Chystáte sa darovať krv po prvý raz? Dávame vám za to, samozrejme, palec hore. Určite vás však zaujíma, čo také darovanie krvi obnáša a ako sa na darovanie krvi pripraviť poctivo, aby to malo naozaj zmysel. Pripravte sa na to, že nejde len o návštevu nemocnice a ihlu v žile, ale o celý rituál, pred ktorým musíte dodržať niekoľko dôležitých zásad, inak by vaša snaha mohla ľahko vyjsť nazmar.
Klasický pitný režim nestačí
Ak ste zvyknutí piť minimálne dva litre vody denne, blahoželáme, takých ľudí naozaj nie je veľa. Pred darovaním krvi však budete musieť ešte pridať. Deň pred návštevou nemocnice za týmto účelom sa odporúča vypiť minimálne tri litre tekutín, pred samotným odberom aspoň pol litra. Pozor aj na to, čo pijete. Vyhnite sa alkoholu, sladkým nápojom a zostaňte radšej pri celkom obyčajnej vode, ktorá je pred odbermi najvhodnejšia. Piť môžete aj čaj, najlepšie nesladený a džús, čo možno najprírodnejší, bez prídavkov, slaďte kvalitným medom.
Zaujme ťa: Toto sú najúčinnejšie druhy pôstu: Ktorý si vyberieš?
Dajte si pôst!
Dôležité je myslieť na odber ešte skôr, ako naň vôbec dorazíte a to už minimálne 12 hodín vopred. To znamená, že večer pred odberom a taktiež ráno by ste sa mali v jedení krotiť a nasadiť si niečo ako krátky pôst. Samozrejme, že nemusíte hladovať, ale mali by ste sa vzdať rafinovaného cukru, sladkostí a sladkých nápojov, ale aj alkoholu a cigariet. Napokon by ste sa mali mať na pozore, čo vlastne jete. Nevhodné sú mastné jedlá, syry, mäsové jedlá, ale aj smotana či maslo. Čo je naopak vhodné, je ovocie, zelenina, sucháre, chlieb, med, ovsené vločky a podobne.
Vyskúšaj: Základy meditácie pre každého: Zisti, že 10 minút denne urobí zázraky!
Pozor na námahu!
Darovanie krvi nie je pre organizmus len tak nejaký ľahký zákrok. Uvedomte si, že stratíte veľa najcennejšej tekutiny, ktorú v tele máte. Samozrejme, že ide o dobrý účel a môžete tak zachrániť aj ľudský život. Preto musíte na odber prísť plní energie. Neodporúča sa aspoň 24 hodín pred odberom praktizovať namáhavé aktivity, napríklad sa vyhnite namáhavým športovým tréningom. Keďže sa pred samotným odberom máte s jedlom krotiť, po odbere by ste sa mali poriadne najesť a doplniť aj tekutiny. Vhodné sú jedlá, bohaté na železo a vitamín C, čo sú látky, ktoré vaše telo odberom stratilo. Môžete sa nimi dokonca zásobiť aj vopred.
Vhodným darcom je každý dospelý človek do 60 rokov bez chronických ochorení. Na odber nesmú ísť tehotné ženy a ženy po porôde či menštruujúce ženy. Ak sa chystáte na darovanie krvi alebo vás čaká odber krvi pre zdravotné dôvody po prvý raz, odporúčame sa na ihlu radšej nepozerať. Ani si to neuvedomíte a bude po odbere!
Pozri aj: Došla ti inšpirácia? Tieto krásne SMS k narodeninám potešia každého!