O škodlivosti fajčenia dnešný článok určite nebude. Veď mnohí z nás podliehajú nie práve zdraviu najprospešnejším návykom – niekto zje balík čipsov každý večer, niekto si škodí neustálym vyvolávaním konfliktov a iný si zase zapáli cigaretu... Bez ohľadu na to, že ide o zlozvyk, za ktorý sa zdravie žiadnemu fajčiarovi nemôže poďakovať, pozrieme sa dnes na to, aká strava je vhodná pre fajčiarov. Týka sa to aj vás? Tak potom nikam neodchádzajte!
Odporúčame: Recept na domáci sirup pre fajčiarov: Vyčisti si ním svoje pľúca!
Poviete si – akú súvislosť má fajčenie a strava? Čo z toho, že zjem kilo jabĺk na raňajky, keď potom aj tak vyfajčím krabičku cigariet na desiatu? Úplne súhlasíme. Ale ako isto viete, fajčenie má na svedomí viacero negatívnych faktorov (srdcovo-cievne a dýchacie choroby, rakovina pľúc, hrtana alebo žalúdka, leukémia), ktoré dokáže zmierniť a čiastočne im predísť aspoň vhodne zvolená strava. A práve na tú sa dnes zameriame. Vo všeobecnosti platí, že fajčiari by si mali dať obzvlášť záležať na dostatočnom príjme vitamínu B, C a E, bioflavonoidov, škrobov, omega-3 mastných kyselín a betakaroténu. Práve tieto látky totiž slúžia ako antioxidanty na boj proti voľným radikálom, ktoré produkuje práve cigaretový dym. Naopak, čoho by sa mali fajčiari určite vzdať, to sú nasýtené tuky a soli.
Tieto potraviny pridajte do svojho jedálnička:
- cestoviny
- čerstvé ovocie a zeleninu, najmä avokádo, hrozno a citrusy, papriku, brokolicu a paradajky
- chudé mäso
- obilniny
- orechy
- pšeničné klíčky
- rastlinné oleje
- semiačka
- zemiaky
Inšpiruj sa: Čo s nazbieranými šípkami? Predstavujeme ti TOP recepty zo šípok!
Ak fajčíte, toto rozhodne obmedzte:
- alkohol - spolu s nasýtenými tukmi, soľami a stresom výrazne zvyšuje riziko vyššie uvedených chorôb
Chcete prestať fajčiť?
Asi je vám dobre známe, že ľudia, ktorí sa pokúšajú prestať fajčiť, si to väčšinou kompenzujú jedlom a nie práve najzdravším. Máme preto pre vás niekoľko tipov, ako síce zahnať chuť na cigaretu, ale popritom nepribrať. Mimoriadne dôležité je to predovšetkým preto, že v prvej fáze po vzdaní sa cigariet, sa výrazne spomaľuje metabolizmus. Tým, že „exfajčiar“ v tomto období vydáva menej kalórií, logicky by ich mal aj menej prijímať. U žien to platí dvojnásobne. Je potrebné zvýšiť príjem zásadotvorných potravín a znížiť množstvo tých kyselinotvorných.
Jedzte preto:
- celozrnné pečivo
- cestoviny
- mlieko a mliečne výrobky
- ovocie, hlavne hrozno a maliny
- zemiaky
Naopak, dočasne sa vyhýbajte:
- bielemu pečivu
- mäsu a rybám
- sladkostiam
- syrom
- vajciam