Určite už každý z nás aspoň raz v živote zažil, čo je to opica a aké nepríjemné dokážu byť poalkoholové stavy. Alkohol je metlou ľudstva – dokáže poriadne vymetať, ale tiež aj napáchať škody vo vnútri nášho organizmu. Pohárik z času na čas nezaškodí, ba mnohí lekári uvádzajú, že je pre organizmus prospešný, pretože dokáže roztiahnuť cievy. No vo veľkých množstvách môže aj zabíjať. Môže spôsobiť cirhózu pečene, zničiť pažerák i ostatné vnútorné orgány.
Ako sme teda písali, alkohol dokáže najviac škodiť našej pečeni. No okrem alkoholu existujú aj ďalší nepriatelia zdravej pečene, ktorých by sme sa mali vzdať alebo aspoň ich príjem obmedziť. Pečeň je totižto čističkou organizmu, a tak je potrebné dopriať jej z času na čas poriadny detox.
Pozri aj: Čo sa stane, keď zješ jadierka z jablka? Toto sa skutočne udeje!
Pečeni škodia aj lieky
Vo všeobecnosti dokážu lieky zaťažiť náš tráviaci trakt a zničiť žalúdok. Preto platí, že by ste ich nikdy nemali konzumovať na lačno (teda aspoň nie tie od bolesti). Lieky však môžu ničiť aj našu pečeň. Existuje totižto až tisíc druhov liekov, ktoré môžu prispieť k poškodeniu pečene. Podľa lekárov ide predovšetkým o tie lieky, ktoré sú užívané dlhodobo a radí sa k ním aj antikoncepcia, lieky proti epilepsii, analgetiká a pod.
Čo v prípade, že lieky užívať musíte? Vtedy by ste mali pravidelne chodiť na pečeňové testy a obmedziť ďalšie rizikové faktory, ktoré poškodzujú pečeň.
Fajčenie škodí zdraviu
Nikotín škodí našim pľúcam – to je známy fakt! Ale vedeli ste, že fajčenie škodí aj našej pečeni? Totižto jej úlohou je detoxikovať organizmus, a teda odstraňovať z tela aj nikotín. Lekári uvádzajú, že pečeň dokáže pomocou enzýmov rozložiť až 80 % nikotínu nachádzajúceho sa v organizme, no na druhej strane je to pre ňu obrovská záťaž. Keď si vezmeme do úvahy, že z tela musí odstraňovať aj iné škodlivé látky a toxíny, z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k jej poškodeniu.
Problémom však nie je len samotné aktívne fajčenie, ale aj pasívne ku ktorému dochádza pri pobyte v zafajčených priestoroch.
Éčka v potravinách
Éčka prispievajú k vylepšeniu chuti jedál, ich zakonzervovaniu i doladeniu farby. Ale musíme povedať, že ide o chemické látky, ktorých príjem by sme mali obmedziť na najnižšiu možnú mieru. K ich odbúravaniu totižto dochádza v pečeni, tak si určite viete predstaviť, aký majú na ňu vplyv v prípade, že sú prijímané vo veľkom množstve a hlavne dlhodobo. Takže obmedzte príjem jedál zo stánkov s rýchlym občerstvením či polotovarov.
Zaujme ťa: Ako odhalíš nedostatok tekutín v tele? Prezradí ti to farba moču!