Skrýva sa lepok v kozmetike? Na toto si daj pozor!

Máte známych alebo práve vy patríte medzi ľudí, ktorí majú intoleranciu na lepok? Tak zbystrite pozornosť. Lepok obsiahnutý v potravinách je vám určite známy, no lepok v kozmetike je pre mnohých ešte neznáma vec.

 

Celiatici by si mali dávať hlavne pozor na čoraz väčší trend a tým je prírodná kozmetika. V prírodnej kozmetike sa najčastejšie stretnete s lepkom.

 

Čo je to celiakia?

Celiakia vzniká u geneticky predisponovaných pacientov. Je to autoimunitná choroba prejavujúca sa zmenami na sliznici tenkého čreva. Hlavným vyvolávajúcim faktorom choroby je lepok (glutén). Je to zmes prolamínových proteínov, ktoré sa vyskytujú v zrnách obilnín ako je pšenica, raž či jačmeň. U náchylných jedincov vedie konzumácia týchto proteínov k negatívnemu ovplyvneniu sliznice tenkého čreva, k vyhladzovaniu klkov a dokonca až k chronickému zápalu čreva, čo sa odzrkadľuje na výraznom zhoršení trávenia a ďalších závažných zdravotných problémoch.

 

Základnou liečbou je celoživotná bezlepková diéta. Ak sa nedodržiava, vedie to k rôznym zdravotným ťažkostiam, niekedy až k onkologickým chorobám.

 

Pozri si: Top inšpiratívne outfity Amal Clooney!

gluten free

Zdroj: Shutterstock®

Podľa štatistiky ženy používaju denne v priemere 6 až 10, muži 3 až 5 kozmetických výrobkov. Keď si vezmeme celiatikov a možné zložky obsahujúce lepok, je to dosť veľké číslo potenciálnych rizík. Prejavy neznášanlivosti lepku nemusia byť len tráviace ale aj kožné. 

 

U mnohých pacientov spôsobuje kozmetické problémy - suchú kožu, mäkké a lámavé nechty. Začína sa obyčajne malými svrbivými vyrážkami, ktoré prechádzajú do pálivých skupinových "vačkov" podobných herpesu. Lokalizujú sa hlavne na lakťoch, kolenách, ramenách, ale aj na chrbte či hlave. Tieto kožné prejavy však nie sú spôsobené povrchovým účinkom gluténu na koži. 

intolerancia na lepok

Zdroj: Shutterstock®

Riziková kozmetika

Žiadny kozmetický prípravok nie je určený na prehĺtanie a ani na inú vnútornú konzumáciu. Určité druhy kozmetiky však niekedy nechtiac v malých množstvách prehĺtneme. Ide najmä o: 

  • kozmetiku určenú na hygienu ústnej dutiny (zubné pasty, ústne vody, ústne dezodoranty, protiparadentózne a antiseptické gély) 

 

  • dekoratívna a ochranná kozmetika na pery (rúže, kontúrovacie ceruzky na pery, lesky na pery, balzamy a pomády na pery)

 

Určité riziko v zubných pastách predstavuje látka sorbitol. Pre zníženie rizika, by sorbitol nemal pochádzať z obilia, ale z kukurice. Pôvod sorbitolu sa však nedá zistiť zo zloženia výrobku uvedeného na obale. 

 

Podobné riziko v ústnej vode a dezodorante predstavuje alkohol. Niekedy sa získava z obilnín (napríklad aj pri výrobe niektorých sirupov proti kašľu). Kozmetickí výrobcovia zdroj liehu v zložení neuvádzajú. Preto pri testovaní nového produktu ústnej hygieny odporúčame byť opatrný.

 

Zaujme ťa: Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!

kozmetika obsahuje lepok

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky sú tieto výrobky pre celiatikov najrizikovejšie, a to ako pre ženu, tak aj pre muža. Pre celiatické ženy sú nebezpečné prudukty s obsahom gluténu, no rovnako nesú riziko aj pre celiatických mužov, pokiaľ ich partnerky takéto produkty používajú. 

 

Nie je možné vylúčiť, že glutén sa objaví počas výroby alebo distribúcie zložiek, z ktorých je výsledný výrobok vyrobený. Preto je potrebné byť pri testovaní nového produktu na pery veľmi opatrný. 

 

Odporúčame: V týchto krajinách žijú najkrajší muži sveta

zloženie produktov

Zdroj: Shutterstock®

Týmto zložkám sa vyhnite

Triticum vulgare, Hydrolyzed wheat protein, Wheat protein, Barley extract, Wheat amino acids, Wheat germ glycerids, Wheat germ oil, Avena sativa, Dextrin, Gluten, Gliadin, Hydrolyzed Vegetable Protein, Hordeum Vulgare, Secale Cereale, Saccharomyces Ferment Extract

 

Pozri aj: Črevná sprcha – očista pre vaše črevá!

8 komentárov
benynka

benynka

01.10.2017 11:47

aj keď nemám problémy s lepkom tak toto ma ozaj prekvapilo

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

01.10.2017 13:08

tak toto som nevedela... že ešte aj na kozmetiku si majú dávať celiatici pozor

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

01.10.2017 18:55

tiež je to pre mňa novinka

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.10.2017 18:56

mne sa zdá, že sa to už s tým lepkom preháňa

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

02.10.2017 00:29

Fíha...to ešte aj takéto stopové množstvá lepku môžu uškodiť?

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

02.10.2017 08:06

o tomto som naozaj netušila...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

02.10.2017 12:07

Lepok je uplne všade.Celiatici to majú ťažké.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.12.2017 13:39

Mám alergiu no nie na lepok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE