„Ženy nemajú v IT čo robiť.“ Tak s týmto tvrdením sa stotožňuje každý šiesty Slovák. Zvyšní piati si však naopak myslia, že pôsobenie žien v menovanom sektore je dobrý nápad. Aj toto vyplynulo z nedávneho prieskumu agentúry AKO, ktorého zadávateľom bola spoločnosť DITEC, a.s. s pôsobnosťou na trhu informačných technológií od roku 1992. Prieskum sa uskutočnil v októbri 2019 a zúčastnilo sa ho 800 respondentov predstavujúcich z hľadiska pohlavia, vzdelania či veku demografické zloženie Slovenska. Výsledky výskumu pritom ukázali, že hoci majú ženy v IT na Slovensku veľkú podporu, stále sú tu prítomné predsudky, pričom nesúhlas s pôsobením žien v tejto oblasti sa zvyšuje rastúcim vekom a nižším dosiahnutým vzdelaním. Problémom však býva aj to, že ženy si jednoducho neveria!
Slováci ženy v IT vítajú, no tie si často neveria
O postavení a význame informačných technológií v dnešnom modernom a vyspelom svete niet pochýb. Dlhodobo pretrvával názor, že IT je doménou mužov, to však už dávno tak celkom neplatí. Záujem žien o pôsobenie v tejto oblasti sa zvyšuje, i keď stále môžeme hovoriť o nepomere v IT z hľadiska zastúpenia oboch pohlaví. Z nedávneho výskumu agentúry AKO však vyplynulo, že na Slovensku sú ženy v tomto sektore viac než vítané. Až 80 percent obyvateľov našej krajiny si myslí, že je žiaduce zastúpenie žien v IT sektore zvyšovať. Podporu pritom mladé ženy môžu nájsť priamo vo svojom okolí, napríklad v rodine. Svojej dcére by prácu v oblasti informačných technológií odporučilo 81,2 % opýtaných. V tretine prípadov je bolo toto odporúčanie odôvodnené finančným ohodnotením práce v danom sektore. Každý siedmy respondent však uviedol, že jeho dcéra sa o IT priamo zaujíma.
Výsledky prieskumu agentúry AKO ďalej poukazujú na to, že v mnohých prípadoch nie je problém s neprijatím žien v IT sektore, ale v nedostatku sebadôvery samotných žien. S tvrdením, že z hľadiska intelektových a osobnostných charakteristík sú na prácu v IT vhodnejší muži, súhlasí 29,4 % Slovákov. S týmto tvrdením sa pritom stotožnila takmer každá tretia žena, no len jeden z približne štyroch mužov. „Tento nepomer ukazuje, že ženám často chýba sebadôvera. Stretla som sa s tým viackrát, napríklad na pracovných pohovoroch. Mužskí kandidáti často nedostatok znalostí a skúseností prekryjú sebaprezentáciou. Ženy sú aj v prípade dobrých znalostí na seba oveľa prísnejšie, často akoby sa báli predať,“ vysvetľuje obchodná riaditeľka DITEC Anna Záhorčáková.
Odporúčame: Najúčinnejší trik, ako ušetriť viac peňazí: Tento ti zmení život!
Čo ešte výskum odhalil?
V rámci prieskumu agentúry AKO pre spoločnosť DITEC sa tiež uskutočnil hĺbkový skupinový rozhovor s mladými ženami, ktoré buď v IT oblasti pracujú, študujú tento odbor na vysokej škole alebo sa ako študentky gymnázií o tento sektor zaujímajú. Poukázal napríklad aj na nepomer v IT, kedy jedna zo zúčastnených uviedla: „Mám len 2 spolužiačky zo 40 ľudí v ročníku.“ Prieskum tiež ukázal:
- Nerovnosť šancí: „U nás je 52 % žien, ale keď sa to rozdelí na manažérov a sekretárky, tak je veľa sekretárok a málo manažérok.“
- Strach chlapcov: „Občas na začiatku mali spolužiaci problém prísť po radu, aby som im niečo vysvetlila. Bolo pre nich ťažké akceptovať, že dievča vie niečo lepšie ako oni.“
- Predsudky: „Taký technický projekt, asi tri noci sme nad tým strávili a profesor okomentoval, že tri dievčatá to dali na áčko. Že to sa mu ešte nestalo.“
- Nechuť k zmenám: „Kamarát mi vravel, že u nich vo firme nemajú ani jednu ženu a ani ju tam nechcú. Majú malú kanceláriu a boja sa, že by ich tam rozptyľovala.“
- Malú sebadôveru dievčat: „Keď som sa už rozhodla čo pôjdem študovať, tak reagovali, že je to „aké drsné“. Ale všetci ma podporovali, tak som bola hrdá, že na to mám ísť študovať IT.“
- Pozitívne vyhliadky: „Teraz je dopyt po menšinách – firmy chcú ukázať, že dávajú rovnaké príležitosti ženám.“
Odporúčame: Je pre teba small talk postrachom? Vyskúšaj 7 tipov na zdvorilostnú konverzáciu