Čo ničí pečeň rovnako ako alkohol? Toto sú najväčší nepriatelia zdravej pečene!

Určite už každý z nás aspoň raz v živote zažil, čo je to opica a aké nepríjemné dokážu byť poalkoholové stavy. Alkohol je metlou ľudstva – dokáže poriadne vymetať, ale tiež aj napáchať škody vo vnútri nášho organizmu. Pohárik z času na čas nezaškodí, ba mnohí lekári uvádzajú, že je pre organizmus prospešný, pretože dokáže roztiahnuť cievy. No vo veľkých množstvách môže aj zabíjať. Môže spôsobiť cirhózu pečene, zničiť pažerák i ostatné vnútorné orgány.

Ako sme teda písali, alkohol dokáže najviac škodiť našej pečeni. No okrem alkoholu existujú aj ďalší nepriatelia zdravej pečene, ktorých by sme sa mali vzdať alebo aspoň ich príjem obmedziť. Pečeň je totižto čističkou organizmu, a tak je potrebné dopriať jej z času na čas poriadny detox.

Pozri aj: Čo sa stane, keď zješ jadierka z jablka? Toto sa skutočne udeje!

ako lieky škodia zdraviu

Zdroj: Shutterstock®

Pečeni škodia aj lieky

Vo všeobecnosti dokážu lieky zaťažiť náš tráviaci trakt a zničiť žalúdok. Preto platí, že by ste ich nikdy nemali konzumovať na lačno (teda aspoň nie tie od bolesti). Lieky však môžu ničiť aj našu pečeň. Existuje totižto až tisíc druhov liekov, ktoré môžu prispieť k poškodeniu pečene. Podľa lekárov ide predovšetkým o tie lieky, ktoré sú užívané dlhodobo a radí sa k ním aj antikoncepcia, lieky proti epilepsii, analgetiká a pod.

Čo v prípade, že lieky užívať musíte? Vtedy by ste mali pravidelne chodiť na pečeňové testy a obmedziť ďalšie rizikové faktory, ktoré poškodzujú pečeň.

prečo je nikotín škodlivý

Zdroj: Shutterstock®

Fajčenie škodí zdraviu

Nikotín škodí našim pľúcam – to je známy fakt! Ale vedeli ste, že fajčenie škodí aj našej pečeni? Totižto jej úlohou je detoxikovať organizmus, a teda odstraňovať z tela aj nikotín. Lekári uvádzajú, že pečeň dokáže pomocou enzýmov rozložiť až 80 % nikotínu nachádzajúceho sa v organizme, no na druhej strane je to pre ňu obrovská záťaž. Keď si vezmeme do úvahy, že z tela musí odstraňovať aj iné škodlivé látky a toxíny, z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k jej poškodeniu.

Problémom však nie je len samotné aktívne fajčenie, ale aj pasívne ku ktorému dochádza pri pobyte v zafajčených priestoroch.

ako vplývajú É-čka v potravinách na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Éčka v potravinách

Éčka prispievajú k vylepšeniu chuti jedál, ich zakonzervovaniu i doladeniu farby. Ale musíme povedať, že ide o chemické látky, ktorých príjem by sme mali obmedziť na najnižšiu možnú mieru. K ich odbúravaniu totižto dochádza v pečeni, tak si určite viete predstaviť, aký majú na ňu vplyv v prípade, že sú prijímané vo veľkom množstve a hlavne dlhodobo. Takže obmedzte príjem jedál zo stánkov s rýchlym občerstvením či polotovarov.

Zaujme ťa: Ako odhalíš nedostatok tekutín v tele? Prezradí ti to farba moču!

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.09.2020 06:39

Skutočne najväčší nepriatelia pečene, ktorých by sme sa mali vzdať alebo aspoň ich príjem obmedziť.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

08.09.2020 09:25

je to tak, lieky na jednej strane pomôžu a na druhej uškodia

Vaše meno:

Leona Bašistová

Leona Bašistová

08.09.2020 10:59

Pečeň je chemická továreň, ktorá sa snaží spracovať všetko, čo organizmus prijal z prostredia - priamo i nepriamo. Pravidelne podporujem svoju pečeň očistnými kúrami, pečeň miluje horčiny - napr. púpavové listy. Žihľava je fantastický antioxidant celého tela i pečene. Raz za rok si dávam 3 mesačnú kúru Pestrec Mariánsky, ktorý čistí pečeň.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

08.09.2020 13:52

Lieky krátkodobo pomáhajú a dlhodobo ničia naše telo.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

08.09.2020 16:33

Veľmi dobrý článok a na úplné prečistenie pečene a jej odtukovatenie je veľmi dobrá mrkvová vňať ( najlepšie čerstvá, ale aj sušená má vynikajúce účinky ) či už v šalátoch alebo ako prísada do jedla. U mňa v okolí to ľudia zvykli zahadzobať, no keď som priateľom povedala aké úžasné má účinky a chuť, začali ju v kuchyni využívať. Ako jediná dokáže úplne vyčistiť pečeň, a môj strýko, ktorý mal dlhé roky problémy s pečeňou mi len potvrdil, že je to skutočný zázrak. Dnes má výsledky na jednotku a už rok neberie na pečeň žiadne tabletky, no ako mi povedal mrkvovú vňať má zamrazenú a nasušenú do ďalšieho roka. Je to skutočný zázrak na pečeň.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.09.2020 17:23

našťastie títo nepriatelia na mňa nečíhajú

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

08.09.2020 22:18

Pečeň si treba chrániť.Nepijem,nefajčím a snažím sa zdravo stravovať,pokiaľ je to možné.Lieky piť musím,ale pravidelne chodím na kontroly - na odber krvi.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

24.10.2020 14:51

Všetko treba z mierou

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE