Máte nepríjemné svrbenie a pálenie, drobné pľuzgieriky, trhlinky, opuchy či olupujúcu sa kožu na miestach, kde vaša pokožka prišla do kontaktu s nejakým kovom? Pozor, nemusia to byť iba kovové šperky či mince. Alergia na kov môže byť spôsobená aj potravinami, ktoré obsahujú veľa železa, ako sú obilniny či červené mäso. Alergie na rôzne druhy kovov sa môžu objaviť, rovnako ako ostatné alergie, kedykoľvek počas života. Odpoveďou na túto alergiu sú hypoalergénne kovy. Ktoré to sú, sa dozviete nižšie.
Ide o alergiu na kovy?
Žijeme vo svete, kde môžete mať alergiu na čokoľvek, čo si spomeniete. Alergiu na kov si všimnete jednoducho. Ak nosíte náušnice či piercingy, často sa vám „dierka“ zapaľuje a mokvá, až kým si šperk nevyberiete. Môže to však vyzerať aj celkom inak. Aj gombík na nohaviciach môže byť z kovu, čo znamená ďalšie problémy – svrbenie a začervenanie. Samozrejme, nie každý, kto má alergiu napríklad na nikel, má alergiu aj na železo či iný kov. Toto určovanie je však veľmi nepríjemné a zdĺhavé. V povolaniach ako kaderníčka, predavačka, kozmetička či lekárka je to asi najhoršie. Kovy sa nachádzajú dokonca aj v jedle, pití, šperkoch, papierových peniazoch, tetovaniach či v akejkoľvek farbe na oblečenie. Ide väčšinou o nikel, chróm, meď, kobalt, zinok, železo, striebro a zlato s určitým počtom karátov a farby.
Odporúčame: Rôzne druhy vločiek - ako si vybrať tie najlepšie? Zabudni na otrepanú klasiku!
Veci z kovu, na ktoré musíte myslieť:
- bižutéria,
- vlasová a dekoratívna kozmetika,
- laky na nechty,
- gombíky,
- zipsy,
- háčiky na podprsenke,
- príbory,
- jedno a dvojeurové mince,
- cement,
- chemikálie na zrkadlá,
- prísady do olejov a chladiacich kvapalín,
- batérie,
- lieky,
- krémy,
- ortopedické pomôcky,
- implantáty.
Hypoalergénne kovy
Čoraz častejšie sa môžeme stretnúť s termínom hypoalergénny kov. Je to kov, ktorý neobsahuje žiadne prímesi alergénov. Šperky z tohto materiálu sú nielen krásne, ale aj bezpečné pre každého. Je to dôležité hlavne pri zásnubných prsteňoch i obrúčkach. Preto je dôležité dať vedieť o takejto alergii vášmu vyvolenému. Medzi hypoalergénne kovy patria kovy, ktoré majú najmenej prímesí. Patrí sem chirurgická oceľ, paládium, platina, titán či žlté zlato, ktoré má viac karátov ako 14. Zlato, ktoré má menej karátov, alebo je biele či ružové, obsahuje rôzne prímesi.
Ak máte podozrenie, že máte alergiu na kovy, neváhajte navštíviť lekára. Ak sa vám táto alergia potvrdí, povedzte o tom každému lekárovi, ktorý vás bude ošetrovať a nezabudnite ani na zubára.
Pozri aj: Čo je palmový olej a prečo kvôli nemu vymierajú nielen orangutany?