Vedeli by ste si predstaviť, že by ste chodili po ulici úplne bosí? Niektorí ľudia na chodenie naboso nedajú dopustiť a praktizujú ho celkom bežne. Hovoria pri tom o návrate k prírode s argumentmi, že keď sa narodí dieťa, tiež sa učí bosej chôdzi. V tomto článku sa dozviete, aké benefity, ale aj nástrahy v skutočnosti chodenie naboso prináša.
Čo vám prinesie chôdza naboso?
Hneď prvá výhoda, ktorú vám chodenie naboso ponúkne, je oslobodenie sa od najrôznejších deformácií nohy, ktoré vám dokážu spôsobiť nevhodne zvolené a nekvalitné topánky. Hovoríme najmä o pľuzgieroch a v horšom prípade aj o diagnóze vybočený palec, ktorá vôbec nie je príjemná ani estetická. Okrem toho sa však ortopédi zhodujú na tom, že niektoré druhy topánok nedovoľujú určitým svalom silnieť, čo ale vďaka chodeniu naboso môžu. Výsledkom sú teda silnejšie svaly nôh, ktoré podporujú celú oblasť spodného chrbta. Chodenie naboso ďalej podporuje správne držanie tela, rovnováhu a prispieva aj k silnejším kĺbom. Niektorí lekári sa dokonca domnievajú, že pri chodení naboso dochádza k tlaku na akupresúrne body, čo môže viesť k zdravšiemu nervovému a kardiovaskulárnemu systému.
Vyskúšaj: Super tipy na letné rande: V lete sa s partnerom nudiť nebudeš
Má aj nebezpečenstvá
Najväčšou nástrahou chodenia naboso je riziko poranenia, či už na ostrom objekte alebo nepriaznivom teréne či povrchu zeme. Odborníci sa zhodujú aj na tom, že človek, ktorý chodil celý život či dlhé roky v topánkach, si musí pri prechode na život bez topánok dávať pozor aj na držanie nohy a celú mechaniku chodenia, aby nedošlo k prípadnému vykĺbeniu. Každý, kto chodí bosý, tiež čelí riziku infekcie.
Ako začať so životom naboso?
Keď čítate tento článok, pravdepodobne už naboso chodíte alebo sa na to chystáte. Ak je to ten druhý prípad, prečítajte si niekoľko zásad, ako so životom bez topánok začať. Kľúčom je začať veľmi pomaly, napríklad 15 minútovým chodením naboso za deň, a to v pohodlí domova, kde v podstate žiadne nebezpečenstvo nečíha. Následne môžete intervaly predlžovať a terén postupne sťažovať, napríklad sa vyberte naboso na záhradu.
Až potom môžete vykročiť von z domu, no snažte sa najprv chodiť po tráve, piesku či gumenom povrchu. Pomôcť zvyknúť si by vám mohli aj cvičenia, ktoré sa praktizujú naboso, ako je joga, pilates alebo balančné cviky naboso. Odborníci ďalej odporúčajú začiatočníkom zvážiť barefoot topánky, teda topánky, ktoré pôsobia, ako by ste na nohách nič nemali, no predsa vám poskytnú ochranu pred poranením.
Zaujme ťa: Aké výhody užívania kolagénu počas leta musíš poznať? Toto určite neprehliadni!