Krvácanie mimo menštruácie: Aké sú časté príčiny tohto problému?

Niektoré ženy sa tešia zo skutočne pravidelnej menštruácie, ktorá každý mesiac príde načas. Cyklus mnohých žien však ani zďaleka nefunguje presne ako hodinky. Drobné odchýlky sú však vo väčšine prípadov úplne bežné a nemusia znamenať nič vážne. Niekedy sa ale môžu vyskytnúť väčšie problémy s krvácaním mimo menštruačného cyklu. Čo všetko môže byť príčinou? Na vine môžu byť napríklad hormóny ľudského tela, no rovnako môže ísť o jeden z príznakov nejakého ochorenia. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo všetko môže byť príčinou krvácania mimo menštruácie.

Zápal v tele

Medzi najčastejšie príčiny krvácania mimo cyklu môžeme zaradiť prítomnosť zápalu v tele. Krvácanie mimo menštruácie je veľmi často jedným z príznakom nejakých zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov. Môže ísť o zápal maternice či zápal vaječníkov. Pre takéto zápaly sú však spravidla charakteristické viaceré sprievodné signály. Môže ísť o bolesť v podbrušku aj bolesť pri močení a pohlavnom styku, taktiež rôzne výtoky. Objaviť sa môže i zvýšenie teploty.

Odporúčame: Čo ničí pečeň rovnako ako alkohol? Toto sú najväčší nepriatelia zdravej pečene!

antikoncepčné tabletky

Zdroj: Shutterstock®

Hormonálne zmeny

Hormóny sú v našom tele zodpovedné za veľké množstvo procesov a rovnako vplývajú aj na menštruačný cyklus ženy. Ak dôjde v ženskom tele k hormonálnej nerovnováhe či zmenám hladín niektorých konkrétnych hormónov, môže to spôsobiť i nepravidelné krvácanie, respektíve mimocyklové krvácanie. K rôznym hormonálnym výkyvom môže dôjsť napríklad po vysadení antikoncepcie, v dôsledku nesprávnej činnosti štítnej žľazy aj nadmerného stresu a z mnohých ďalších príčin.

Lieky

Mimocyklové krvácanie môžu spôsobiť aj niektoré konkrétne lieky, ktoré žena pravidelne užíva. Často ide napríklad o lieky na riedenie krvi alebo rôzne liečivá, ktoré obsahujú látky riediace krv. Pôvodcom problému môžu byť i niektoré druhy antikoncepcie, rovnako môže tento stav nastať pri zmene antikoncepčných tabletiek. Pri podozrení, že vaše problémy s krvácaním mimo cyklu súvisia s liekmi, ktoré užívate, je vhodné obrátiť sa na lekára. 

problémy s menštruáciou

Zdroj: Shutterstock®

Pohlavne prenosná choroba

Krvácanie mimo menštruačného cyklu je nielen jedným z príznakov infekcie v pohlavných orgánoch, ale rovnako aj niektorých pohlavne prenosných chorôb. Spomenúť môžeme napríklad kvapavku, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia tohto druhu. Samozrejme, kvapavka, ktorej pôvodcom je baktéria Neisseria gonorrhoeae, na seba upozorní mnohými ďalšími príznakmi. Typické sú výtoky, bolesť pri pohlavnom styku, opuchy ústia močovej rúry i horúčka. Pri výskyte podobných ťažkostí je potrebné navštíviť gynekológa, ktorý vie presne určiť príčiny problémov a nastaviť potrebnú liečbu.

Nádor a cysty

Niekedy môžu byť príčiny krvácania mimo menštruácie skutočne vážne, preto neradno tento príznak ignorovať. Môže totiž ísť aj o nejaké rakovinové ochorenie, respektíve nádor v oblasti panvy a pohlavných orgánov. Rakovina krčka maternice sa prejavuje okrem mimocyklového krvácania a krvácania po pohlavnom styku i výtokmi či bolesťou pri močení. Rovnako môže ísť o príznak rakoviny vaječníkov. Okrem toho môže krvácanie mimo menštruácie súvisieť so syndrómom polycystických vaječníkov či endometriózou, rovnako môže byť príčinou nezvyčajného krvácania prasknutie cysty na vaječníku.

vnútromaternicové teliesko

Zdroj: Shutterstock®

Vnútromaternicové teliesko

Nakoniec môžeme ešte spomenúť, že príčinou krvácania mimo cyklu môže byť aj vnútromaternicové teliesko, ktoré patrí medzi rôzne formy antikoncepcie. Mimocyklové krvácanie sa môže objaviť hlavne prvých pár mesiacov po zavedení telieska, ktoré zavádza gynekológ. U žien sa po zavedení tejto formy antikoncepcie môžu objaviť i silnejšie a dlhšie trvajúce periódy. Pri výskyte akýchkoľvek ťažkostí po aplikácii telieska je vhodné obrátiť sa na lekára. 

Pozri aj: Ako znížiť spotrebu plastov? Toto môžeš pre planétu urobiť aj ty!

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.09.2020 08:41

Jeden nepríjemnejší problém ako druhý!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE