Poradíme ti, ako podať dieťaťu liek. Osvoj si tento zaručený spôsob!

Obdobie, plné bacilov, soplíkov a kašlíkov, je tu. Najohrozenejšie sú deti v školskom veku, ktoré chrípku či inú virózu ľahko dostanú od iných detí v škôlke alebo škole. Väčšinou nejde o závažné ochorenia a dajú sa vyliečiť aj bez liekov, no na niektoré typy chorôb lieky treba. A práve tu nastáva veľký problém – ako podať dieťaťu liek tak, aby ho prehltlo?

Mnoho liekov či doplnkov stravy, ktoré sú určené pre deti, majú nielen lákavý vzhľad, ale aj celkom dobrú chuť. No čo v prípade, ak musíme nášmu najmenšiemu podať liek, ktorý sa mu nepáči a má horkú chuť? Nebojte sa, poradíme vám, ako mu podať liek tak, aby o tom ani nevedelo.

Ako na to?

Určite to poznáte - chystáte sa podať vášmu dieťaťu tabletku či sirup a ono sa už vopred bojí a odmieta ho. Vtedy prichádzajú na rad rôzne rozprávky o princoch a princeznách, ktoré tiež nemali radi tabletky, ale zjedli ich a boli šťastní až do smrti. Niekedy postačí prísľub sladkej odmeny a inokedy mierne zvýšený hlas. Jednoducho, naše deti sú naozaj vnímavé a vedia, kedy im ponúkate sladké lízatko a kedy horký sirup.

Horšie to býva v prípade, ak už raz toto všetko dieťa podstúpilo a utvrdilo sa v tom, že ten sirup je naozaj hnusný a odmieta ho aj napriek odmene či rozprávke. Čo potom? Hoci sú deti vnímavé a rozumejú tomu, čo sa deje aj tomu, prečo ten sirup či tabletku zjesť musia, ich odpor je naozaj veľký. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo treba urobiť v takomto prípade, ak vaše dieťa odmieta medicínu.

Zaujme ťa: Jonášova metóda: Čo myslíš, dá sa naplánovať pohlavie dieťaťa?

ako podať dieťaťu kvapky

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je príprava

Tak ako prvá návšteva u lekára či zubára, tak aj príprava na podávanie lieku je mimoriadne dôležitou súčasťou. V prvom rade musíte vytvoriť príjemnú atmosféru, musíte sa na dieťa usmievať a nedávať mu pocítiť, že prehltnutie lieku je niečo nepríjemné. Rovnako dobrou taktikou je aj dať dieťaťu možnosť voľby kedy a kde si liek vezme. Bude sa tak cítiť, že je to na ňom a pôjde vám to ľahšie. Avšak zdôraznite mu, že možnosť nevziať si liek, neexistuje!

Ak máte dieťa väčšie, môžete ho vziať do lekárne. Tam mu dajte možnosť vybrať si, akú príchuť sirupu či tabletiek bude chcieť. Opäť sa bude cítiť dôležito, pretože to bude jeho voľba. Veľmi zábavnou formou, ako pripraviť dieťa na podávanie liekov, je aj hra. Zahrajte sa na lekára a pacienta a sami mu ukážte, aké to je vziať si liek či kvapky. Samozrejme, použite cukríky a tekutinu, podobnú kvapkám alebo sirupu, ktoré vám dieťa – lekár podá.

ako podať dieťaťu antibiotiká

Zdroj: Shutterstock®

Tabletka

Najväčším strašiakom spomedzi liekov sú tabletky. Či už sú veľké a biele alebo malé a farebné, dieťaťu sa nebudú páčiť. Hlavne, ak nemajú príjemnú ovocnú chuť. No ide to aj inak. Stačí, ak tabletku rozdrvíte a zmiešate ju s džúsom alebo ovocnou šťavou. Môžete začať s lyžičkou čistého džúsu a k druhej lyžičke pridať aj rozdrvený liek alebo naopak. Vaše dieťa si ani nevšimne, že ste mu podali medicínku.

V prípade menších detí pritlačte jemne lyžičku o jazyk, aby ste mu zaktivovali prehĺtací reflex. Môžete mu skúsiť aj pridržať hlavičku, pokiaľ je nepokojné. U tých väčších detí niekedy stačí tabletku iba rozlomiť na dve polky a prehltne ich ako nič. Poprípade mu môžete tabletku zapichnúť do kúska jedla, ideálne sú napríklad piškóty.

ako podať dieťaťu sirup

Zdroj: Shutterstock®

Kvapky

Čo sa týka kvapiek do úst, budete to mať oveľa jednoduchšie, než s tabletkou. Vyskúšať môžete klasické „lietadielko“ alebo opäť zmiešať liek s džúsom či šťavou. V lekárni si môžete zakúpiť aj striekačku, ktorou sa vám ľahšie aplikujú kvapky alebo sirup, ak máte väčšie dieťa. Problém však môžu predstavovať kvapky do očí, uší alebo nosa. Ako na to?

Pri kvapkách do nosa sa odporúča dieťa dať do horizontálnej polohy - ideálne, ak bude ležať, aby mu zatiekli hlbšie do nosa. U menších detí sa odporúča použiť kvapky na olejovej báze, s výberom ktorých vám poradí váš lekárnik. Ak sa chystáte na kvapky do očí, bude to o niečo náročnejšie. Poloha je rovnaká ako pri kvapkách do nosa, ale odporúča sa, aby vám s tým niekto pomohol a pridržal dieťaťu hlavičku. Ukazovákom stiahnite dolné viečko a kvapnite mu to na tú stranu, na ktorú sa nepozerá. V prípade kvapiek do uší je vhodné riadiť sa príbalovým letákom. Pri niektorých je možné použiť malú vatičku alebo gázu a tak ich aplikovať dieťaťu do uška, no cudzie teleso v uchu tiež nemusí byť pre vašu ratolesť najpríjemnejšie. 

Musíš vidieť: Matka na materskej dovolenke: Zábava a oddych? Takáto je skutočnosť!

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
5 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.10.2018 11:06

môj syn nebýval často chorý a keď už bol, tak nikdy nemal problém s užitím tabliet

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.10.2018 19:22

Pri mladšom synovi sme zvádzali "ťažké boje", riešili sme to formou kvapiek namiesto tabletiek, našťastie z toho vyrástol.

Vaše meno:

Andrea Gezeova

Andrea Gezeova

15.10.2018 09:24

veru, niekedy je to problém, aj rozdrvené tablety deti prehĺtajú ťažko, kvôli nepríjemnej chuti

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

15.10.2018 19:14

rád som si prečítal priatelka čaká babätko toto sa mi zíde

Vaše meno:

Martina Václaviková

Martina Václaviková

22.10.2018 19:25

Ako na veľa iných vecí, musí ísť človek psychologicky ;-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE