto škrabance sú často voľným okom neviditeľné, ale verte, že tam sú.
Shutterstock®Hrebeň
Hrebeň alebo kefu na vlasy by sme si mali čistiť od vlasov a nečistôt aspoň raz za týždeň. Urobíme tak najlepšie teplou vodou a kvapkou šampónu. Bežný hrebeň by sme mali meniť aspoň raz za rok, ale kefu s prírodnými štetinami každých 7 až 10 mesiacov.
Shutterstock®Baterky
Batérie sa začnú vybíjať ihneď po ich vyrobení, takže dátum expirácie vytlačený na nich alebo na obale vychádza z tohto údaju a neberie ohľad na to, kedy a ako sa používajú. Ich životnosť ovplyvňuje aj typ, veľkosť a uskladnenie batérií.
Bežecké topánky
Boli už tenisky niekedy tak populárne ako dnes? Čím viac cvičíte v daných topánkach, tým viac sa odpruženie opotrebováva, čo znamená, že časom nebudete môcť cvičiť už tak efektívne, ako keď boli nové, ba dokonca by mohli zvýšiť aj riziko zranenia. Väčšina obuvníkov odporúča nahradiť športovú obuv po 500 – 1000 km. Je to široká škála, takže dávajte pozor na to, ako sa vám v nich beží alebo cvičí. Väčšina bežcov bude cítiť, keď ich topánky dosiahnu maximum.
Odporúčame: Ako potlačiť chuť na sladké a nezdravé jedlo? Vyskúšaj overené tipy
Shutterstock®Cyklistická prilba
Ako jediná vec medzi vami a škaredým poranením hlavy je prilba, ktorá musí byť v špičkovom stave. Stará prilba nemusí spĺňať požiadavky na potrebnú ochranu. Soľ v pote môže spôsobiť koróziu niektorých materiálov, z ktorých je prilba vyrobená a slnko si zas vyberá daň z plastu. Dennodenní cyklisti by mali vymeniť tú svoju každé dva roky, zatiaľ čo tí, ktorí sú na bicykli raz za čas, môžu tú svoju používať až štyri roky, kým si zadovážia novú.
Shutterstock®Porciovaný čaj
Ak pijete čaj iba vtedy, keď ste chorí, čajové vrecúška v skrinke nemusia byť také dobré, ako keď boli čerstvé, hovoria odborníci. Aj keď sa čaj nemusí nutne kaziť, môže stratiť kvalitu, a to podľa výrobcov asi po dvoch rokoch. Ak chcete, aby vám čaj zostal dlhšie čerstvý, dajte ho do mrazničky. Tam všetka vlhkosť zamrzne a čaj bude chutiť stále rovnako. Netreba ho tam však nechávať pridlho, aby do seba nenasal nežiaduci pach mrazničky.
Shutterstock®Peroxid vodíka
Táto tmavá fľaša má prekvapivo krátku trvanlivosť. Neotvorená bude dobrá asi tri roky, ale stráca svoju účinnosť asi šesť mesiacov po otvorení, keď je tekutina vystavená vzduchu. Ak rozmýšľate, či ho už vyhodiť, nalejte trochu do umývadla. Ak bude bublinkovať a šumieť, budete vedieť, že je stále dobrý.
Všetci poznáme dátum spotreby mlieka alebo krému a teraz už aj hrebeňa či bežeckých topánok. Bohužiaľ, nevenujeme veľkú pozornosť veciam okolo nás, ktoré každodenne používame a tiež majú dátum spotreby. A to by sa malo zmeniť.