Zápal močových ciest je ochorenie, ktorým trpia najmä ženy. Na rozdiel od mužov má nežnejšie pohlavie kratšiu vzdialenosť medzi konečníkom a močovou trubicou a kratšiu močovú trubicu, cez ktorú sa do tela môžu dostať rôzne škodlivé baktérie.
Ak mávate časté bolesti v podbrušku a trpíte bolesťami pri močení, môže sa jednať práve o toto ochorenie.
Infekcie močových ciest sú po ochoreniach horných dýchacích ciest druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou. Spôsobujú ich baktérie, ktoré sa zachytia v rôznych častiach močového traktu a spôsobia zápal.
Aké sú príznaky zápalu?
- časté nutkanie ísť na toaletu,
- bolesť alebo pálenie pri močení,
- kŕče v podbrušku,
- zvýšená teplota,
- krv v moči
Odporúčame prečítať: Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali - I. časť
Pomôže správna liečba
Ak si myslíte, že máte príznaky infekcie, navštívte svojho lekára. Toto ochorenie sa zvyčajne lieči nasadením antibiotík. Ak ho podceníte, zápal sa môže rozšíriť až do obličiek a váš zdravotný stav sa môže náhle zhoršiť.
Pre rýchlejšie zotavenie sa odporúča dodržiavať pravidelný pitný režim, vďaka ktorému sa môžu baktérie z močových ciest dostať rýchlejšie von. Či pijete skutočne dostatočne, zistíte na farbe vášho moču. Tmavý moč znamená nedostatok tekutín.
Odporúčame prečítať: Najlepšie pilates zostavy pre štíhle telo
Rady od starých mám
Na prevenciu, ale aj liečbu zápalu močových ciest sa odporúčajú brusnice. Tie obsahujú prírodný antioxidant proanthocyanidín, ktorý zabraňuje množeniu črevných baktérií v močovom trakte. Pri liečbe pomôžu aj urologické čaje alebo zvýšenie príjmu vitamínu C.
Bylinkový čaj si môžete pripraviť z alchemilky, prasličky alebo ríbezle čiernej. Vyskúšať môžete aj sedací teplý kúpeľ z odvaru harmančeka alebo brezového lístia, ktorý dokáže zmierniť nepríjemné bolesti.
Odporúčame prečítať: Schudnite tancom do plaviek
www.shutterstock.com