Ľanové semienka: Vieš, aké majú účinky a ako ich správne konzumovať?

Rozličné druhy semien predstavujú skutočne zdravú skupinu potravín, ktorá pozdvihne výživovú hodnotu akéhokoľvek jedla. Môžete ich pridať do nápojov i sladkých či slaných pokrmov. Dnes sa spolu bližšie pozrieme na semená, ktoré sú dokonalým zdrojom cenných omega mastných kyselín i niekoľkých minerálnych látok a stopových prvkov. Ľanové semienka majú blahodarný vplyv na trávenie a predstavujú prevenciu pred viacerými zdravotnými problémami. Všetky dôležité informácie o týchto semenách aj správny spôsob ich použitia nájdete v článku.

Čo vieme o ľanových semienkach?

Ľanové semená sa tradične získavajú z prastarej kultúrnej rastliny, nazvanej ľan siaty. Táto bylina patrí do čeľade ľanovité a pravdepodobne pochádza z niektorých ázijských oblastí. Kedysi ju však pestovali i v starom Egypte a jej semená boli cenené aj v antickom Grécku. Dnes je ľan siaty považovaný primárne za významnú technickú a priemyselnú rastlinu, no nezabúda sa ani na jeho liečivé účinky. Pestuje sa prevažne v miernom pásme, u nás najmä v podhorských oblastiach. Ľan dorastá až do výšky 150 centimetrov. Charakteristický je husto olistenou stonkou a päťpočetnými belasými kvetmi.

Z rastliny sa získavajú spomínané olejnaté semená, ktoré sa zberajú prevažne v letných mesiacoch. Sú drobné a ich farba závisí od konkrétnej odrody. Zvyčajne majú žltkastú až stredne hnedú farbu. Ľanové semienka bez problémov zoženiete v mnohých obchodoch s potravinami. Ich výhodou je, že narozdiel od iných moderných superpotravín, vôbec nie sú drahé. Za 200-gramové balenie necháte v obchode v priemere 0,70 eur. Semená v BIO kvalite sú prípadne o niečo drahšie. Okrem toho sa ľan siaty pestuje aj pre vlákna, využívané v textilnom priemysle.  

Odporúčame: Neuveriteľné, ale tenisový lakeť môže potrápiť aj teba! Ako to?

účinky ľanových semien

Zdroj: Shutterstock®

V čom sú také výnimočné?

Semená ľanu siateho sú z 30 až 40 percent tvorené tukmi. Nachádza sa v nich veľké množstvo cenných omega-3 aj -6 mastných kyselín. Okrem toho obsahujú značný podiel vlákniny či bielkovín a zabudnúť nemôžeme ani na nenahraditeľné antioxidanty. Spomedzi vitamínov sú bohaté najmä na vitamín K a viaceré vitamíny skupiny B. Ľanové semená vám tiež doplnia fosfor, horčík, draslík, vápnik, železo i selén. Charakteristické sú úžasnými účinkami na ľudský organizmus. V prvom rade blahodarne vplývajú na tráviaci trakt človeka.

Prečisťujú hrubé črevo, napomáhajú správnej činnosti črevnej mikroflóry a potláčajú množstvo tráviacich ťažkostí. Ľanové semienka sú známym pomocníkom najmä pri problémoch s vyprázdňovaním. Majú detoxikačné a antiseptické účinky. Rovnako pozitívne ovplyvňujú stav ciev. Napomáhajú udržiavať ich pevnosť a taktiež podporujú znižovanie cholesterolu. Vďaka tomu predstavujú vhodnú prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Okrem toho tiež znižujú riziko vzniku viacerých druhov rakoviny. Tieto semená sa nakoniec postarajú aj o vaše vlasy a pokožku. Vhodné je ich do jedálnička zaradiť pri rozličných kožných ťažkostiach.    

mleté ľanové semená

Zdroj: Shutterstock®

Mali by sme ich konzumovať správne

Pri ľanových semenách je dôležité, aby ste ich používali správne. Pamätajte na to, že skôr, ako ich pridáte do pokrmu či nápoja, mali by ste tento druh semien dostatočne pomlieť. V tomto stave z nich totiž dokáže telo získať všetky cenné látky veľmi ľahko. Na mletie vám poslúži napríklad mažiar či mlynček na kávu alebo mak. Pomleté ľanové semená môžete pridať do jogurtu, kaše, šalátov, nátierok či domáceho chleba. Rovnako sú vhodnou prísadou do smoothies nápojov či polievok. Škodu prakticky neurobia v žiadnom pokrme. Denne si pritom môžete dopriať 1 až 2 polievkové lyžice týchto zdravých semien. Pravidelne by ich mali konzumovať osoby, ktoré trápi zápcha či vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Samozrejme, ich zaradenie do jedálnička vaše telo ocení v každom prípade. Pokojne ich do jedál pridávajte preventívne, aj keď vás netrápia žiadne zdravotné ťažkosti. Ľanové semená dokonca viete využiť nielen zvnútra, ale i zvonka. Pripravujú sa z nich napríklad obklady, ktoré sú nápomocné pri bolestiach močového mechúra, obličiek či iných vnútorných orgánov. Semená vložte do plátenného vrecúška a na 10 minút ich ponorte do horúcej, nie však vriacej vody. Vrecko nechajte trochu odkvapkať a kým je teplé, prikladajte ho na postihnuté miesto.  

Pozri aj: Jicama: Očarí ťa nielen lahodnou chuťou, ale najmä schopnosťami

5 komentárov
Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

12.10.2018 19:06

dávno o nich viem, ale drvené som ich začala používať až nedávno

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

13.10.2018 06:39

dorá rada, občas si ich dám do kaše ale vždy v pôvodnom stave, teraz viem že ich treba pomlieť..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.10.2018 19:50

Ľanové semienka konzumujeme bežne, no o ich účinkoch vo forme obkladov som netušila, ďakujem za tip!

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

14.10.2018 14:14

ja si ho niekedy dám len tak požujem a celom chutí a je dobrý aj na štýtnu žlazu

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

15.10.2018 21:05

Mám ich doma, len som nevedela kde ich použiť.. ?! Myslela som ,že ked budem piecť žemle ,tak na posýpku .. Ale teraz ich určite využijem pomleté , napr. do jogurtu , kaše , šalátu ... Dakujem za rady ..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE