Baranie mäso je, bez debaty, snáď najmenej obľúbený druh mäsa v našich končinách. Hoci už naši dávni predkovia konzumovali baraninu a jahňacinu takmer denne, dnes sa jej akosi stránime. Nuž, na jednej strane, niet divu, veď je pomerne dosť aromatické a aj jeho chuť a konzistencia sú na míle vzdialené lahodnej kuracinke. Ale ak sa naučíte baranie mäso správne pripravovať a ochutiť a ešte k tomu zistíte, aké benefity v sebe ukrýva, možno mu predsa len prídete na chuť. Tak čo, vyskúšate?
Kedysi delikatesa, dnes na chvoste obľúbenosti
Ako sme už spomenuli v úvode, jahňacina bola kedysi ľuďmi vysoko cenená a znamenala pre nich asi takú delikatesu, za akú dnes považujeme napríklad grilovaného lososa. Dnes je toto mäso populárne prevažne v talianskej a francúzskej kuchyni, v tej slovenskej je rozhodne na chvoste. A áno, hoci je nepopierateľne špecifické, pokiaľ ide o konzistenciu, chuť aj arómu, je plné, okrem iného, vzácnych minerálnych látok. Pričom železo, ktorého je v jahňacine naozaj neúrekom, je veľmi dobre vstrebateľné, čo nie je vždy samozrejmosť a nie vždy naše telo dokáže železo zužitkovať.
Neprehliadni: Máš ho dostatok? Zisti, či ti chýba vitamín B6 a ako si ho doplníš!
Je zdravé, ale nie príliš často
Na druhej strane treba poznamenať, že baranie mäso má v sebe o čosi viac tuku, než iné druhy mäsa, ale ak si ho doprajete raz za čas a dobre pripravené, rozhodne spravíte dobre. Pre férovosť treba tiež dodať, že tučnejšie kusy baraniny obsahujú pomerne veľa kalórií a nenasýtených tukov. Vo veľkom vedia výrazne priťažiť tráveniu. Odporúčané dávkovanie baranieho mäsa je teda jedenkrát mesačne. Ak zvyknete často konzumovať hovädzinu a bravčovinu, niekedy ju skúste nahradiť práve jahňacinou, pretože pokiaľ ide o obsah tuku, tieto druhy mäsa sú na tom približne rovnako. Mali by ste ich jesť v zhruba rovnakom pomere, no určite nie príliš často, pretože si tak budete zbytočne koledovať o vysoký cholesterol či dokonca vznik aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.
Ak ale baranina, tak kvalitná, zakúpená ideálne priamo od chovateľa. Najchudšie mäso nájdete v mladej jahňacine, konkrétne v stehne. Naopak, najtučnejšie je baranie koleno a pliecko. Pri správnej príprave a dochutení vám preto jahňacina a baranina vedia priniesť veľké množstvo nižšie uvedených benefitov. Stavte na vhodné koreniny, bylinky, omáčky a marinády a máte vyhraté. A mimochodom, nezabúdajte, že baranie a jahňacie mäso treba vždy konzumovať poriadne zohriate a skôr horúce, než teplé!
Toto sú najväčšie benefity baranieho mäsa:
- biologicky vysoko cenené
- bohatý zdroj takmer všetkých vitamínov B
- najvyšší obsah L-karnitínu
- podpora tvorby červených krviniek, ale aj svalov
- prospieva tiež zdraviu nervového systému
- protisklerotické účinky
- skvelý zdroj železa, vápnika, fosforu, horčíka, draslíka, medi, selénu a zinku
- spevňovanie kostí a kĺbov
- vhodné predovšetkým pre darcov krvi a ženy so silnou menštruáciou
- vysoký obsah bielkovín
- zlepšenie kvality vlasov a nechtov