Príprava na tehotenstvo – týchto 10 vecí treba spraviť vopred!

Obdobie tehotenstva sa spája nielen s pocitmi radosti a pozitívnymi očakávaniami, ale aj mnohými zmenami, neraz i menšími či väčšími problémami. Dôkladná príprava na tehotenstvo môže prispieť k tomu, že počas neho prebehne všetko čo najhladšie. Samozrejme, nikdy nemôžeme vedieť, aký skutočne bude priebeh gravidity, vplyv môže mať množstvo vonkajších aj vnútorných faktorov.

Avšak, správnu prípravu by žena rozhodne nemala podceňovať. Samozrejme, tehotenstvo nie je vždy plánované a niekedy prekvapí i samotnú ženu. No ak plánované je, vhodné je pred pokusmi o splodenie potomka podstúpiť ešte niekoľko krokov, ktoré prispejú k lepšej fyzickej a psychickej kondícii ženy, alebo ktoré pomôžu znížiť riziko výskytu niektorých problémov. Tu je 10 tipov, ako sa čo najlepšie pripraviť na tehotenstvo.

1. Vysadenie antikoncepcie

Jedným z najdôležitejších a najpodstatnejších krokov na ceste k plánovanému tehotenstvu je vysadenie akejkoľvek formy antikoncepcie, či už hovoríme o prezervatívoch alebo rôznych hormonálnych a nehormonálnych formách ženskej antikoncepcie. Vysadenie niektorých antikoncepčných prípravkov nie je zvlášť komplikované – stačí prestať používať kondómy, vybrať vaginálny krúžok alebo dobrať posledné balenie antikoncepčných tabliet a prestať ich užívať (o vysadení tabliet sa môžete poradiť s gynekológom, nikdy ich neprestaňte užívať v strede cyklu). 

Ukončenie iných foriem antikoncepcie však môže byť náročnejšie. V prípade hormonálnych alebo nehormonálnych vnútromaternicových teliesok je potrebná návšteva gynekológa, ktorý vnútromaternicový systém vyberie von. Pri aplikovanom podkožnom implantáte je rovnako potrebné jeho vybratie lekárom. No a v prípade aplikovaných antikoncepčných injekcií je v podstate nevyhnutné počkať, kým ich účinky odznejú (obvykle sa podávajú každé 3 mesiace).

Okrem toho treba v súvislosti s vysadením antikoncepcie a tehotenstvom myslieť aj na to, že najmä hormonálne formy môžu následne ešte istý čas vplývať na cyklus ženy a plodnosť. Väčšina žien dostáva prvú menštruáciu zakrátko po vysadení antikoncepcie a dokonca pätina žien tesne po vysadení antikoncepcie po pár menštruáciách aj počne dieťa. U mnohých žien možno po vysadení antikoncepcie pozorovať lepšiu plodnosť, reprodukčný systém je totiž, takpovediac, „oddýchnutý“. Avšak, toto je veľmi individuálne a niektoré ženy môžu mať s otehotnením menšie problémy. Častejšie sú to však ženy, ktoré mali problémy s cyklom aj pred hormonálnou antikoncepciou. 

Odporúčame: ​Čo je konizácia krčka maternice? Kedy ju podstúpiť a aké sú riziká?

2. Kontrola zdravotného stavu

Je vhodné, ak je žena pred tehotenstvom v čo najlepšom fyzickom stave. Tehotenstvo je predsa len náročné a je ľahšie ho zvládnuť, ak má žena pevné zdravie. Neváhajte v období plánovania tehotenstva zájsť na všetky preventívne prehliadky, a to u všeobecného lekára aj zubára a, samozrejme, u gynekológa. 

Ak vás trápia nejaké zdravotné problémy, ktorých riešenie ste doteraz odkladali, teraz je ten správny čas. Neneste si svoje zdravotné problémy do tehotenstva, môžu totiž predstavovať riziko pre vás i dieťa. Rovnako je vhodné si ešte pred otehotnením vyriešiť prípadné očkovania. Skrátka, vhodné je si u lekárov potvrdiť, že vaše telo je fyzicky pripravené na graviditu. 

3. Kontrola užívaných liekov

Mnoho žien plánujúcich tehotenstvo trápia dlhodobé zdravotné problémy, napríklad v podobe chronických ochorení. Takéto ochorenia, ako sú napríklad poruchy štítnej žľazy, cukrovka či rôzne autoimunitné choroby, si spravidla vyžadujú aj užívanie liekov. Mnohé lieky však nemožno počas tehotenstva užívať, pretože môžu spôsobiť vážne vrodené chyby, dokonca ohroziť život dieťaťa.

Ak dlhodobo užívate lieky na predpis, konzultujte možnosti liečby svojho ochorenia počas tehotenstva a prípadné nahradenie nevhodných liekov inými liečivami. Avšak, s lekárom konzultujte nielen užívanie liekov na predpis, ale aj voľnopredajných liekov, ako aj výživových doplnkov a bylinných preparátov. Ak teda niečo pred tehotenstvom pravidelne užívate, konzultujte to pred otehotnením s odborníkom. 

4. Úprava stravy

Zdravá a vyvážená strava je pre zdravie nášho tela vo všeobecnosti veľmi dôležitá. V období tehotenstva je ešte dôležitejšia, keďže nastávajúca mamička okrem svojho tela živí aj rastúce dieťatko. S úpravou stravovania a odstránením nezdravých stravovacích návykov je ideálne začať už v rámci prípravy na tehotenstvo. Do jedálnička je vhodné zaradiť čo najviac zeleniny a ovocia, no zdravá strava nie je len o šalátoch.

Vítané sú strukoviny, obilniny, celozrnné potraviny, orechy, olejnaté semienka, vajcia či ryby. Vhodné sú ľahšie jedlá. Stavte na poctivé doma pripravené pokrmy. Obmedzte smažené pokrmy, veľmi tučné a mastné jedlá, vysoko spracované potraviny, polotovary, cukrovinky. 

Strava by mala telu doplniť všetky živiny. Dôležitá je kyselina listová (vitamín B9) pre správny vývoj plodu, vitamín C pre dobrú imunitu, zinok pre podporu plodnosti, vápnik aj vitamín D pre zdravé kosti či železo pre dostatok červených krviniek. Podľa potreby môžete s lekárom prediskutovať aj užívanie doplnkov stravy, ktoré telu tieto látky poskytnú vo väčšom množstve. 

5. Eliminácia cigariet a alkoholu

Je samozrejmé, že fajčenie a konzumácia alkoholu sú v tehotenstve veľmi nežiaduce. Ak žena v období gravidity fajčí alebo pije alkohol, môže to mať výrazne škodlivý vplyv na vyvíjajúci sa plod. Hrozí nielen predčasný pôrod či nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, ale aj vážne vrodené chyby či dokonca ohrozenie života dieťaťa.

Avšak, ak žena plánuje tehotenstvo, nemala by na skoncovanie s cigaretami a alkoholom čakať až dovtedy, kým tehotenský test ukáže dve čiarky. S týmito zlozvykmi je ideálne skončiť hneď po tom, čo sa rozhodnete otehotnieť. Alkohol a cigarety majú navyše negatívny vplyv aj na plodnosť, a to u žien i mužov, takže ich eliminácia môže pomôcť nielen k zdravšiemu telu, ale aj ľahšiemu splodeniu potomka. 

6. Úprava spánkového režimu

Počas spánku prebieha regenerácia celého tela, pričom jeho nedostatok sa spája s rizikom rozvoja rôznych zdravotných problémov (nedostatok energie, bolesti hlavy, nepravidelná srdcová činnosť, oslabenie svalstva, problémy s trávením a ďalšie). Myslite na dostatok potrebného spánku už v období príprav na tehotenstvo, aby bolo vaše telo v čo najlepšej kondícii.

Ak zvyknete pravidelne ponocovať a spávať maximálne päť či šesť hodín, je čas svoj spánkový rytmus upraviť. Pre telo je najlepšie zaspávať a vstávať každý deň v ten istý čas. Dôležitá je však nielen dĺžka, ale aj kvalita spánku. 

Odporúčame: ​Vieš, čo je molárne tehotenstvo? Toto by si o ňom mala vedieť!

7. Zlepšenie fyzickej kondície

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, pre dobrý priebeh tehotenstva je potrebné čo najlepšie fyzické zdravie. Byť zdravá znamená mať aj dobrú kondíciu, posilnené svalstvo a pružné telo. To zabezpečíme udržiavaním tela v pohybe. Pre zdravé telo je dôležité vyhýbať sa sedavému spôsobu života. Pohyb hneď nemusí znamenať intenzívne športovanie.

Počítajú sa aj kvalitné prechádzky, turistika, bicyklovanie, beh či cvičenia ako pilates či joga. Telo je v pohybe dobré následne udržiavať aj počas tehotenstva. Nájsť sa dajú aj kurzy s cvičeniami pre tehotné. 

8. Úprava telesnej hmotnosti

V prípade nadváhy či obezity sa ženám pred otehotnením odporúča úprava telesnej hmotnosti. Nadmerná váha môže predstavovať zdravotné riziko, a to nielen pre tehotné ženy, ale prakticky pre kohokoľvek. Práve spomínaná zdravá a vyvážená strava a dostatočná fyzická aktivita môžu pomôcť k udržiavaniu si zdravej telesnej hmotnosti.

Zabúdať netreba na to, že vyššia nadváha či obezita predstavujú jeden z rizikových faktorov problémov s otehotnením. Mnohým ženám sa podarí otehotnieť až po úprave hmotnosti. Samozrejme, problémom môže byť aj opačný stav, teda veľmi nízka telesná hmotnosť. Ideálne je teda mať zdravú a primeranú váhu. 

9. Podpora psychického zdravia

Niekoľkokrát sme spomínali význam dobrého fyzického zdravia pred tehotenstvom, no nikdy by sme nemali podceňovať ani stav nášho psychického, respektíve duševného zdravia, či už o ňom hovoríme v súvislosti s prípravou na tehotenstvo alebo nie. Aj problémy mentálneho charakteru dokážu človeka, takpovediac, zničiť ako hocijaké fyzické ochorenie. 

Žena by mala v období príprav podporiť svoje psychické zdravie, aby bola na tehotenstvo pripravená v každom smere. Eliminujte v živote nadbytok stresu, relaxujte a celkovo spomaľte. Trávte čas s blízkymi, venujte sa záľubám, nastavte svoju myseľ na to, čo vás čaká. Do tejto prípravy zapojte aj partnera, i ten by mal byť na tehotenstvo psychicky pripravený. 

10. Návšteva genetického poradenstva

Ako posledný krok v rámci prípravy na tehotenstvo môžeme ešte spomenúť návštevu genetického poradenstva. Tento krok nemusia podstúpiť všetky páry túžiace po dieťatku, no v niektorých prípadoch sa to skutočne odporúča. Genetické laboratóriá a poradenské centrá zamerané na lekársku genetiku sa zaoberajú diagnostikou, poradenstvom a prevenciou dedičných chorôb.

Ide o dôležitý krok pri príprave na tehotenstvo v prípade, ak sa vo vašej rodine vyskytli nejaké dedičné ochorenia, ako je kosáčiková anémia, cystická fibróza a mnohé iné. Páry navštevujú genetické poradenstvo aj v prípade, ak majú problémy s otehotnením, ak prekonali spontánny potrat alebo úmrtie dojčaťa, taktiež v prípade, ak sa v predchádzajúcom tehotenstve vyskytli vrodené chyby alebo dedičné ochorenie. Takéto poradenstvo pomôže páru s lepším plánovaním gravidity a objasní možné riziká. 

Odporúčame: Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

2 komentárov
Renáta Mularčíková

Renáta Mularčíková

24.01.2023 18:41

⭐ ღ✿Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ✿ღ ღ ⭐Poučný článok a nielen pre prvorodičky.

Vaše meno:

Zuz

Zuz

16.09.2024 20:35

Mamičky, chodili ste na predpôrodnú prípravu? Ak áno skutočne vám pomohla pri pôrode?

Vaše meno:

marta

marta

18.09.2024 21:25

ahoj, ja som na nu nechodila, ja som akurat cvicila od ukonceneho 37. tyzdna s aniballom a to mi pri pôrode velmi pomohlo

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE