Dozaista ste sa aj vy neraz vrátili v zimnom období domov poriadne premrznutí. V tomto momente je každého dobrým kamarátom teplá deka a šálka obľúbeného čaju. Ak si však zároveň chcete dať aj niečo pod zub, nie je lepšia voľba, ako chutná polievka.
Tá človeka nielen zohreje, ale i poriadne zasýti. Kým cez leto a počas jari sú v obľube len ľahké polievky, cez zimu je najlepšie si dopriať poctivé husté polievky z tých správnych surovín. Ak neviete, akú si najbližšie uvariť, prinášame vám inšpiráciu na lahodné zimné polievky, ktoré si zamiluje každý.
Z akých surovín pripraviť polievku?
Niektoré potraviny majú na nás ochladzujúci vplyv, iné organizmus zase prehrievajú. Ide o takzvaný termický účinok potravín. Suroviny, ktoré majú hrejivé účinky, spôsobujú stiahnutie až spevnenie tela, podporujú cirkuláciu krvi a organizmus povzbudzujú a prečisťujú.
Do jedálnička je ich vhodné zaradiť počas jesenného i zimného obdobia. Môžu pomôcť osobám, ktoré trápia stále studené končatiny. A o aké potraviny ide? Radíme sem kapustu, mäso, cesnak, cibuľu i pór, koreniny ako bazalku, rozmarín či tymian, aj škoricu, zázvor alebo vajcia. I tieto potraviny je vhodné použiť pri príprave chutnej polievky.
Okrem toho sú správnou voľbou aj strukoviny či sezónna zelenina. Ktorú z nasledujúcich polievok vyskúšate vy? Bude to mrkvová polievka? Skúsite mrkvu so zázvorom? A čo fazuľa alebo cvikla? Viac v článku!
Pozri aj: Inšpirácia na víkendové raňajky: Recept na ovocný chlebík 3-krát inak
Shutterstock®TOP recepty na polievky – sýte a hrejivé zimné jedlá:
1. Krémová mrkvová polievka so zázvorom
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 kg mrkvy (nahrubo nastrúhané)
- soľ a mleté čierne korenie (podľa chuti)
- 1 ČL kurkumy
- 1 ČL mletej rasce
- 1 l zeleninového vývaru (alebo vody, prípadne viac podľa hustoty)
- 1 cm koreňa zázvoru (najemno nastrúhaný)
Postup: Vo väčšom hrnci si na oleji opražíme jednu cibuľu a dva strúčiky cesnaku nasekané nadrobno. Potom pridáme nahrubo nastrúhaný jeden kilogram mrkvy, soľ, korenie a malú lyžičku kurkumy aj mletej rasce. Chvíľu opekáme a následne všetko úplne zalejeme zeleninovým vývarom, prípadne vodou.
Ak chcete hustejšiu polievku, stačí liter vývaru, pridať však môžete i viac tekutín. Polievku varíme, kým mrkva zmäkne. Potom k nej pridáme najemno nastrúhaný koreň zázvoru (asi 1 cm). Nakoniec všetko spolu rozmixujeme ponorným mixérom. Necháme chvíľu povariť a môžeme podávať.
2. Cviklová polievka
- 2 stredne veľké cvikly
- 2 jablká
- 1 malá červenú cibuľu
- 300 ml jablkového cideru
- 500 ml zeleninového vývaru
- olej, soľ, čierne korenie
Postup: V hrnci si opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu a hneď pridáme aj nahrubo nastrúhanú cviklu. Opekáme asi 5 až 8 minút. Potom pridáme jablká nakrájané na kocky, soľ i korenie. Zalejeme ciderom a vývarom, znížime teplotu a zakryté varíme do zmäknutia. Nakoniec použijeme ponorný mixér, aby sme získali hustý krém. Cviklovú polievku pred podávaním ozdobíme kyslou smotanou, prípadne mozzarellou a bazalkovými lístkami.
3. Krémová zeleninová polievka
- 2 mrkvy
- 1 petržlen
- 1/4 zeleru
- 2 zemiaky
- 1 cibuľa
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 200 ml smotany na varenie
- Olivový olej, soľ, korenie a muškátový oriešok
Postup: Všetku zeleninu očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Na olivovom oleji opražíme cibuľu nakrájanú nadrobno. Pridáme všetku pripravenú zeleninu a chvíľu ju opekáme, aby sa zvýraznila jej chuť. Zalejeme zeleninovým vývarom, pridáme soľ, korenie a štipku muškátového orieška. Varíme na miernom ohni, kým zelenina nezmäkne. Potom polievku rozmixujeme ponorným mixérom a pridáme smotanu. Necháme ešte chvíľu prevariť a podávame.
Odporúčame: Spoznajte triky ako na krásne a mlado vyzerajúce ruky aj vo vyššom veku!
Shutterstock®4. Lahodná fazuľová polievka so zeleninou
- 250 g fazule
- 2 petržleny
- 3 mrkvy
- 2 cibule
- 3 strúčiky cesnaku
- malý paradajkový pretlak
- mletá červenú papriku, čierne korenie, soľ, olej
- majorán, bobkový list a kurkuma
- 2 až 3 PL jemných ovsených vločiek
Postup: Fazuľu si na noc namočíme do vody. V hrnci ju zalejeme vodou a varíme spolu s bobkovým listom. Keď je už takmer zmäknutá, pridáme soľ a chvíľu povaríme. Fazuľu zlejeme a zalejeme ju čistou vodou. Pridáme na kocky nakrájanú mrkvu i petržlen.
Kým sa polievka varí, na panvici si na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu aj cesnak a pridáme pretlak, soľ, mletú papriku, kurkumu i čierne korenie. Zmes vmiešame do polievky a pridáme aj ovsené vločky, ktoré ju zahustia. Nechajte ju ešte chvíľu variť a tesne pred odstavením pridajte majorán.
5. Cesnaková polievka
- 500 g zemiakov
- 1 veľká hlavička cesnaku
- olivový olej (trocha na opekanie)
- 1 PL masla (+ 1 PL na záver)
- soľ a mleté čierne korenie (podľa chuti)
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 250 ml smotany na šľahanie (33 %)
- bagetky (na opraženie a podávanie)
Postup: Cesnaková polievka je skutočným liekom a preventívne nás chráni pred mnohými neduhmi. V zimnom období je nutnosťou. Môžete si ju pripraviť napríklad aj takto. Očistíme si 500 g zemiakov aj jednu veľkú hlavičku cesnaku a nakrájame ich.
Cesnak si dozlatista opražíme v hrnci na troche olivového oleja a masla. Následne pridáme aj zemiaky, soľ, korenie a všetko zalejeme 1,5 l zeleninového vývaru. Varíme na miernom ohni do zmäknutia. Zeleninu potom dohladka rozmixujeme ponorným mixérom. Do polievky prilejeme 250 ml smotany na šľahanie (33 %) aj 1 PL masla a necháme zovrieť. Podávame s opraženými bagetkami.
6. Krémová šošovicová polievka
- 200 g červenej šošovice
- 1 mrkva
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 1 l zeleninového vývaru
- 200 ml kokosového mlieka
- olivový olej, soľ, korenie a kari korenie
Postup: Na olivovom oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Pridáme nastrúhanú mrkvu, šošovicu a štipku kari korenia. Všetko zalejeme zeleninovým vývarom a varíme, kým šošovica nezmäkne (cca 20 minút). Potom polievku rozmixujeme dohladka, pridáme kokosové mlieko, dochutíme soľou a korením a necháme ešte chvíľu prevariť. Podávame s čerstvým koriandrom alebo krutónmi.
Odporúčame: RECEPT: Bulgur s mletým mäsom a zeleninou – to musíš ochutnať!
Shutterstock®7. Hríbový krém
- 500 g šampiňónov
- 2 až 3 hrste obľúbených sušených hríbov
- 4 väčšie zemiaky
- 2 šalotky
- 300 ml kyslej smotany
- olivový olej, soľ, korenie a tymian
Postup: Ako prvé necháme sušené hríby odstáť v studenej vode aspoň 10 minút. Na olivovom oleji opražíme šalotku nakrájanú nadrobno. Do hrnca pridáme nakrájané šampiňóny a zemiaky. Všetko až povrch zalejeme vodou. Pridáme aj sušené hríby, soľ, korenie a tymián. Následne varíme, kým zemiaky zmäknú, a to aspoň pol hodinu. Nakoniec polievku rozmixujeme ponorným mixérom, pridáme smotanu a necháme ešte chvíľu variť. Pred podávaním môžete do polievky pridať zopár kúskov opražených šampiňónov.
8. Pečená paradajková polievka
- 1 kg zrelých paradajok
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 červená paprika
- 1 l zeleninového vývaru
- 200 ml smotany na varenie
- Olivový olej, soľ, korenie a bazalka
Postup: Paradajky, papriku, cibuľu a cesnak nakrájame na kúsky, uložíme na plech, pokvapkáme olivovým olejom, osolíme a okoreníme. Pečieme v rúre pri 200 °C približne 30 minút, kým zelenina nezmäkne a nezíska opečený povrch. Upečenú zeleninu dáme do hrnca, zalejeme zeleninovým vývarom a necháme povariť 10 minút. Potom rozmixujeme ponorným mixérom, pridáme smotanu a dochutíme bazalkou. Podávame s opečenou bagetou.
9. Krémová feniklová polievka
- 2 fenikle
- 2 zemiaky
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 1 l zeleninového vývaru
- 200 ml smotany na varenie
- olivový olej, soľ, korenie a tymian
Postup: Fenikel, zemiaky, cibuľu a cesnak očistíme a nakrájame na kúsky. Na olivovom oleji opražíme cibuľu a cesnak. Pridáme fenikel a zemiaky, chvíľu restujeme a následne zalejeme zeleninovým vývarom. Osolíme, okoreníme a pridáme štipku tymianu. Varíme, kým zelenina nezmäkne (cca 20 minút). Potom polievku rozmixujeme, pridáme smotanu a necháme chvíľu prevariť. Podávame s feniklovou vňaťou na ozdobu.
Aktualizovaný článok: 07.12.2024