Existuje závislosť na láske? Zisti, čo na to psychologička!

Stúpa jej tlak, tep atakuje strop a očami s rozšírenými zrenicami nervózne prebieha z displeja mobilu k oknu. Ak sa neobjaví, má pocit, že ju ten úzkostný tlak na hrudi udusí. Možno takto naozaj vyzerá absťák, uvedomuje si, hoci to všetkým, ktorí ju upozorňujú, že má problém, vyhovára. Alkoholu sa ani nedotkne, cigarety neznáša a drogy pozná tak akurát zo správ, tak ako môže byť závislá? Len preto, že svoju polovičku miluje?

„Áno, citová závislosť je totiž závislosť ako ktorákoľvek iná,“ odpovedá všetkým, ktorí sa v predchádzajúcom príbehu našli, psychologička Mgr. Tereza Zahrádková, podľa ktorej je v tomto prípade drogou partner, ktorému závislý človek obetuje všetko.

Odporúčame: Prečo sa nám vzťahy rozpadajú? Prečo sa zvyšuje rozvodovosť?

ako sa prejavuje zamilovanosť

Zdroj: Shutterstock®

Túžba a strach

„Citovo závislý človek sa väčšinou vzdáva priateľov, lebo chce všetok čas tráviť len so svojím milovaným. A keď sa s nimi aj stretáva, rozpráva len o ňom, čo samo o sebe priateľstvo narušuje, keďže málokto je ochotný počúvať stále to isté. Navyše, často prestáva zvládať prácu, pretože sa na ňu nedokáže sústrediť. Jeho myšlienky totiž patria len tomu druhému. Žije buď v túžbe po ňom, alebo v strachu, že sa v ich vzťahu niečo deje a keď ho ten druhý opustí, on to neprežije,“ vypočítava príznaky odborníčka s tým, že sú neprehliadnuteľné aj pre okolie. „Citovo závislý človek si to však uvedomuje. A tak klame ich aj seba a snaží sa toho druhého buď utajiť, alebo ho o dušu obhajuje, dokonca aj vtedy, keď si sám uvedomuje, že pre neho nie je dobrý,“ dodáva Zahrádková.

zamilovanosť a závislosť

Zdroj: Shutterstock®

Chcú vôbec zmenu?

Aj keď citovo závislí v takýchto vzťahoch prichádzajú o priateľov, prácu, peniaze, zdravie a v konečnom dôsledku aj o samých seba, ich škodlivosť si neuvedomujú. Žijú totiž v presvedčení, že všetko robia dobre. „Veď sa predsa o svojich partnerov starajú, prejavujú im lásku, snažia sa plniť všetky ich priania, myslia na nich. A to sa predsa má, nie? Iba sebec myslí na seba,“ opisuje ich myslenie odborníčka, pričom však dodáva, že väčšina z nich túži po zmene. Sú jej však schopní? „Celkom určite,“ ponúka psychologička nádej. Svet je totiž podľa nej omnoho viac v našich rukách, ako my v jeho. „Samozrejme, okrem tých vecí, ktoré naozaj ovplyvniť nedokážeme.“

Bude sa ti páčiť: Manželstvo a sobáš: Je papier skutočným kľúčom k šťastnému životu?

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.02.2019 08:01

Naozaj si treba uvedomiť, že svet je viac v našich rukách, ako my v jeho.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

12.02.2019 15:06

netreba ísť z extrému do extrému

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE