Čas od času príde na každého pocit, že je “divný”. Na tých senzibilnejších to "chodí" častejšie.
Naša pozornosť, a hlavne množstvo času, sa potom presúva k analyzovaniu toho, čo si o nás a našom správaní hovoria ostatní. Prebieha nám hlavou: “Keď teraz zareagujem takto alebo keď nebudem súhlasiť, určite ho sklamem.” Takýto štýl “sebareflexie” je pre nás prudko nezdravý, lebo venujeme príliš veľa energie druhým a príliš málo sami sebe a vlastnému vedomiu o sebe.
Povedať si “dosť!” nám pomôže uvedomenie si, že každý je taký zamestnaný sám sebou a tým, ako prežiť, že mu nezostáva priestor, aby sa venoval analýze toho druhého. A keby mu nedajbože na to priestor zostal, čo to má s nami? Kľúčové je venovať sa bezvýhradnému sebaprijatiu, nie tomu, či sa zapáčime niekomu, na kom nám neraz ani nezáleží alebo nie je pre náš život dôležitý. To venovanie sa sebe má význam hlavne preto, lebo keď posilníme vlastný sebaobraz a budeme si vedomý vlastnej hodnoty, menej nás budú zneisťovať tí druhí.
Pozri aj: Šokujúce: Ako často meniť pyžamo? Je to dôležitejšie než si myslíš!
Pocit divnosti
Keď sa pristihnete pri tom, že zneisťujete samých seba, napíšte si to – ako to znie a čo si vtedy hovoríte? Prečo si to myslíte? Potom sa na to z odstupu pozrite a vyhodnoťte to objektívne, či je skutočne na vašom presvedčení všetko pravdivé.
Odporúčame: Aj ty máš sladko-slané chute? Inšpiruj sa vybranými receptami!