Honeybush čaj, ako už jeho názov napovedá, je čaj, pochádzajúci z takzvaného medového kríku a už to ho predurčuje stať sa doslova lahodným zážitkom. Hoci pomenovanie „čaj“ je v tomto prípade tak trošku sporné, nakoľko honeybush nepochádza z typických čajových lístkov (rovnako ako známejší rooibos), nič to nemení na fakte, že chutí výborne a aby toho nebolo málo – lieči. Zistite o tomto čaji viac!
Vynikajúci pre deti aj budúce mamičky
Ako inak môže chutiť nápoj s medom v názve, ak nie sladko? Je vhodný aj pre deti, najmä tie, ktoré trpia nechutenstvom. Pre deti, ale aj budúce mamičky je, samozrejme, honeybush čaj vhodný aj preto, že neobsahuje žiadny kofeín a triesloviny. Pre tento istý dôvod si ho teda nemusia odopierať ani ľudia s ochoreniami srdca a s vysokým krvným tlakom. Piť ho môžete studený či horúci – vždy si zachováva svoju vynikajúcu medovú chuť. Tento čaj zoženiete buď na internete, v čajovni alebo predajni so zdravou výživou.
Zaujme ťa: Čaj ako liek z bylín, ovocia či korenín - ktoré vám ako pomôžu?
Čisto prírodný produkt
Medový ker (lat. Cyclopia intermedia), z ktorého honeybush pochádza, je mimoriadne cenný práve tým, že k svojmu rastu potrebuje špecifické podmienky a tak ho nenájdete len tak kdekoľvek. Jeho domovom je len určité územie Juhoafrickej republiky (vysoko položené miesta v horách), kde sa zbierajú kvety a výhonky z medového kríku, ako inak, ručne. Okrem toho, že honeybush čaj posilňuje imunitu, čo sa nám, predovšetkým teraz na jeseň, mimoriadne zíde, ešte aj bojuje proti prechladnutiu, chrípke a zmierňuje menštruačné ťažkosti či príznaky menopauzy.
Za tieto schopnosti vďačí honeybush čaj vysokému obsahu minerálnych látok a stopových prvkov, predovšetkým vápnika, železa, zinku, draslíka, horčíka, medi, sodíka alebo fluóru. Okrem nich v sebe ukrýva aj nemálo antioxidantov a vitamínu C.
Čo všetko ešte dokáže?
Honeybush čaj vám pomôže odstrániť bolesť hlavy a dokonca aj stres – pôsobí antidepresívne a všeobecne upokojuje nervovú sústavu. Pôsobí tiež proti baktériám, plesniam a vírusom. Dokáže predchádzať nádorovým ochoreniam tým, že chráni bunky pred oxidačným stresom. Honeybush čaj takisto podporuje trávenie a do zoznamu pozitívnych účinkov tohto nápoja môžeme zaradiť aj schopnosť znižovať hladinu cukru, tuku a tiež cholesterolu v krvi. Hoci honeybush čaj bol známy už na začiatku 18. storočia, informácie o ňom sa k nám dostali len prednedávnom.
Bude sa ti páčiť: Kristína Tormová: Zo všetkého, čo ma kedy bavilo, ma najviac bavia deti
Ako si ho môžete pripraviť?
Vynikajúci a vzácny čaj z medového kríku si pripravíte zaliatím jednej čajovej lyžičky čaju približne 2 dcl vriacej vody. Po zhruba štvorminútovom lúhovaní čaj preceďte. Sám o sebe má sladkú chuť, takže dochucovanie už nebude potrebné, no ak by predsa, vynikajúci je v kombinácii s trochou mlieka. Môžete ho dokonca používať aj zvonku; vďaka prikladaniu odvaru na postihnuté miesta dokáže honeybush čaj liečiť ekzémy a odstraňovať vyrážky, ako aj celkovo regenerovať pokožku.
Neprehliadni: Došla ti inšpirácia? Tieto krásne SMS k narodeninám potešia každého!